Ana SayfaTürkiyeÜmit Yardım: Türkiye’de yüzde 7 azınlık dışında herkesin sorunu var

Ümit Yardım: Türkiye’de yüzde 7 azınlık dışında herkesin sorunu var

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ümit Yardım, Denizli'de yerel basın ile bir araya geldi. Yardım, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu

Denizli’de yerel basın ile bir araya gelen Gelecek Partisi Dış Politikalardan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ümit Yardım, medya mensuplarının sorularını yanıtladı.

Yardım, Denizli il Başkanı Aykut Yıldırım, Aydın İl Başkanı Ali İhsan Dilmen ve partililerin katılımı ile Denizli’de basın mensupları ile buluştu. Toplantıda ülkenin genel durumu hakkında değerlendirmeler yapan Yardım, iç ve dış politikada Türkiye’nin çok kötü durumda olduğunu belirtirken ekonomi ve özgürlükler kapsamında geri kalmışlığa vurgu yaptı. İktidarı sert dille eleştiren Yardım, hesap zamanının geldiğini söyledi.

Ümit Yardım partisinin siyaset anlayışı üzerine gelen soru üzerine, ”Türkiye’deki insanlarımızın karşısına bir vizyon ve program içerisinde çıktık. Türkiye’deki sorunlar o kadar büyüdü ki buna bütün partilerin, STK’ların el atması gerekiyor. Biz kesinlikle bir karamsarlık içerisinde değiliz.  Tabii ki bugünkü tablo çok yıkıcı etkilerin olduğunu gösteriyor. Ama biz geleceğimizin bir dinamizm üzerinden şekilleneceğine inanıyoruz. Uzun ve orta vadeli planlarla bu sorunların aşılabileceğini biliyor ve inanıyoruz. Türkiye’de Kurtuluş Savaşı’ndan çıkarak bir iğne bile üretemez durumdayken bunu aşabilmişse bugünleri de aşacaktır. Biz sorunları aşmak için planımızı, projelerimizi ortaya koyduk. İnsanlarımızın huzurundayız.” diye konuştu.

İttifak meselesi

“Gelecek Partisi ittifak içerisinde yer alacak mı?” sorusuna ise Yardım,”Biz 9-10 aylık bir partiyiz. Biz tabii ki iktidarın tamamına talibiz. Bunun örneklerini Türkiye’de gördük. CHP’den ayrılan Demokrat Parti’nin ülkeyi 10 yıl yönetmesi gibi. Ama bizim şuanda hiçbir parti ile ittifak görüşmemiz olmadı. Seçim olursa ne olur gibi bir şey de konuşmadık. İleride olabilir mi? Olabilir. Bunlar demokrasinin güzel jestleridir. Demokraside partilere verdiğimiz önemi göstermek için Genel Başkanımız öncülüğünde partileri ziyaret ediyoruz. Bu görüşmeler ittifak için değil, sorunları konuşmak için oldu.“ ifadeleri ile cevap verdi.

Kriterimiz bugünün karanlık ortamının oluşmasına katkı sağlamış insanlardan uzak durmaktır

“Denizli’de siyasetin markalaşmış isimlerini Gelecek Partisi’nde görecek miyiz?” sorusuna Yardım, ”Biz 75 ile yakın şehirde örgütlendik. 30’u aşkın ilde de kongremizi gerçekleştirdik. Denizli’de de Aykut Başkanım ile örgütleniyoruz. En yakın zamanda kongremizi yapacağız. Kimin markalaşmış olup olmadığını bilmiyorum. Sadece seçim sonuçlarını biliyorum. Yeni parti olduğumuz için seçimlerde yer almadık. Günün birinde seçim yapıldığında biz mutlaka buna katılacağız. O noktada halkımız kararını verecek. Halkımız yerel ve ulusal sorunlara bakarak kararını verecek. O noktada halkımızın tercihi ortaya çıkacak. Bizim markalaşmış veya markalaşmamış insanlar gelsin gitsin gibi bir derdimiz yok. Bizim parti olarak herkese kapımız açık. Sağ, sol fark etmez. Çünkü Türkiye’nin sorunlarının çözülmesi için herkesin çalışmasına ihtiyaç var. Dolayısıyla herkesin katkısına açığız. Ayrımımız yok, kimseye kapalı değiliz. Kriterlerimiz şaibeli işlerden gelmiş, karanlık işlerden gelmiş, bugünün karanlık ortamının oluşmasına katkı sağlamış insanlardan uzak durmaktır. Bu tür insanlarla aynı yolda yürümeyiz.” dedi.

Gelecek Partisi’nin oylarının Güneydoğu, Doğu Anadolu ve İç Anadolu’ya sıkışacağı yorumlarına ise Yardım,” Objektif olarak bakarsak anketlerin bir güvenirliği yok. Biz Güneydoğu, Doğu Anadolu ve İç Anadolu dışında diğer bölgelerde de çok iyi durumdayız. 9 aylık süreçte 5 ayını pandemi şartlarında geçiren ve hala etkisini hisseden parti olarak benim düşünce ve hayallerimi aşan parti konumunda olduğumuzun kanaatindeyim. Biz çok sayıda kongreye katılıyoruz. Buralardaki temaslarımızdan vardığımız çok önemli bir sonuç var. Millet artık hesap sormak istiyor. Millet bıkmış ve yeni alternatiflere açık. Tedirgin çünkü düşünlerini üst düzeyde dillendiremiyor. Kısacası bir bir alternatif sunuyoruz. Ama kesinlikle bir bölge ile sınırlı değil.” şeklinde konuştu.

Türkiye’de yüzde 7 azınlık dışında herkesin sorunu var

Türkiye’nin çözülemeyecek sorunu olmadığını ifade eden Yardım, “Karın tokluğuna yaşayan insanlarımız var. Türkiye’de yüzde 7 azınlık dışında herkesin sorunu var. Dünyada 500-1000 tane üsttüler üniversite var. Neden onlardan bir tanesi Türkiye’de değiliz, neden büyük çoğunluğu işsiz biz bu soruları soruyoruz. Biz baştan başa yeni bir anayasa talep ediyoruz. Elimizden gelen katkıyı vereceğiz. Başkanlık sisteminin Türkiye’yi getirdiği noktayı görüyoruz. Türkiye her alanda getire giden bir ülkedir. Güçlendirilmiş parlamenter sistem gelmelidir. Terör en büyük meselemizdir. 20-30 yıldır çözülemiyor. Terörle mücadele sıfır noktasına kadar çözülecektir. Siyasi partiler kanununun çözülmesi önceliğimizdir” dedi.


Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri