Ana SayfaTürkiyeCNN Türk canlı yayınında Ahmet Davutoğlu'na çirkin kumpas! İşte Ufuk Karcı'nın olayı...

CNN Türk canlı yayınında Ahmet Davutoğlu’na çirkin kumpas! İşte Ufuk Karcı’nın olayı dakika dakika anlattığı o açıklama

Hande Fırat'ın 'Gece Görüşü' adlı programında Ahmet Davutoğlu'na Ümit Kocasakal tarafından çirkin bir tezgah kuruldu. Davutoğlu'nun basın müşaviri Ufuk Karcı yaşananlara çok sert tepki gösterdi.

AK Parti hükümetinden 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak tanımlayan ABD 1 numarasına gerekli sert açıklama yapılamadı. İlk andan itibaren ABD yönetimine en haklı ve sert tepkiyi gösteren isimlerden biri Ahmet Davutoğlu oldu. Gelecek Partisi kurmayları da sert mesajlarla ABD’nin kararını eleştirdi. Bütün bunlar olurken CNN Türk’de baksın tarihine geçen kara bir akşam yaşandı. Hukukçu Ümit Kocasakal skandal bir algı operasyonuna imza atarak Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu’nun Joe Biden’ı eleştirmemekle suçladı. Üstelik Davutoğlu’nun olayanında yayınladığı mesaj kayıtlara geçmişken. Skandal bununla da sınırlı değil. Gelecek Partisi yetkilileri programa bağlanıp Davutoğlu hakkında ortaya atılan asılsız iddia çürütülmek istendi. Ancak kanal yönetimi bunu kabul etmedi. Yani dün gece CNN Türk ekranlarında bir değil tam 2 kara leke vardı basın tarihi açısından.

İşte Ahmet Davutoğlu’nun basın müşaviri Ufuk Karcı’nın yaşananlara ilişkin açıklaması.

Dün akşam CNN Türk televizyonunda “Gece Görüşü” isimli programda dile getirilen iddialar üzerine, kamuoyunu bilgilendirme zarureti doğmuştur.

ABD Başkanı Biden’in, 1915 olaylarını soykırım olarak tanımlayan 24 Nisan 2021 tarihli açıklamasının hemen ardından aynı akşam, partimiz tarafından, 3 maddeden oluşan açıklamamız yayınlanmıştır. Bu açıklamada ABD Başkanının ifadelerinin şiddetle kınandığı, kabul edilemez bulunduğu ve hükümetin konu hakkında atacağı her türlü diplomatik adımın destekleneceği vurgulanmıştır. Ayrıca, Genel Başkanımız Prof. Dr. Sayın Ahmet Davutoğlu’nun, 26 Nisan günü yaptığı haftalık konuşmasında, ABD Başkanının iddiaları bir kez daha kesinlikle reddedilmiş ve şiddetle kınanmıştır.

Tarih anlayana en sarih gerçeklerle doğru cevabı verir. Bu durum tarihi olayları lobilerin siyasi istismarlarına araç kılanlar için de; ülke içerisinde gerçekleri saptırıp, yalan beyanlarla algı oluşturmaya çalışanlar için de geçerlidir.

Gelelim CNN Türk “Gece Görüşü” programında yaşananlara… Konuklar arasında yer alan Prof. Ümit Kocasakal, söz hakkı kendisindeyken “Davutoğlu’ndan ‘bu soykırım yalandır’ diyen tek bir şey duyduk mu? Duymadık ve duyamayız.” ifadelerini kullanmıştır. Bunun üzerine programın moderatörü Hande Fırat’a, cevap hakkımızın doğduğu ve yayına katılarak Ümit Kocasakal’ın ifadelerini düzeltmek istediğimiz belirtilmiştir. Ancak, kendileri cevabı yazılı olarak iletmemizi istemişlerdir. Bunun üzerine yukarıda zikrettiğimiz parti açıklamamız ve hemen sonrasında Sayın Genel Başkanımızın, ABD Başkanın açıklamalarını şiddetle kınayan ifadeleri tarihleri ile birlikte Hande Fırat’a gönderilmiştir. Hande Fırat, gönderdiğimiz açıklamayı yayında okumuş ve sözü Ümit Kocasakal’a bırakmıştır. Öncesinde “Davutoğlu’ndan açıklama duyduk mu? Duymadık, duyamayız” diyen Kocasakal, açıklamamızın okunması üzerine söylemini değiştirmiş: “Davutoğlu önce ‘Osmanlı vatandaşlarının acılarını hepimiz yaşıyor, empati kuruyoruz’ şeklinde tivit atmış, gelen tepkiler üzerine bunları yazmıştır” ifadelerini kullanmıştır.

Halbuki Kocasakal’ın iddia ettiği gibi bu ifadeler, Biden’in açıklama yaptığı 24 Nisan günü değil, öncesinde 23 Nisan 2021 tarihinde kullanılmıştır. Açıklama öncesinde ABD yönetimini ve başkanını soykırım iddialarını meşrulaştıracak bir açıklama yapılmaması yönünde uyarmak için atılmış olan bu tvitte şu ifadeler yer almıştır: “ABD yönetimine çağrımız, bu acıların Türk-Amerikan ilişkilerinde yaşanmakta olan sıkıntılı konjonktürü fırsat bilip, iç siyasette kullanarak daha da derinleştirmek değil, karşılıklı empatiye dayalı bir diyalog sürecine ve barış vizyonuna katkıda bulunmaktır.” Görüldüğü gibi mesaj, açıklamadan bir gün önce 23 Nisan tarihinde Biden ve ABD yönetimini, ikili ilişkilerdeki sıkıntılı konjonktürü istismar ederek tarihi olayları iç siyasette kullanmamaları uyarısı yapmak amacıyla paylaşılmıştır.

Program moderatörü Hande Fırat’a konu tarafımızca tekrar iletilmiş, düzeltilmesi rica edilmiş; fırsat verilir ise yayına katılmak sureti ile yaşanan çarpıtmanın gerçeğinin anlatılacağı vurgulanmıştır. Maalesef kendilerinden ve CNN Türk yönetiminden talebimize ve mesajımıza cevap verilmemiştir.

Mesele gerçeklerin çarpıtılması, yalanların doğru diye satılması veya kendilerinden bir temsilci bulunmadan kişiler veya kurumlar hakkında basın ahlakına aykırı bir şekilde fütursuzca algı operasyonları yapılması değildir. Mesele Biden’in ulusal onurumuza darbe vuran açıklamalarına gerekli tepkiyi veremeyen iktidarın değil, bu konuda en net tavrı alan bizlerin eleştirilmesindeki tutarsızlıklar da değildir. Zaten buraları çoktan geçtik!

Asıl mesele yaşadıkları yoğun baskıdan dolayı ne Genel Başkanımız Prof. Dr. Sayın Ahmet Davutoğlu’nu ne de partimizin kurmaylarını yayınlarına konuk alamayan ya da haberlerini aktaramayan başta CNN Türk olmak üzere bazı medya organlarının, hakkımızdaki bir yalanı ifşa etmek için istediğimiz cevap hakkını dahi sunmamasıdır. En temel basın ahlakı kuralının dahi çiğnenmesi basın özgürlüğü anlamında tuzun kokmasıdır. Kendilerini meslek ilkelerine değil iktidar gücüne ayarlı kılanlar er geç mahcup olurlar.

Konu yüce milletimizin takdirine ve ferasetine bırakılmıştır.

Son söz; Eğer güçlü bir zekan yoksa söylediğin yalanı bir yere not et ki, unutmayasın!

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri