Ana SayfaTürkiyeÜnlü ilahiyatçıdan Sedat Peker'e destek mesajı

Ünlü ilahiyatçıdan Sedat Peker’e destek mesajı

Aleviler hakkında onur kırıcı ifadeler kullanan Hayrettin Karaman’ı eleştiren Sedat Peker’e destek ünlü ilahiyatçıdan geldi.

Ünlü ilahiyatçı İhsan Eliaçık, “Aleviyle evlenilmez” diyen Yeni Şafak yazarı Hayrettin Karaman’a tepki gösteren Sedat Peker destek verdi.

Yeni Şafak gazetesinin ilahiyatçı yazarı Hayrettin Karaman’ın “Alevi ile evlenmek” sorusuna “Eğer bilerek Aleviliğini koruyorsa, Alevilere ait olup İslam ile bağdaşması mümkün olmayan inançları ve uygulamaları muhafaza ediyorsa o genç ile sünni bir kız evlenemez.” yanıtını vermişti.

İlahiyatçı İhsan Eliaçık sosyal medya hesabından konuya ilişkin dikkat çeken sözler sarfetti:

Eliaçık, ‘Sedat Peker’in alevi ile evlenilmez fetvası veren Hayrettin Karaman’dan İslam’daki evlilik hükümlerini daha iyi kavradığı anlaşılıyor.’ ifadelerini kullandı. Eliaçık son olarak, ‘Demek ki neymiş İktidara meyil kör eder, eleştirel bakış bilinci açar.’ dedi.

SEDAT PEKER NE DEMİŞTİ?

Karaman’ın fetvasına sosyal medya hesabından tepki gösteren Sedat Peker, “Yapılan haksızlığı dile getiren Alevi canlara kız da verilir, Kan da verilir, Can da verilir. Bence baldıza göz diken namussuzlara kız da verilmez, Kan da verilmez, Can da verilmez.” ifadelerini kullandı.

1-Eğer iktidara zarar verecekse yapılan yolsuzlukları, skandalları gizlemek haktır diye fetva veren Hikmet Karaman Hoca şimdi de Alevi erkeklere kız verilmez diye fetva vermiş. Hikmet Hoca baldıza göz dikenlere kız verilir mi ne dersin? (Vallahi yazık Billahi yazık).

2-1400 sene önce Ehl-i beyt’e yapılan haksızlıklara rıza göstermeyip “Bu zulümdür” diyerek yapılan haksızlığı dile getiren Alevi canlara kız da verilir, Kan da verilir, Can da verilir. Bence baldıza göz diken namussuzlara kız da verilmez, Kan da verilmez, Can da verilmez.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,681TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri