Ana SayfaDünyaÜnlülerden Notre Dame Katedrali'ne saygı duruşu

Ünlülerden Notre Dame Katedrali’ne saygı duruşu

Dünya geçmişi 850 yıla dayanan Paris’teki Notre Dame Katedrali’ndeki yangınla ayaklandı. Türkiye’de ünlü isimler, gazeteciler de Notre Dame Katedrali için paylaştıkları mesajlarla saygılarını ifade etti. Tarihi Notre Dame Katedrali milyonların gözü önünde yaşadığı yangınla küle dönüşürken ‘gerçeğin soğuk yüzü hiç bi kadar yakıcı olmamıştı’ yorumları yapıldı. Türkiye’den de ünlü isimler Notre Dame Katedrali’ndeki yangın ve Liberation’ın yıllarca unutulmayacak kapağını paylaştı.

İşte Fransızların ünlü Liberation gazetesinin Notre Dame Katedrali için hazırladığı kapak ve Türkiye’den ünlülerin, gazetecilerin mesajları…

Mazbatasına hala kavuşamayan Ekrem İmaoğlu’nun Notre Dame mesajı

Ekrem İmamoğlu mesajında “Sevgili Bayan Anne Hidalgo, Notre Dame’i tahrip eden ateş, yalnızca Fransızların değil, bir bütün olarak insanlığın acısıdır. İstanbul halkı ile bağlantılı olarak, bu korkunç günde kalplerine acı dokunan tüm Parislilerin üzüntülerini paylaşıyorum.” ifadelerine yer verdi.

Marsur Yavaş da yangın için “İnsanlığın ortak mirası olan tüm yapılar ile yapıtlar, müşterek kültürümüzün ve yürüyüşümüzün bir parçasıdır. Notre Dame yalnızca Paris’in değil, bizlerin de ıstırap duyacağı tarihi bir kayboluştur. Sayın Anne Hidalgo acınızı paylaşıyorum.” dedi.

Ünlü gazetecilerin Notre Dame yorumları

“Gazeteci Hakan Çelik, Fransa’nın başkenti Paris’te Notre Dame Katedrali’ndeki yangın için Olağanüstü çarpıcı bu fotoğraf yarınki Liberation gazetesinin kapağında yer alacak.” şeklinde konuştu.

Yeni Şafak yazarı Kemal Öztürk yangın için Tarihin önemli şahitlerinden ve ortak mirasından biri kül oluyor. Çok üzücü. Bizim de tarihi eserlerimizin yangın güvenliğini gözden geçirmekte fayda var.” dedi.

Yine bir başka gazeteci Sezin Öney ise Notre Dame Katedrali’ndeki yangın felaketini “Libération’un yarınki baş sayfası: Notre Drame… Bizim dramımız.” ifadeleriyle andı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz