Ana SayfaTürkiyeUygur Türkleri yalnız değildir! Selçuk Özdağ "Çin devletine teklifimiz şu" dedi ve...

Uygur Türkleri yalnız değildir! Selçuk Özdağ “Çin devletine teklifimiz şu” dedi ve 4 maddeyi sıraladı

Selçuk Özdağ Uygur Türkleri hakkında çok önemli açıklamalarda bulundu. Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, Çin devletinin Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerine uyguladığı zulmünü anlattı.

Bitaraf TV adlı Youtube kanalında gazeteci Mesut Solak’ın sorularını yanıtlayan Selçuk Özdağ, şu açıklamaları yaptı:

Doğu Türkistan’da 10 milyon metre kare toprak var. Burada 30 milyona yakın Uygur Türkü yaşamakta. Biliyorsunuz bizler oralardan geldik. Doğu Türkistan’dan, Orta Asya’dan Maveraünnehir oradan Anadolu’ya ve bütün dünyaya yayıldık. Orada çok önemli maden ve petrol yatakları var. Çok mümbit topraklar var orada. Çin buraları ele geçirmek çalışıyor. Asimilasyon politikası izliyor. Onların değerlerini, dinlerini, dillerini unutturma politikası izliyor.

Doğu Türkistan stratejik bir bölge orası Çin için çok önemli. Türkistan’da yaşayan 30 milyona yakın Uygur Türkü de değerlerini yaşatmak istiyor, asimile olmadan. Çin yönetimi Uygur Türklerinin asimile olması için onları Çinli erkeklerle evlendirmek istiyor.

Davutoğlu Doğu Türkistanı ve Uygur Türklerini gündeme getirdi

Davutoğlu Ardahan kongresine gittiğinde bu konuları dile getirdi. Çin ile ticari ilişkiler artsın. Burada sakınca yok. Çin’de insan gücü hem çok hem de ucuz. Bu emek gücünden bütün sektörler istifade etmek istiyor. Oranın nüfusu 1,2 milyar. Ticaret yapmamızda sakınca yok. Ama gerek Türklere gerek başka milletlere yapılan insan hakları ihlalleri bizi ilgilendirir.

1. İnsan oldukları için

2. Soydaşlarımız oldukları için.

3. Kültürdaşlarımız olduğu için

4. Atayurdumuz, anayurdumuz olduğu için bizi ilgilendiriyor.

Çin devletine teklifimiz şu. Çin derhal orayı incelemek isteyen bütün basın mensuplarına, insan hakları örgütlerine kapılarını açmalı. Çin şaibe altındadır.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri