Ana SayfaDünyaTürkiye’nin elden kaçırdığı F-35’ler Yunanistan’a gidiyor

Türkiye’nin elden kaçırdığı F-35’ler Yunanistan’a gidiyor

Yunan medyası, ABD’nin Mart ayında 3 adet F-35 göndereceğini iddia etti.

Türkiye’nin ortağı olduğu ve taahhütte bulunduğu 100 uçağın 6’sının parasını da ödediği F-35 projesinden çıkartılması büyük ses getirmiş, ABD makamları bu kararı Türkiye’nin Rusya’dan S-400 Hava Savunma Sistemleri satın alma kararından vazgeçmemesi üzerine atmıştı.

Doğu Akdeniz’de Oruç Reis gemisiyle sismik araştırma ve sondaj faaliyetleri yürütülmesi sonrası Türkiye ile karşı karşıya gelen Yunanistan ABD’den F-35 savaş uçağı istedi. Yunan basınına göre ABD, Atina’nın bu isteğine olumlu cevap verdi.

Türkiye’nin Akdeniz’deki faaliyetlerinden rahatsız olan Yunanistan’ın Lockheed Martin F-35 tipi savaş uçağı satın alma konusundaki resmi talebine ABD yetkilisinden yanıt geldi. 

ABD’nin Yunanistan Büyükelçisi Geoffrey Pyatt, “Tedarik için desteğimizin sinyalini verdik ve Yunanistan’ın savunma yeteneklerini artıracak, ABD silahlı kuvvetleriyle birlikte çalışabilirliği sağlayacak ve bölgesel istikrarı artıracak gelecekteki bir satın alma programı üzerinde birlikte çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Türkiye, üretimde ortak olduğu F-35 programından Rusya’dan S-400 Hava Savunma Sistemi satın alındığı gerekçesiyle çıkarılıp, parasını ödediği uçakları ABD’den alamazken, Yunan medyası Washington yönetiminin Atina’ya göndermeyi planladığı F-35 için tarih verdi.

Yunan medyası, ABD’nin Yunanistan’a Mart 2021’de 3 adet kullanılmış F-35 savaş uçağı göndereceğini iddia etti. Yunan medyası Yunanistan Savunma Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberinde, ABD’den alınacak söz konusu F-35 savaş uçaklarının 25 Mart Ulusal Bağımsızlık Günü kutlamaları törenlerinde gösteri geçişi yapması için çalışmaların hızlandırıldığı ileri sürdü.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri