Ana SayfaTürkiyeTürkiye'nin dış politikası hangi noktaya geldi ki, Filistin konuşulurken Türkiye o masada...

Türkiye'nin dış politikası hangi noktaya geldi ki, Filistin konuşulurken Türkiye o masada yok?

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selim Temurci, partisinin haftalık Başkanlık Kurulu toplantısının ardından kameralar karşısına geçti.

Konuşmasına, Elazığ ve Malatya’da yaşanan depremin ardından hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet ve yaralılara acil şifalar temennisiyle başlayan Selim Temurci, deprem anından itibaren bölgeye intikal eden AFAD’a, Kızılay’a, belediyelere ve hükumet yetkililerine teşekkür etti. Bölgenin yaralarını sarmak için milletin seferber olduğuna da dikkat çeken Temurci, tüm ülkenin gösterdiği dayanışmaya dikkat çekti.

Deprem Türkiye’nin meselesidir, deprem konusunda particilik olmaz

Selim Temurci, deprem sonrası ilgili kurum ve kuruluşların bir sınav verdiğini fakat deprem öncesi yeterli altyapıya ve tedbirlere sahip olmadığımızı söyledi. Temurci, sözlerini şöyle sürdürdü, “Biz diyoruz ki Gelecek Partisi olarak bunu bir milat olarak kabul edelim ve Türkiye’nin genelinde bilim adamlarımız, değerli hocalarımız hangi ilin öncelikli olarak depreme karşı mücadelenin yürütülmesini gerektiğini bize söylüyorlar. Dolayısıyla iller belli, yöreler belli, mekanlar belli. Yapmamız gereken şey, şu ana kadar bir takım şeyler yapılmış olmasına rağmen, deprem kuşağında olan Türkiye’de öncelikli olan illerimiz başta olmak üzere tespitlerin yapılmasını istiyoruz. Tespit derken şu anda sadece Elazığ ve Malatya’da yıkılan binalardan bahsetmiyoruz. Öncelikle birinci dereceden deprem kuşağında olan illerimizde yapı stoğunun elden geçirilmesi lazım. Hangi binalar gerçekten ayakta durmaz halde ve yıkılması gerekirse, belediyelerimiz ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızla birlikte, deprem o binaları yıkmadan biz o binaları yıkmalıyız.” Temurci, “Deprem Türkiye’nin meselesidir, depremde particilik olmaz” diyerek sözlerini sürdürdü. Gelecek Partisi’nin kendi bünyesinde bir deprem çalışma grubu oluşturulduğunu ifade eden Temurci, deprem partimizin en öncelikli gündemlerindendir dedi.

Türkiye’nin dış politikası hangi noktaya geldi ki, Filistin konuşulurken Türkiye o masada yok?

Trump ve Netenyahu’nun geçtiğimiz günlerde açıkladığı Yüzyılın Anlaşması’na da değinen Gelecek Partisi Sözcüsü Selim Temurci, bu anlaşmayla Filistinlilerin çevrelendiğini, hapsedildiğini ve İsrail izin verirse oradan çıkabildiklerini ve Filistin’in devlet olabilmesinin İsrail’in insafına bırakıldığını söyledi. Temurci, “Böyle bir barış planı olur mu, en önemlisi eğer bir barış planından bahsediyorsak barışacak iki taraf olması lazım. O masada İsrail var, Netenyahu var, güya barıştıracak ABD var ama o masada Filistin yok. Dolayısıyla Filistinli kardeşlerimizin olmadığı hiçbir planın Türkiye tarafından kabul edilmesi mümkün değil. Dışişleri Bakanlığımızın bu konuda yaptığı açıklamayı destekliyoruz ama bir soruyu da yine ülkeyi yönetenlerle, bütün kamuoyuyla paylaşmamız lazım. Türkiye’nin olmadığı o masada bazı Arap ülkeleri orada o barış planına şahitlik ettiler. Sorumuz şu; Türkiye Diplomasisi, Türkiye’nin dış politikası hangi noktaya geldi ki, Filistin konuşulurken Türkiye o masada yok. Ortadoğu konuşulurken Türkiye’nin esamesi okunmuyor?” dedi.

ABD, dengesini kaybetmiş haydut bir kovboy gibi

Türkiye’nin bu planın değil, Birleşmiş Milletler’in iki devletli çözüm planının yanında olabileceğini sözlerine ekleyen Temurci, “Filistin’in kabul etmediği, Filistin’i boğan, süreç içerisinde Filistin’i adım adım ortadan kaldıracak bir plana, aynen Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın dediği gibi bütün kalbimizle hayır diyoruz, bütün kalbimizle reddediyoruz ve bu konuyla ilgili olarak da şu soruyu sormamız lazım. Adeta dengesini kaybetmiş haydut bir kovboy gibi, Ortadoğu’ya gelip, bu toprakları babasının malı gibi görüp, ona buna peşkeş çeken ABD, eğer bu gücü kendi silahından, dünyadaki hakimiyetinden alıyorsa sormamız gereken soru, Birleşmiş Milletler bu işin neresinde? ABD, tek başına bu coğrafyayı nasıl böler ve parçalar? Onun için uluslararası kurumların bu süreçte mutlaka ön plana çıkması lazım.” Temurci, sözlerine şöyle devam etti. “Dünyada öyle bir trend gelişti ki, Yahudi bir damadın hazırlamış olduğu ve danışmanlığını yapmış olduğu bir plan, Filistinlilerin olmadığı bir masada Yüzyılın Barış Planı olarak anlatılıyor ve onlara deniyor ki, ‘Bu sizin son şansınız’. Mescid-i Aksa ve Kudüs, müslümanların her zaman ilk şansı ve ibadetgahı olmuştur, buna ABD karar veremez. netenyahu ve Trump adeta bir topal ördek. Trump’ın, bunu bir iç siyaset malzemesi yaptığını bir yere not ediyoruz. Kutsal topraklar siyasi popülizme kurban edilemez.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,707TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri