Ana SayfaTürkiyeÜmit Yardım yazdı: Yukarı Karabağ meselesi nedir?

Ümit Yardım yazdı: Yukarı Karabağ meselesi nedir?

Türk diplomasisinin emektar isimlerinden, emekli büyükelçi ve Gelecek Partisi Dış İlişkiler Başkanı Ümit Yardım, yazdığı köşe yazısında tüm yönleriyle Yukarı Karabağ meselesini anlattı.

İşte Yardım’ın Enpolitik için kaleme aldığı yazısı:

Azerbaycan/Ermenistan çatışmaları bir kez daha bölgenin ve dünyanın dikkat merkezinde. 12 Temmuz 2020 günü başlayan ve zaman zaman tekrar alevlenen Azerbaycan-Ermenistan sınır savaşı, Yukarı Karabağ’dan uzak  bir bölgede, Türk kimliğininin de çok  köklü ve derin  olduğu topraklardan biri olan Tovuz/Agdam’da  vuku bulsa da hemen Yukarı Karabağ meselesini  gündeme taşıdı.

Bugün uluslararası sistemde önemli bölümü İslam ve Türk dünyasını ilgilendiren sorunlar çoğu kez;çatışmalar ve savaşlar vesilesiyle  gündeme geliyor,sonra konjonktürel dalgalanmalarla  göre süratle  gündem dışına itiliyor, adeta çözümsüzlüğe mahkum ediliyor.

Nitekim Yukarı Karabağ da onyıllardır sürekli gerginlikler, katliamlar, sürgünlerle yaşamış,iki ülke son olarak Nisan 2016’deki Dört Gün Savaşı ile  de çok ciddi olarak kapsamlı bir savaşın eşiğine  gelmiştir. 12 Temmuz çatışmaları bütün bunların son perdesidir. Umarız gerçek anlamda son perde olur ve nihai siyasi çözüme giden süreç artık başlar.

Yukarı Karabağ’ın işgal edilmişliği, en başta bizleri ilgilendiren coğrafyanın en önemli sorunlarındandır.Bugün Azerbaycan’ın %20’si işgal altındadır. 1 milyona yakın Azeri de  anayurtlarından kaçmış, “kaçgın“ durumdadır. Büyük ölçüde Sovyet düzeninin ağır mirası olan bu işgalin sadece  iki ülkeye değil  bütün mücavir bölgeye onyıllardır olumsuz, yıkıcı etkileri oluyor.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,706TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri