Ana SayfaTürkiyeÜnlü ilahiyatçı Emin Işık hayatını kaybetti

Ünlü ilahiyatçı Emin Işık hayatını kaybetti

Ünlü hoca Emin Işık hayatını kaybetti. İlahiyetçı profesör Emin Işık’ın ölümü sosyal medyada büyük gündem oluşturdu. Emin Işık’ın ölüm haberi sevenlerini yasa boğdu. Emin Işık müthiş etkileyici sesi ve Türk musikisi yorumlarıyla da son derece saygı gören bir isimdi.

İşte Emin Işık’ın ölümünün ardından sosyal medyada paylaşılan mesajlardan biri:

Büyük insan Emin Işık Hoca, âlem-i cemâle göçmüş, sevdiğine kavuşmuştur. Başımız sağ olsun.

Emin Işık kimdir?

İlahiyatçı, akademisyen, profesör, yazar. 1936, Tophane / Hatay doğumlu. İlk dinî eğitimini, aynı zamanda köyünün imamı olan babası Hoca Şemseddîn Efendi’den ı aldı. İlkokulu Demirköprü Köyü İlkokulunda okuduktan sonra iki yıl Antakya Kur’an Kursu’nda Kur’an hafızlığını tamamladı.

İstanbul imam ‘ Hatip Okulu (1960), istanbul Yüksek İslâm Enstitüsünü bitirdikten’ (1964) sonra bir süre İstanbul İmam Hatip Okulunda öğretmenlWX1965-68) yaptı. Ardından İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü (sonradan, Marmara Üniversitesi ilâhiyat Fakültesi)’ne
asistan oldu. Burada Kur’ân İlimleri; ve Tefsir Anabilim Dalı’nda öğretim üyeliği yaptı. Ebubekr İbnu’l Enbâr?nin “Kitâbu’/-Vakfi ve’/-ibtidâ’ adlı eseri üzerinde yaptığı, edisyon kritik çalışmasıyla doktorasını yaptı. Sonraki yıllarda akademik kariyerini ilerleterek doçentliğe ve profesörlüğe yükseldi.

En ünlü eseri Devleti Kuran İrade

Yüz’den fazla ilmî makale ve ansiklopedi maddesi kaleme alan Prof. Dr. Emin Işık, otuz dokuz sene dört ay süren resmî hizmetinden sonra ise 2001 yılında emekli oldu.

Devleti Kuran İrade (1971) adlı eseri yayımlandığı yıllarda en çok ilgi gören eserler arasında yer almıştı. Evli ve iki çocuk babası olan Işık, ilmî çalışmalarını İstanbul’da, evindeki özel kütüphanesinde sürdürmektedir.

Yakın dönem düşünce hayatımızın öncü isimleri arasında yer alan Prof. Dr. Emin Işık’ın makaleleri Fikir ve Sanatta Hareket, Tohum, İslâm Medeniyeti dergileri ve Tercüman, Ayrıntılı Haber gazetelerinde yayımlanmıştır.

Emin Işık’ın kitaplarından bazıları

  • Celal Hoca Hayatı ve İlmi Şahsiyeti.
  • Devleti Kuran İrade.
  • Ahlak Dersleri (Ortaokul ve Liseler için ders kitabı)
  • Kuran’m Getirdiği.
  • Elmalı Tefsiri’nin sâdeleştirilmesi ve yeniden yayınlanması. Yayına hazırlanan çalışmaları (Heyet Üyesi olarak).
  • Fatiha Suresi ve Amme Cüzü Manzum Meal ve Tefsiri.
  • İman ve İbadet’le ilgili Hikmetler.
  • Dinî Mecazlar ve Semboller.
  • Aşkı Meşk Etmek (Tasavvuf Sohbetleri Dizisi 11) Timaş Yayınevi, İstanbul-2010.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,684TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz