Ana SayfaTürkiyeTürkiye'nin ikinci sondaj gemisine tepkiler neden büyüyor?

Türkiye’nin ikinci sondaj gemisine tepkiler neden büyüyor?

Hürriyet yazarı Nilgün Tekfidan Gümüş bugün yazısında, Türkiye’nin ikinci sondaj gemisi olan Yavuz’un Doğu Akdeniz’de hidrokarbon arama faaliyetleri için harekete geçmesinin ardından birçok ülkeden eleştiri, uyarı ve kınama mesajlarının gelmesi hakkındaki düşüncelerini kaleme aldı.

Gümüş, AB’nin üyesi olan GKRK’nin haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle dayanışma çerçevesinde atmaya hazırlandığı adımın, Brüksel-Ankara ilişkilerini daha da germe potansiyeline sahip olduğunu yazdı. Gümüş yasısında “AB’nin yaptırım ve uyarılar yerine, çözüm öneren yollar göstermeyi tercih eden bir yaklaşım benimsemesi daha yapıcı bir girişim olurdu.” ifadelerine yer verdi.

Yazar, Doğu Akdeniz’de gerilimin bu noktaya kadar gelmesinde aslında Avrupa Birliği’nin attığı tek taraflı hamlelerin de etkisinin olduğunu hatırlamakta faydalı olacağı düşüncesini okurlarıyla paylaştı.

Hürriyet yazarı Nilgün Tekfidan Gümüş, gelecek yıllarda başta İsrail ve Mısır olmak üzere bölge ülkelerinin bulduğu hidrokarbon rezervlerinin Doğu Akdeniz’i uluslararası aktörler için bir cazibe merkezine dönüştürdüğünü belirtti.

Gümüş, “Anlaşılan o ki, Türkiye’nin iki sondaj gemisiyle sahaya çıkması birçok uluslararası aktörü epey rahatsız etti.” dedi.

Haber: Birsen Balci

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz