Ana SayfaTürkiyeÜcretsiz izne çıkartılan işçilerin yüzde 71’i geçinebilmek için kredi almak zorunda kaldı

Ücretsiz izne çıkartılan işçilerin yüzde 71’i geçinebilmek için kredi almak zorunda kaldı

CHP’li Ağbaba, ücretsiz izin uygulamasının en çok hizmet sektörünü ve asgari ücretli çalışanları etkilediğine dikkat çekti.

Ücretsiz izne çıkarılan işçilerle yapılan anket sonucuna göre hazırlanan rapor, ücretsiz izne çıkartılan işçilerin yüzde 47’sinin asgari ücretin yarısı kadar, yüzde 13’ünün ise asgari ücretten daha fazla gelir kaybına uğradığını gözler önüne serdi. İktidar işçilerin hem gelirini elinden aldı hem de borçlandırdı. Gelir kaybına uğrayan işçilerin yüzde 71’i geçinebilmek için bankalardan kredi almak zorunda kaldı.

CHP’li Ağbaba, “Anayasa’nın sosyal devlet ilkesi ile bağdaşmamaktadır. Ücretsiz izin uygulamasına son verilmediği takdirde milyonlarca yurttaş açlıkla baş başa kalmaya devam edecek ve büyük bir sosyal kırılma yaşanacaktır. İnsanlık onuruna yaraşmayan bu uygulamadan derhal vazgeçilmeli, gerçek bir işten çıkarma yasağı uygulanmalı ve işçilerin normal çalışma ücretlerinde elde ettikleri gelir devlet tarafından güvence altına alınmalıdır. Yine bu dönemde emeklilik primleri de dâhil olmak üzere ücretsiz izne çıkartılan işçileri uzun dönemli sigorta primleri devlet tarafından karşılanmalıdır” ifadelerini kullandı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,707TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri