Ana SayfaTürkiyeHocaların hocası... Ünlü tarihçi Mehmet Genç hayatını kaybetti

Hocaların hocası… Ünlü tarihçi Mehmet Genç hayatını kaybetti

Yaşayan en büyük Osmanlı tarihçilerinden Mehmet Genç hayatını kaybetti.

Yaşayan en büyük Osmanlı tarihçilerinden Mehmet Genç hayatını kaybetti. Son olarak Şehir Üniversitesi’nde dersler veren hocaların hocası Mehmet Genç, dünyanın sayılı OSmanlı tarihçilerinden biriydi.

Osmanlı’nın devlet, ekonomi ve sosyal hayatına ilişkin kıymetli çalışmalara imza atan ve Türkiye’nin önde gelen tarihçileri arasında gösterilen Mehmet Genç Hoca hayatını kaybetti.

Sosyal bilimler alanında yeri doldurulamayacak isimlerden olan Mehmet Genç hoca, 87 yaşında vefat etti. İktisat tarihi alanında çok önemli çalışmalarına imza atan Genç, Osmanlı İktisat Tarihi konusunda dünyanın sayılı isimlerinden biriydi.

İbrahim Kalın’dan Mehmet Genç mesajı

Mehmet Genç Hoca’nın vefatının ardından Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın sosyal medya hesabından açıklama yaptı. 

Kalın, ”Kıymetli tarihçi, güzel insan, muhterem hocamız Mehmet Genç dar-ı bekaya irtihal eyledi. Kendisine Cenab-ı Hak’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine sabırlar diliyorum. Başımız sağ olsun” ifadelerini kullandı. 

Mehmet Genç kimdir?

Tarihçi Mehmet Genç’in hayatı merak ediliyor. Başarılı isim, 4 Mayıs 1934 tarihinde doğdu ve 18 Mart 2021’de hayatını kaybetti. “Uluslararası Akademi Ödülü”nü ve Türkiye Yazarlar Birliği fikri ödülü gibi çeşitli ödüllere layık görüldü. Mehmet Genç aslen nereli, kitapları neler?

Genç, 4 Mayıs 1934 tarihinde Artvin’de dünyaya geldi. İstanbul’da Haydarpaşa Lisesi’ni 1953’te, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat Bölümü’nü 1958’de bitirdi. Kısa bir süre Ankara Valiliği’nde maiyet memurluğu ve Şereflikoçhisar kazasında kaymakam vekilliği yaptı. 1960 yılında girdiği İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Türk İktisat Tarihi Enstitüsü’nde “İktisat Tarihi” asistanı olarak çalıştı. Aynı enstitüde 1965’ten 1982 yılına kadar “İktisat Tarihi Uzmanı” olarak çalıştı. 1966 yılında araştırmalarını detaylandırmak için Başbakanlık Arşivi’nde çalışmaya başladı. 1983 yılında Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi’nde “İktisat Tarihi” ve “Tarih Metodolojisi” dersleri vermeye başladı. Konsolide bütçe üzerine çalışmalar yaptı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,682TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri