Ana SayfaTürkiyeTürkkan: Bu kafayla giderseniz 500 bin kişiyi gömecek mezarlık bulamazsınız

Türkkan: Bu kafayla giderseniz 500 bin kişiyi gömecek mezarlık bulamazsınız

İYİ Partili Lütfü Türkkan, olası bir Marmara depremi konusunda hükümeti bir kez daha uyardı. Bilim adamlarının olası bir Marmara depreminde İstanbul’da 50 bin binanın ağır hasar alacağını söylediğini belirten İYİ Partili Türkkan, “50 bin bina yıkılırsa ağır hasar alırsa ne olur? 10’ar kişiden hesaplasak 500 bin kişi hayatını kaybeder. Bakın, siz bu kafayla giderseniz bu 500 bin kişiyi gömecek mezarlık bulamazsınız” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda İmar Kanunu‘nda da değişiklikler içeren Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Teklifin tümü üzerindeki görüşmelere başlandı.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, teklifi, bundan sonra gelmesi muhtemel yerel yönetimler kanununa ön hazırlık olarak değerlendirdiklerini söyledi.

Teklifi, 31 Mart seçimlerinden sonra kaybedilen büyükşehir belediyelerinin intikamını alır gibi hazırlanan bir yasa olarak gördüklerini belirten Türkkan, “Teklifte bazı belediye gelirlerinin tekrar iktidarın rantına sunulması için yetkinin TOKİ’ye devrini görüyoruz. Yani bu kanun teklifi ‘Aman ha rantı bizden almayın, biz bu işe çok alıştık, TOKİ vasıtasıyla devam edelim’in mealidir.” diye konuştu.

Türkkan, TBMM’nin iki gündür depremi konuştuğunu, her an depreme hazırlıklı olunması gerektiğini söyledi.

Büyük depremler atlatan ülkelerden Çin, Tayvan, Şili ve Yeni Zelanda’nın yatırımlarını duble yollara değil, sismik güçlendirmeye yaptıklarını ifade eden Türkkan, AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı’nın “Deprem paraları sadece depreme harcanmaz.” sözünü yadırgadığını dile getirdi.

Türkkan, ‘deprem vergisi’ adı altında toplanan paranın başka alanlarda kullanılmasının kabul edilemeyeceğinin altını çizerek, “Bilim adamları olası bir Marmara depreminde İstanbul’da 50 bin binanın ağır hasar alacağını söylüyorlar. 50 bin bina yıkılırsa ağır hasar alırsa ne olur biliyor musunuz? 10’ar kişiden hesaplasak 500 bin kişi büyük Marmara depreminde hayatını kaybeder. Bakın, siz bu kafayla giderseniz bu 500 bin kişiyi gömecek mezarlık bulamazsınız.” diye konuştu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,707TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri