Ana SayfaTürkiyeÜçüncü kuşak Ilıcak Deva'da siyaset yapacak

Üçüncü kuşak Ilıcak Deva’da siyaset yapacak

Aslı Ilıcak Deva Partisi'nde siyaset yapacak. Nazıl Ilıcak ve ailesi hakkında kapsamlı bir yazıyı Fatih Şahintürk kaleme aldı.

Türk siyaset arenasında yeni partiler kurulurken, partilerin teşkilat kadrolarında da hummalı çalışmalar sürüyor. Fatih Şahintürk yazdı…

AK Parti’den müstefii eski Maliye Bakanı Ali Babacan liderliğinde kurulan DEVA Partisi de bir taraftan kongrelerini gerçekleştirirken öte yandan il ve ilçe teşkilatlarını kuruyor.

Deva Partisi son olarak İstanbul İl Yürütme Kurulunu belirledi. 50 asil 20 yedek olmak üzere 70 kişiden oluşan il yönetim kurulu listesinde bir isim dikkat çekti: Hayriye Aslı Ilıcak…

Babıâli’nin gedikli isimlerinden, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra tutuklanan ve geçtiğimiz yıl tahliye edilen gazeteci Nazlı Ilıcak’ın kızı Hayriye Aslı Ilıcak, böylece siyasi hayatına DEVA Partisi İstanbul İl Yürütme Kurulu Üyesi olarak başlamış oldu.

HAYRİYE ASLI ILICAK VE TANIDIK İSİMLER

1972 doğumlu Hayriye Aslı Ilıcak, annesi Nazlı Ilıcak’ın Fazilet Partisi İstanbul milletvekilliği döneminde yani 2001 yılında iş adamı Ali Yemeniciler ile evlenmişti. Nikahta damadın şahitliğini Turgut Özal’ın oğlu Efe Özal yaparken gelin Hayriye Aslı Ilıcak’ın şahitliğini gazeteci Rauf Tamer yapmıştı. 2001’de evlenen çift, 2007’de boşanmıştı.
Damat Ali Yemeniciler’in dedesi Emin Yemeniciler’in kardeşi Hakkı Yemeniciler de DP Çorum (1950- 1954) milletvekiliydi. Hakkı Yemeniciler’in oğlu Mustafa Yemeniciler, TESEV’in 289 numaralı kurucu üyesiydi.
Nazlı Ilıcak’ın babası Muammer Çavuşoğlu’da DP İzmir (1954-1960) milletvekili ve 3’üncü Menderes Hükümetinin Ulaştırma Bakanıydı. Çavuşoğlu, 27 Mayıs darbesinden sonra tutuklanmış, Yassıada’da yargılanmış ve 2,5 yıl hapis yatmıştı…
2007’de Ali Yemeniciler’den boşanan Hayriye Aslı Ilıcak, 2009 yılında bu kez Hatay’lı Hristiyan bir aile olan Sarrafgil ailesinden Alen Sarrafgil ile evlendi. Aslı Ilıcak’ın bu ikinci evliliği ise 8 yıl sürdü. Çift, 2017’de tek celsede boşandı.

Hayriye Aslı Ilıcak’ın ikinci eşi Alen Sarrafgil aslında tanıdık bir isim… Alen Sarrafgil, 2007’de hayatını kaybeden, Habertürk markasını kuran gazeteci Ufuk Güldemir’in kayınbiraderi oluyor. Ufuk Güldemir, Alen Sarrafgil’in kız kardeşi Gaya Sarrafgil ile evliydi.
Ufuk Güldemir’in dayısı Bahri Turgut Okaygün de DP Tunceli (1954-1957) milletvekiliydi.
DEVA Partisi İstanbul İl Yürütme Kurulu Üyesi Hayriye Aslı Ilıcak’ın ağabeyi Mehmet Ali Ilıcak ise 24 Mayıs 2016’da ‘1ANTV’ isimli bir televizyon kanalı kurarak medyaya geri döndü. 1AN TV’nin kurucu Genel Yayın Yönetmeni de Mehmet Barlas’ın oğlu Cemil Barlas’tı.
Barlas ailesi ile Ilıcak ailesinin arasının iyi olduğunu hatırlatalım… Nazlı Ilıcak’ın medyada diğer samimi olduğu isim de Nagehan Alçı ve Rasim Ozan Kütahyalı çiftidir.

ILICAK AİLESİ VE DEMOKRAT PARTİ GELENEĞİ

Hayriye Aslı Ilıcak’ın dedesi, yani Nazlı Ilıcak’ın babası DP İzmir (1954- 1960) milletvekili ve III. Menderes Hükûmetinin Ulaştırma Bakanı Muammer Çavuşoğlu’ydu.
Nazlı Ilıcak’ın baba tarafının Antalya İbradı, anne tarafının ise Selanik kökenli olması Ilıcak ailesinin dönme/sabetayist olma iddialarını da beraberinde getirmiş ancak Nazlı Ilıcak bu iddiayı reddetmişti.

Nazlı Ilıcak’ın annesi İhsan Kapanlı’nın babası da 31 Mart Olayı’ndan sonra Selanik’ten İstanbul’a yürüyen Hareket Ordusu’nda yer alan Mekki Bey’di. Mekki Bey’in babası da Selanik’li Necip Paşa’ydı.

Nazlı Ilıcak’ın baba tarafı gibi anne tarafı da Demokrat Parti ve halefi Adalet Partisi çizgisine mensuptu.
Nazlı Ilıcak’ın dayısı, yani İhsan Kapanlı’nın kardeşi Turhan Kapanlı, 27 Mayıs 1960 Darbesi’nden sonra Ekrem Alican liderliğinde kurulan YTP Sakarya Cumhuriyet Senatosu Üyesi (1961-1966) oldu ve 1964’de güvenoyu alamayan Ürgüplü Hükûmetinin Tarım Bakanı oldu.
1966-1980 yılları arasında AP Ankara Cumhuriyet Senatörü olarak TBMM’de yer alan Turhan Kapanlı, bu dönemde Demirel Hükûmetlerinde Köy İşleri Bakanı, Orman Bakanı ve Millî Savunma Bakanı olarak görev yaptı.
Turhan Kapanlı, 20 Kasım 1980’de hayatını kaybetti.

ASLI ILICAK’IN ANNESİ NAZLI ILICAK

Nazlı Ilıcak 1944’de İstanbul’da doğdu. Notr Damne Sion Lisesi ve Lozan Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu.
1969’da Tercüman gazetesi sahibi Kemal Ilıcak ile evlenen Nazlı Ilıcak, bu tarihten sonra gazeteciliğe adım atarak Tercüman gazetesinde çalıştı. 1970’de Mehmet Ali Ilıcak, 1972’de Hayriye Aslı Ilıcak adlı çocukları doğdu.
1970’lerde milliyetçi bir yayın politikası takip eden Tercüman gazetesi, AP ve Demirel’i destekledi.
12 Eylül 1980 darbesi ise Ilıcak çiftini yol ayrımına getirdi. İlk olarak, 12 Eylül darbesini eleştiren Nazlı Ilıcak, 3 ay hapis cezası almak zorunda kaldı.
Ardından Özallı yıllar başlayınca baba Kemal Ilıcak ANAP ve Başbakan Turgut Özal’ı desteklerken Nazlı Ilıcak ise Demirel sevgisi yüzünden Tercüman gazetesinden ayrılıp Bulvar gazetesini yayımladı (1982-1988).
Nazlı Ilıcak’ın Bulvar gazetesi macerası Kemal Ilıcak’ı çok yıprattı. 1989’da Özal’ın Cumhurbaşkanı olması ve 1991 seçimlerinden sonra Demirel’in iktidara gelmesiyle Ilıcak çifti yeniden DYP ve Demirel’i desteklemeye başladı ancak Kemal Ilıcak’ın kalbi bu tempoya çok dayanmadı ve 1993’te vefat etti.
Kemal Ilıcak’ın 1993’teki vefatıyla Ilıcak ailesi zor günler yaşamaya başladı. Aynı yıl Cumhurbaşkanı Özal’ın ölümü ve Demirel’in Çankaya’ya çıkmasıyla Nazlı Ilıcak DYP lideri Çiller ile anlaşamayarak DYP ile yolları ayırdı.
Bütün bu gelişmelerin yanı sıra Ilıcak ailesinin ekonomik düzeni de bozuldu ve Tercüman gazetesi kapandı, isim hakkı Çukurova Holding patronu Mehmet Emin Karamehmet’e satıldı ve Nazlı Ilıcak gruba bağlı Akşam gazetesinde köşe yazarı olarak gazeteciliğini sürdürdü.
Ilıcak ailesinin kötü günleri Akşam gazetesinde de devam etti. Askeri vesayete karşı yazdığı sivri yazılar üzerine Akşam gazetesindeki yazılarına son verilen Nazlı Ilıcak, Yeni Şafak gazetesine transfer oldu.
Ilıcak bu dönemde Batı Çalışma Grubu ve Çevik Bir’in ‘Andıç’ planını deşifre ederek büyük bir gazeteciliğe imza attı.

Nazlı Ilıcak yine 28 Şubat döneminde Fazilet Partisi İstanbul (1999-2002) milletvekili olarak bir dönem TBMM’de yer aldı ancak milletvekilliği 5 Ocak 2002’de düşürüldü.
AK Parti iktidarıyla birlikte rahatlayan Nazlı Ilıcak bu kez Aydın Doğan’ın finansal desteğiyle Tercüman gazetesini yeniden çıkarmak için kolları sıvadı ancak karşısına bu kez Tercüman’ın isim hakkını sattığı Karamehmet çıktı.
Nazlı Ilıcak, 17 Ocak 2003’te Aydın Doğan ile birlikte, Mehmet Emin Karamehmet’in ‘Halka ve Olaylara Tercüman’ gazetesine karşılık, ‘Dünden Bugüne Tercüman’ gazetesini çıkardı ancak mahkeme isim hakkının Çukurova Holding’e ait olduğuna hükmedince gazete 2005’de Aydın Doğan tarafından iş adamı Akın İpek’e satıldı ve adı ‘Bugün’ olarak değiştirildi. Nazlı Ilıcak da Bugün gazetesinde köşe yazarı oldu.
FETÖ firarisi iş adamı Akın İpek’in sahibi olduğu ve 28 Ekim 2015’te kayyıma devredilen Bugün gazetesi, 15 Temmuz 2016 darbe girişiminden sonra yayınlanan bir KHK ile kapatıldı.
Nazlı Ilıcak’ın, 2007 ve 2011 seçimlerinde AK Parti’den milletvekili olma talebi ise Başbakan Erdoğan tarafından kabul edilmedi. Ak Parti ile yıldızı barışmayan Nazlı Ilıcak bu dönemde de Takvim ve Sabah gazetesine transfer oldu.
17/25 Aralık 2013 sürecinden sonra 18 Aralık 2013’te Sabah gazetesinden kovulan Nazlı Ilıcak, 2014’de Bugün gazetesine geçti. 2015’te Bugün gazetesine kayyım atanınca Ilıcak’ın buradaki macerası da sona ermiş oldu.
7 Haziran 2015 seçimlerinde HDP’ye destek vereceğini açıklayan Ilıcak, 15 Temmuz 2016 darbe girişiminden sonra tutuklandı, 3 yıl hapis yattıktan sonra 5 Kasım 2019’da tahliye oldu.
DEVA Parti’li Hayriye Aslı Ilıcak’ın siyasi kariyerinin nasıl olacağını zaman gösterecek.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,709TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri