Ana SayfaTürkiyeUsulsüz atamadan yargılanan rektör yeniden rektör olarak atandı

Usulsüz atamadan yargılanan rektör yeniden rektör olarak atandı

İlahiyat Fakültesi Dekanı olduğu dönemde, 28 adayı eleyerek oğlu Halit Ziya Pakiş’i araştırma görevlisi olarak alan Hakkari Üniversitesi Rektörü Ömer Pakiş, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle tekrar rektör olarak atandı

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile dün gece 11 üniversiteye rektör ataması Resmi Gazete’de yayımlandı. 

Resmi Gazete’de yayımlanan 3519 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile bazı yükseköğretim kurumlarına yeni fakülteler kurulurken, bazıları ise kapatıldı veya ismi değiştirildi. 3518 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 11 üniversiteye yeni rektör ataması gerçekleştirildi.

Boğaziçi Üniversitesi’ne İletişim ve Hukuk fakültelerinin açılması nedeniyle gündeme gelen atamalarda bir ayrıntı daha dikkat çekti.

11 yeni rektörün yer aldığı listede Hakkari Üniversitesi Rektörlüğüne bir kez daha atandığı görülen Ömer Pakiş ismi akıllara usulsüz atamadan yargılanmasıyla geldi.

Dekan olarak görev yaptığı sırada oğlunu araştırma görevlisi olarak atadı

Eylül ayında Pakiş’in usulsüz atama yaptığını gündeme gelmişti. Pakiş’in 2015 yılında İlahiyat Fakültesi Dekanı olduğu dönemde oğlunu aynı fakülteye araştırma görevlisi olarak aldığı tespit edilmişti. Mart ayında tespit edilen olayın ardından Kamu Denetçiliği Kurumu konuyla ilgili rapor hazırlamış ve sınavın iptalini istemişti. Ancak rektörlük sınavı iptal etmemişti.

Pakiş: Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a YÖK başkanımız Sayın M.A. Yekta Saraç’a ve desteklerini eksik etmeyen herkese şükranlarımı arz ederim

Pakiş, yargılanmasına rağmen görevden alınmayarak rektörü olduğu Hakkari Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından tekrar atanmasına ilişkin ise şu yorumu yaptı:

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleri ile Hakkari üniversitesine yeniden rektör olarak atandım. Şahsıma bu görevi tekrardan laik gören Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a YÖK başkanımız Sayın M.A. Yekta Saraç’a ve desteklerini eksik etmeyen herkese şükranlarımı arz ederim.”

Ne olmuştu?

Kamu Denetçisi Arif Dülger’in olayla ilgili hazırladığı rapora göre oğul Halit Ziya Pakiş, ALES ve yabancı dil sıralamasında 31 kişilik listede 29’uncu sırada yer alıyordu.

Diğer adaylar için kaşe bahanesi

Rapora göre başvuranlardan 19’u, transkript belgesinde “mühür üzerinde imza olmaması, kaşenin imzasız olması” gibi gerekçelerle elendi. Kalan 12 kişiden 8’i sınava girmedi. 4 kişi ise üniversitenin yazılı sınavında 5-15 gibi puanlarla elendi. Elenen adayların genel notlarının 84, 79 gibi yüksek puanlar alanlardı.

Görevi kötüye kullanma

Ardından Rektör Pakiş hakkında açılan soruşturmada Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığı iddianamesini hazırladı. 5 Haziran 2020’de tamamlanan iddianamede, Rektör Pakiş’in, “görevini kötüye kullanmaktan dolayı” yargılanması ve görevden el çektirilmesini istedi. Ayrıca, jüri üyelerinin de yargılanması talep edildi.

Yargılama Nisan’a ertelendi

Başlatılan soruşturma kapsamında dava açıldı. İlk duruşma ekim ayında görüldü, Pakiş’in savunması alındı ve duruşma 2021 Nisan ayına ertelendi. 

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,692TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri