Ana SayfaTürkiyeOrta vadeli programın özeti: Türkiye her saat başı 28.8 milyon lira faiz...

Orta vadeli programın özeti: Türkiye her saat başı 28.8 milyon lira faiz ödeyecek

Açıklanan orta vadeli program geçmişte defalarca tashihe uğrayan benzerleri nedeniyle piyasalarda heyecan yaratmadı. Dahası programla AK Parti hükümetinin 2023’te 305 sonraki yılda 335 milyar lira faiz ödeyeceği ortaya çıktı. Orta vadeli program AK Parti’nin en büyük kızıl elmalarından 2023 hedefinin de toza dumana karıştığını gösterdi.

Gelecek Partisi ekonomi kurmaylarından İbrahim Turhan, 3 yıllık orta vadeli programın endişe veren detaylarına dikkat çekti. Turhan, muhalefeti faizcilikle suçlayan hükümetin önümüzdeki yılın her bir saatinde 28,8 milyon TL faiz ödeyeceğini belirtti.

İşte İbrahim Turhan’ın o değerlendirmesi:

Bugün açıklanan 3 yıllık OVP üzerinde çok fazla durmaya, gelecek yıllarla ilgili hedeflerini ciddiye almaya gerek duymuyorum. Yanlış anlaşılmasın; iyi niyetli bir çalışma ama arkasında siyasi destek olmayınca anlamsız. Kısa dönemli hedeflerin bilgi değeri var. İki örnek vereyim:

Bu yıl için GSYH 6 trilyon 648 milyar TL olarak hesaplanmış. Q3 ve Q4’te 3 trilyon 677 milyar TL çıktı bekleniyor. Geçen yıla göre yüzde 25 artış. Enflasyonu da hesaba kattığınızda bu çıktı düzeyine biraz zor da olsa ulaşılabilir. İlginç olan ise OVP’deki USDTRY kuru varsayımı.

2021 GSYH için öngörülen kur 801 milyar USD. Buna göre yıllık ortalama kur 8,30 oluyor. Yılın ilk 8 aylık döneminde kur 8,02 olduğuna göre Eylül-Aralık dönemi ortalaması 8,86 olacak demektir. Doğrusal bir projeksiyonla yıl sonunda kurun 9,38 olması demek. Bu da gerçekçi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın üzerinde daha fazla kontrol gücüne sahip olduğu faiz harcamalarına baktığımızda; 2021 yılı için yaklaşık 179,5 milyar TL olarak öngörülen tutarın 190 milyar olacağı görülüyor. Daha endişe verici olan ise 2022 için 252 milyar TL’yi geçiyor olması.

Faiz harcamaları iki yılda yüzde 77,5 artmış olacak. Devlet bizim çalışarak, alın teri dökerek, risk alarak ürettiğimiz gelirimizin altıda birine vergi olarak el koyacak. Bunun da beşte birini faiz olarak ödeyecek. Faizin bu kadar mugalatasını yapan bir hükümet için büyük başarı!

Ağızlarını her açtıklarında “faiz” diyen ve bu uğurda bütün dengeleri altüst eden yöneticilerimiz, önümüzdeki yılın her bir saatinde 28,8 milyon TL faiz ödeyecek. Bu arada da hem yüksek büyüme hem düşük enflasyon beklentisi var. Kur enflasyon kadar artacak, cari açık azalacak.

Adeta Pollyanna’nın ekonomik modeli. Zaten seçim de olacak. Çok ciddiye almayı gereksiz görüyorum. Adı YEP olan önceki OVP bu yıl sonu için enflasyonu %8 öngörüyordu. Şimdi 16,2 öngörülüyor ki bu da bence iyimser. 2022 için ise yıl sonu enflasyonunu %9,8 ile tek hanede tutmuşlar.

Programı hazırlayan ekibin iyi niyetinden kuşkum yok ama ne siyasal iradenin kararlarında rasyonel akıl ne de kurumlar arası uyum/eşgüdüm var. TCMB 40 gün önce (bu program hazırlanırken) 2022 yıl sonunda yüzde 7,8 enflasyon öngörmüştü. Şimdi OVP’de 9,8. Nasıl ciddiye alayım?

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,713TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri