Ana SayfaTürkiyeTürkiye'nin dolar rezervi ne kadar? Erdoğan açıkladı

Türkiye’nin dolar rezervi ne kadar? Erdoğan açıkladı

Merkez Bankası'nın eriyen dolar rezervleri günlerdir tartışma konusu olurken Cumhurbaşkanı Erdoğan rezevlerin 109 milyar olduğunu söyledi.

Merkez Bankası’nın eriyen dolar rezervleri günlerdir tartışma konusu olurken Cumhurbaşkanı Erdoğan rezevlerin 109 milyar olduğunu söyledi.

AK Parti İl Başkanları Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası’nın tartışmalı rezervleri hakkında konuştu. Şu anda Merkez’in kasasında 109 milyar dolar olduğunu kaydeden Erdoğan, bu paranın önümüzdeki günlerde 115 milyar doların üzerine çıkacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuştu.

Erdoğan, yerli otomobilin 2023’te yollarda olacağını söylerken, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) kasasındaki rezerv miktarı açıkladı. Erdoğan, “Merkez Bankası rezervimiz şu an itibarıyla 109 milyar dolar seviyesindedir. Önümüzdeki, günlerde 115 milyar doların üzerine çıkacak” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“Ülkemizde yaşanan tabii felaketler sebebiyle coşkulu bir yıl dönümü (AK Parti kuruluşu) programı gerçekleştiremedik. Partimize emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. AK Parti geçen 20 yılda, siyasete getirdiği yeni anlayışla, eserlerle, projelerle vatanın her karşısına damgasını vurmuş bir partidir.

Bazen birileri karşımıza çıkıp “19 yılda ne yaptınız?” diyecek cüreti gösterebiliyorlar. Birileri çıkıp “Türkiye’yi batırdınız” diyecek kadar gerçeği çarpıtabiliyor. En güzel cevap 19 yılda yaptıklarımızı anlatmaktır.

REZERVLERİMİZ ŞU AN 109 MİLYAR DOLAR

Ekonomik dalgalanmalar sebebiyle bir miktar düşen milli gelirimizi, en kısa sürede trilyon doların üzerine çıkaracağız. Merkez Bankası rezervlerimiz şu an 109 milyar dolar seviyesindedir. Süreci tamamlanan işlemlerle önümüzdeki günlerde 115 milyar doların üzerine çıkacak. Cari açığı 2019’da fazlaya dönüştürmeyi başarmıştık, yakında yeniden aynı tabloyu göreceğiz.

Siyasi gücümüzü askeri gücümüzle, ekonomik gücümüzü bölgemizde giderek genişleyen etkimizle tahkim ederek yolumuza devam ediyoruz. Bu sayede afetlerin, benzeri krizlerin süratle üstesinden gelebiliyor, başkaları gibi ciddi savrulmalarla karşılaşmıyoruz.

Düzensiz göçle mücadele için 26 geri gönderme merkezi oluşturduk. Giden gönüllü Suriyeli sayısı 455 bini geçmiştir.

Dövizdeki dalgalanma başta olmak üzere yaşadığımız hadiseler sebebiyle bir miktar düşen milli gelirimizi en kısa sürede trilyon doların üzerine çıkaracağız.

MEMURA TOPLU SÖZLEŞME

Dün imzalanan toplu sözleşmenin kamu çalışanlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. 2022-2023 yılları için memur maaşlarındaki artış oranı ortalama yüzde 31,2, miktar olarak 1352 lira olarak gerçekleşmiştir. En düşük memur maaşı 5 bin 700 liraya yükselmiştir.

YERLİ OTOMOBİL NE ZAMAN BİTECEK?

Yerli otomobilimizin üretim süreci planlandığı şekilde yürüyor. İnşallah 2023’te kendi otomobilimizi yollarda göreceğiz. Türkiye, insansız hava araçları başta olmak üzere pek çok alanda dünyanın sayılı savunma sanayi üreticisi ve ihracatçısı ülkeleri arasına girmiştir.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,703TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri