Ana SayfaTürkiyeTürkiye'yi kül eden yangına karşı sadece 3 uçak mı? Davutoğlu: Çok kötü...

Türkiye’yi kül eden yangına karşı sadece 3 uçak mı? Davutoğlu: Çok kötü bir kriz yönetimi

Türkiye'yi kasıp kavuran yangına karşı 3 uçakla mücadele verilmesi tartışma konusu oldu. Ahmet Davutoğlu, iktidarın çok kötü bir kriz yönetimi sergilediğini belirtti.

Türkiye’yi kasıp kavuran yangına karşı 3 uçakla mücadele verilmesi tartışma konusu oldu. Ahmet Davutoğlu, iktidarın çok kötü bir kriz yönetimi sergilediğini belirtti.

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, ülkenin pek çok yerindeki orman yangınları ile ilgili olarak hükümeti eleştirdi. Davutoğlu, “Çok kötü bir kriz yönetimi sergileniyor. Özellikle uçakların sevkinde ve etkin kullanımında ciddi zaaflar söz konusu olduğu aşikar. Sadece üç uçağın sevk edilmesi büyük bir zaaftır” dedi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu; eski Dışişleri Bakanı Turan Güneş’in eşi, Prof. Dr. Hurşit Güneş’in annesi Nermin Güneş’in İstanbul Zincirlikuyu Mezarlığı’ndaki cenaze töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Davutoğlu, hükümetin orman yangınları karşısında kötü bir süreç yönettiğini söyledi. Davutoğlu, parti olarak geniş bir fidan kampanyası başlatacaklarını belirterek “Yanan her bir fidan için on fidan dikme vakti” dedi.

Davutoğlu’ndan 3 uçak eleştirisi

“Türkiye’nin ciğerini yakan yangınlar dolayısıyla, vatandaşlarımıza geçmiş olsun diyorum, ülkemize geçmiş olsun diyorum. İl başkanlarımızla birlikte yangın mahallindeki her yeri takip ediyorum. Aslında bugün, alana gitmeyi de planlıyordum, ancak süren çalışmaları, her gelen üst düzey yetkili ile etkilenme ihtimali var diye erteledik. Önümüzdeki hafta içinde gitmeyi planlıyorum.

Bu, bir afet günü olduğu için, öncelikle acılarımızı sarmamız lazım. Ancak kriz yönetiminde karşı karşıya kalınan birçok sorun bugün de bu yangın vesilesiyle yine gözleniyor. Çok kötü bir kriz yönetimi sergileniyor. Özellikle uçakların sevkinde ve etkin kullanımında ciddi zaaflar söz konusu olduğu aşikar. Bu tür durumlarda kurum başkanları herhangi bir başka gündem olmaksızın sadece o konuyla ilgilenir. Sadece üç uçağın sevk edilmesi büyük bir zaaftır. Türkiye bu konularda hem ülke olarak tecrübeye sahiptir, hem de kapasiteye sahiptir. Bu kapasitenin tümüyle kullanılması, yetkililerin sorumluluğunda bir husustur. Şimdi vakit yangınları söndürmek için omuz omuza verme vakti. Sonra da yanan her bir fidan için on fidan dikme vakti. Biz parti olarak geniş bir fidan kampanyası başlatacağız.”

İran ve ABD ile müzakereler derhal başlatılmalı

Son günlerde yaşanan göçmen tartışmalarını da değerlendiren Davutoğlu, Türkiye’nin göçmenler konusunda etkin bir strateji geliştirmesi gerektiğini vurguladı. Göçmen akını karşısında Türkiye’nin ABD ve İran ile görüşmesi gerektiğinin altını çizen Davutoğlu, şunları söyledi:

Sınırların kontrolü meselesi

Hükümete çağrıda bulunuyorum; Afganistan’dan gelen göçler konusunda İran ve ABD ile derhal müzakereler başlaması lazım. İran tarafıyla sınırın kontrolü, düzensiz bir şekilde gelen bu göçün durdurulması yönünde İran ile görüşmek lazım. ABD ile de Afganistan’daki geri çekilmeden sonra oralarda onlarla iş birliği yapmış unsurların dışarı çıkılması gibi bir planları var. Bunun Türkiye üzerinden yapılması doğru değil. Bunu da Amerikalılarla görüşüp Afganistan’daki kaosun Türkiye’ye göçmen akını haline dönmesini engellemek lazım. Bu ancak etkin bir diplomasi ile mümkün olur. Yine de gelen unsurlar olursa etkin bir göç politikası ile bunların denetim altında ve düzenli bir halde uluslararası hukuka uygun bir şekilde muameleye tabi tutulması lazım.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,707TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri