Ana SayfaTürkiyeÜnlü İslam tarihçisi Asri Çubukçu hayatını kaybetti

Ünlü İslam tarihçisi Asri Çubukçu hayatını kaybetti

Erzurum’un yetiştirmiş olduğu alimlerden Asri Baba bugün hakkın rahmetine kavuştu. Aslen Bayburt’lu olan uzun yıllar Erzurum’a hizmet eden Prof. Dr. Asri Çubukçu hakkın rahmetine kavuştu.

İlim dünyasında yetiştiğini binlerce öğrenci ve medeniyete kazandırdığı eserleri arkasında bırakan Asri Çubukçu uzun zamandır tedavi gördüğü Erzurum Atatürk Üniversitesi Hematoloji servisinde yaşama gözlerini yumdu.

Biz de Medya Notu olarak hocamızı rahmetle anıyor kederli ailesine, öğrencilerine ve sevenlerine sabırlar diliyoruz.

Asri Çubukçu’nun cenazesi yarın Bayburt’a defnedilecektir.

İslâm tarihçisi Asri Çubukçu kimdir?

Asri Çubukçu, 1939 yılında Bayburt’ta dünyaya geldi. Bayburt Kurtuluş İlkokulu, Bayburt Ortaokulu, Erzurum Lisesi, Ankara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesinden mezun oldu. Bir süre Yozgat İmam Hatip Okulunda öğretmenlik yaptıktan sonra, 1972 yılında Erzurum Yüksek İslâm Enstitüsüne okutman olarak atandı. MEB tarafından eğitim amacıyla iki yıllığına Bağdat’a gönderildi (1967-68). Doktorasını “Tarsûsî Hayatı-Şahsiyeti-Eserleri” çalışması ile 1977’de aynı yerde tamamladı. 1983’te “Memluklar Zamanında Mısır ve Suriye’de İlim Hayatı” çalışması ile doçent, 1993’te profesör oldu. Atatürk Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi İslâm Sanatları ve Tarihi Bölümü İslâm Tarihi Anabilim Dalı öğretim üyesi olarak görev yaptı.

Asri Çubukçu’nun eserleri

Tarsusi / Hayatı – Şahsiyeti – Eserleri, Memlukler Zamanında Mısır ve Suriye’de İlim Hayatı, İslâm Devletlerinde Devlet Teşkilatı ve İlmi Faaliyetler, Vefeyâtü’l-a’yân min Mezhebi Ebî Hanifeti’n-Nu’mân, İslâm Devletlerinde Şurta (polis) Teşkilâtı, Ekmelüddîn Bâbertî Hayatı ve Eserleri, Dımaşk Hanefî Kâdî’l-kudâtları, İslâm Tarihi Ders Notları (İlk Müslüman Türk Devletleri).

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,697TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz