Ana SayfaTürkiyeÜmit Yardım: Kıbrıs’ta tarihin akışını değişti

Ümit Yardım: Kıbrıs’ta tarihin akışını değişti

Türkiye’nin Kurtuluş Savaşı’ndan sonra uzun yıllar dış devletlerin dayatmalarına boyun eğdiğini söyleyen Ümit Yardım, Kıbrıs Barış Harekatı ile bunun değiştiğini, Türkiye’nin hücum psikolojisine geçtiğini ve Kıbrıs’ın Girit gibi Yunan toprağı olmaktan kurtarıldığını söyledi. Yardım, vefat yıl dönümünde Rauf Denktaş’a rahmet dilerken, “Büyük bir devlet adamı, özgürlük ve adalet savaşçısı, Türk tarihinin en seçkin şahsiyetlerinden biri ve ‘Ben varım’ diyen bir dava adamıydı” ifadelerini kullandı.

Merhum Rauf Denktaş’ın 8. vefat yıl dönümü dolayısıyla Medya Notu’na konuşan Eski Diplomat ve Gelecek Partisi Dış İlişkiler Başkanı Ümit Yardım, 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatı ile Kıbrıs’ta tarihin akışının değiştiğini söyledi.

Türkiye’nin Kurtuluş Savaşı’ndan sonra onlarca yıl yabancı devletler tarafından hep itilip kalkılan, elindekileri kaybeden bir ülke konumunda olduğunu söyleyen Yardım, Kıbrıs Barış Harekatı ile bu sürecin yıkıldığını, Türkiye’nin aldığı bu kararla hücum psikolojisine geçtiğini ve Kıbrıs’ın bu sayede Girit olmadığını söyledi. Yardım, ayrıca Denktaş’ın mücadelesinden de övgüyle bahsetti “KKTC’nin geldiği noktayı Rauf Denktaş ve Fadıl Küçük beye borçluyuz” dedi.

İşte Yardım’ın açıklamalarından bazı satır başları:

YANINDA KİMSE OLMADIĞINDA BİLE ‘BEN VARIM’ DİYEBİLEN BİR DAVA ADAMIYDI

Büyük  devlet adamı, özgürlük ve adalet  savaşçısı, Kıbrıs Türklerinin  lideri merhum Rauf R. Denktaş’ı  vefatının 8. Yıldönümünde saygılarımızla, sevgilerimizle ve dualarımızla bir kez daha anıyoruz.

Merhum Denktaş; dünya ve Türk tarihinin seçkin  şahsiyetlerindendir. Hiçbir zaman fedakarlıktan, sorumluluktan kaçmamıştır. Gerektiği her yerde öne çıkmıştır. Halkına özgürlük yolunda, hak-hukuk mücadelesinde rehberlik etmiştir.   En keskin düşmanları bile yeri geldiğinde önünde saygıyla eğilmiştir. KKTC’nin bugün geldiği aşamada kendisinin müstesna bir rolü olmuştur.

Merhum Denktaş’ı belki en anlamlı şekilde tanımlayabilecek ifade  “Onun Bir Dava Adamı Olmasıdır” Yakınında kimse olmadığında bile “Ben Varım” diyebilen bir dava adamlığı.

Rahmetli Fazıl Küçük ve Rauf Denktaş “Kıbrıs, Girit Olmasın” diyerek yola çıktılar. Ömürlerini bu davaya adadılar. Kıbrıs da Girit olmadı, olmayacak. Allah hepsine rahmet eylesin.

TANIDIĞIM EN SEÇKİN DEVLET ADAMIYDI

Denktaş ile ilk kez Pakistan’da tanıştım. En kısa bir görüşmede dahi karizmasıyla insanı etki altına alan bir liderdi. Hayatımda tanıdığım en seçkin devlet adamıydı. Görgüsüyle, liderlik vasıflarıyla dünya çapında bir isimdi. Vefatının 8. yıl dönümünde yaptığım ilk iş kendisinin vefatı dolayısıyla bir mesaj yayımlamak oldu.

PAKİSTAN VE AZERBBAYCAN’A MÜTEŞEKKİRİZ

Bu süreçte hem Rauf beye, hem de KKTC’ye verdikleri genel destek itibariyle Azerbaycan ve Pakistan’a çok teşekkür ederim. O dönemde ciddi destekler verdiler. Çok büyük baskılara rağmen KKTC’nin bayrağını indirtmediler. Rahmetli Denktaş da Kıbrıs meselesine sahip çıkan bu iki ülkeye müteşekkirdi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,684TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz