Ana SayfaTürkiyeÜmit Yardım: Bu plana göre Filistin halkı topyekün mülteci ve rehine haline...

Ümit Yardım: Bu plana göre Filistin halkı topyekün mülteci ve rehine haline gelecektir

Gelecek Partisi Dış İlişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ümit Yardım ve Politika İzleme Kurulu Dış Politika Başkanı Kani Torun, ABD’nin sözde barış planı ve Suriye meselesiyle ilgili bir basın toplantısı düzenledi.

Genel Başkan Yardımcısı Ümit Yardım’ın ABD ve İsrail’in Yüzyılın Anlaşması adını verdikleri sözde barış planı için yaptığı açıklamadan satır başları şöyle.

 • Filistin tüm dünya için kanayan bir yara olmayı sürdürüyor.
 • Orta doğu tarihin en kritik süreçlerinden birini yaşıyor. ABD ve İsrail’in Filistinlilere danışmadan hazırladığı bu plan, bölgede barışın değil kargaşanın tohumlarını eken bir plandır.
 • Anlaşmanın Gazze şartı ve güvenlik boyutları var. Güvenlik boyutunda Filistin topyekün askersiz, savunmasız bir devlet haline dönüştürülecektir. Anlaşmada bunu Filistin’e güya bir lütuf olarak sunuyorlar.
 • Plana göre, Filistin devletinin kurulması diye bir şey yakın vadede mümkün olmayacaktır. Bu sözde Orta Doğu barış inisiyatifi planı, son 2 yıldır yıkıcı adımlar atmış olan Trump yönetiminin yeni çatışma süreçlerini doğuracağını göstermektedir. Bunu İsrail’in bölgede liderlik paktının bir öncüsü olarak görüyoruz. Bu plana göre Filistin halkı topyekün mülteci ve rehine haline gelecektir.
 • Bizim bölge liderlerine açık bir çağrımız var. Bütün bölge halklarının, bütün etkili güçlerin aralarında ne tür görüş farklılıkları olursa olsun en azından Kudüs gibi hepimizin ortak paydası olan bir konuda ortak bir tutum sergileyebileceğine inanıyoruz. Bütün liderler, ülkeler, bölge insanları, aydınlar aramızdaki bütün farklılıkları bir köşede bırakarak ortak bir tutum geliştirmeli, harekete geçmelidir.
 • Bu planın uygulanmaması gerektiği kanaatindeyiz. Tek taraflı adımlarla bugünkü Filistin’in ortaya çıktığını görüyoruz.

Gelecek Partisi Politika İzleme Kurulu Dış İlişkiler Başkanı Cemalettin Kani Torun ise Suriye meselesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Torun’un değerlendirmelerinden satır başları ise şöyle;

 • Suriye’de geldiğimiz süreç, Suriye rejimiyle sıcak çatışmaya dönüşmüş durumdadır. Türkiye, Rusya ile tek yönlü bir ilişki geliştirmiş ve dış politikada dengeleyecek aktörleri devre dışında bırakarak tüm kartlarını Rusya üzerine oynamıştır.
 • Rusya, Soçi’de, Astana’da varılan tüm uzlaşmaları ayaklar altına aldı. Rusya, Türk askerlerinin vurulmasına göz yumdu. Türkiye dış politikada bütün ittifaklarla, bütün güçlerle eşit düzeyde iletişim kurmalıdır.
 • Türkiye Rusya’ya sürekli taviz verdi ve bugün aldığı karşılık, maalesef 4 tane şehidimiz var. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Milletimizin başı sağolsun.
 • Suriye’nin genel nüfusunun yüzde 25-30’u İdlib bölgesinde sıkışmış durumda. 4 milyon insan, rejim ve arkasındaki ülkeler tarafından topyekün terörist ilan edildiler ve hava, kara saldırılarına maruz kalıyorlar.
 • Her bir ateşkes ilanının sadece rejim güçlerinin lehinde olduğunu ve onlara alan kazandırdığını görüyoruz. Bundan bir hafta önce bölgede ateşkes ilan edildi ve geldiğimiz noktada rejim ciddi kazanımlar sağladı.
 • En başından beridir rejime karşı tavrımız net. İran ve Rusya’nın tavrı da net. Rejimin saldırılarının arkasında sadece rejimin olmadığı açıktır. Moskova ve Tahran’a açık sorular sormanın vakti gelmiş de geçmiştir.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,709TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri