Ana SayfaTürkiyeTürkiye’nin vizyonu... Nereden nereye...

Türkiye’nin vizyonu… Nereden nereye…

Strateji danışmanı Atılgan Bayar’ın 4 yıl önce İtalyan Parlamentosu’nda, Avrupa’nın kalbinde yaptığı ders niteliğindeki konuşma bugünlerde yeniden gündemde. Konuşma Türkiye’nin çok yakın sayılabilecek bir geçmişte, 4 yıl öncesinde taşıdığı vizyon hakkında önemli fikirler veriyor. Ünlü strateji danışman Atılgan Bayar’ın analizleri aynı zamanda bu zamanla, o yakın geçmiş arasında bir mukayese için kritik doneler sunuyor.

Atılgan Bayar’ın İtalyan Parlamentosu’nda, Avrupa’nın kalbinde Avrupa’yı laiklige davet ettiği ezber bozan konuşmada neler yok ki!

İtalyan Parlamentosu’nda ‘Yeni Türkiye’nin kısa teorik çerçevesini çizen Atılgan Bayar, önce değişen doğu-batı kavramlarını ardından Müslüman Roma nosyonunu şu sözlerle açıkladı:

Bizim için daha önceleri Doğu terörün kaynağıydı. Türkiye için biz terörün kaynağı olarak Doğu’ya bakardık. Şimdi ise yepyeni bir durumla karşı karşıyayız. Artık Avrupa’ya bakıyoruz. Avrupa yeni bir terör tarlası haline gelmeye başladı.

Ben Yeni Türkiye’ye Müslüman Roma diyorum. Roma’nın 3 değeri vardı. Sekülarizm, cumhuriyet ve hukuk. Biz sekülarizmin kaynağı olarak Fransa’yı görsek de bunun kaynağı Roma’ydı. İmparator Galler’in belgesi ilk seküler belgeydi. Biz Roma’yı bütün kurumlarıyla içselleştirdik. Cumhuriyet, sekülarizm ve hukuku da içselleştirdik. Ve bunları Müslaman olarak içselleştirdik. Yeni Türkiye bir Müslaman Roma’dır.

Neden daha önce değil? Neden Osmanı Müslüman Roma değildi de Yeni Türkiye? Türkiye’de laiklik tarifi uzun yıllar Deizm olarak yapıldı. Deizm tarifini Türkiye’nin karşısına bir laiklik tarifi olarak koydular. Bu nedenle kurumsallaşamadı. İnsanlar deizme karşı çıktıklarını bilmeden laikliğe karşı çıktı. Türkiye Cumhuriyeti şimdi bu anlayışı tashih ediyor. Laikliği, sekülarizmi gerçek anlamıyla kavramsallaştırıyor.

Türkiye yeni bir meydan okumayla dünya sahnesinde.

Yeni Türkiye’nin Avrupa Birliği ile ilişkileri konusunda da önemli hususların altını çizen Atılgan Bayar, “Artık Türkiye’nin Avrupa Birliği’nde kuralları koymak konusunda inisiyatif almak istediğini belirterek şunları söyledi:

Yeni bir iddiayla karşı karşıyayız. Şimdiye kadar Avrupa Birliği Türkiye’ye karşı ‘gel entegre ol’ düzeyindeydi. Bu şu demekti. Kuralları ben koyarım ve sen gelir bu kurallara uyarsın. Kimliğini değiştirmek de buna dahil. Şimdi ise Türkiye entegre olmayalım, kuralları koymakta da bizim bir inisiyatifimiz olsun diyor. Türkiye Avrupa’ya ne vadediyor? Büyük bir insan gücü vadediyor. Ortadoğu’ya ulaşım, erişim ve güvenlik vadediyor.

Atılgan Bayar Türkiye’nin Avrupa Birliği’ni laikliğe davet ettiğini şu sözlerle anlattı:

Belki şimdi size ters gelecek. Başka bir iddiayı da gündeme getiriyor Türkiye. Avrupa’yı laikleştirme iddiasını. Çünkü eğer Avrupa bir Hıristiyan kulübünden ibaretse onu laik sayamayız. Dolayısıyla Türkiye ile ilişkisi Avrupa içinde bir laiklik sınavı.

Vicdan, şefkat ve adalet kavramları

Çok kritik, insani 3 kavrama işaret eden Atılgan Bayar, “Yeni Türkiye’nin birkaç anlamı daha var. Onlar da bildiğimiz konvansiyonel dış politika kavramlarıla açıklanamıyor. Reelpolitik ile de açıklanamıyor. Artık Türkiye vicdan, şefkat ve adalet kavramlarını uluslararası politikaya taşımak istiyor. Türkiye’nin fonksiyonu, Afrika’da açlar varken, toplu ölümler olurken, insanlar zulmü altındayken ülkelerin kendi işine bakmaları temelindeki bir anlayıştan dışarı çıkıyor. Çünkü Türkiye biliyor ki bunu beceremezse kendisi artık güvende olmayacak ve başka ülkeler de olmayacak” dedi.

PKK ve İSİS terör örgütlerine karşı Türkiye’nin başarısından bahseden Atılgan Bayar, “Türkiye çok başarılı bir dönem geçirdi. PKK terörüyle savaştı. Bölgedeki kritik ve tehlikeli anları atlattı. Şu an gündemde olan İSİS terörünü ülkeye sokmadı. Bunu başardı. Bütün bu nitelikleriyle Türkiye şimdi dünya sahnesinde yeni bir rolü üstleniyor ve bu noktada da iyi anlaşılmayı bekliyor.” ifdelerini kullandı.

İşte Atılgan Bayar’ın İtalyan Parlamentosu’ndaki konuşmasının videosu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,712TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz