Ana SayfaTürkiyeUzmanlar kara tablo için uyardı: Dolar 11.35 ama 20 lira olabilir

Uzmanlar kara tablo için uyardı: Dolar 11.35 ama 20 lira olabilir

Merkez Bankası’nın fain indirimi dolarda ani artışa neden oldu. 11.35 lirayı gören dolar bazı uzmanlara göre 20 lirayı görebilir.

Merkez Bankası’nın 100 baz puan indirim yapması sonrası dolar 11.35 lirayı gördü. 10 Kasım’da ABD’de artan enflasyon ve Merkez Bankası’nın faiz indirimi beklentisinin TL üzerinde yarattığı baskıyla 10 lira seviyesini gören kur sadece 8 günde 11 liraya yükseldi. Aynı dakikalarda Euro/TL de ise 12,58 seviyeleri aşıldı.

Merkez Bankası’nın Para Politikası Kurulu’nda politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 15’e çekmesinin ardından dolar/TL 11 lira seviyesini geçti. Aynı dakikalarda Euro/TL’de de 12,58 seviyeleri aşıldı.

Saat 16:15 itibarıyla dolar 11.30 euro 12.79’dan işlem görüyor.

Dolar 10 Kasım’da yurtiçinde piyasa kapanışının ardından 10 lirayı görmüştü.

ABD’de yükselen enflasyon ve Merkez Bankası’ndan faiz indirimi beklentisi TL üzerinde baskı yaratmıştı.

Dolar sadece 8 günde 1 lira daha artarak 11 lirayı gördü.

ERDOĞAN’IN SÖZLERİYLE YÜKSELİŞE GEÇMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Meclis Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada “Beraber yürüdüğümüz arkadaşlarımızdan faizi savunanlar, kusura bakmasınlar. Bu yolda ben, faizi savunanla beraber olamam, olmam. Bu görevde olduğum sürece faizle mücadelemi sonuna kadar sürdüreceğim. Enflasyonla mücadelemi de sürdüreceğim” diye konuşmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası’nın bağımsızlığıyla ilgili, “Merkez Bankası bağımsız değil mi? Bırakın da bağımsız olarak kararını o versin” demişti.

Dolar kuru, gece saatlerinde yeni bir rekor daha kırarak 10.96 lirayı görmüştü. Rekorunu tazeleyen euro da 12,4328 lirayla zirve yapmıştı.

MERKEZ BANKASI KARARIYLA 11’İ GEÇTİ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) merakla beklenen faiz kararını bugün açıklamıştı. TCMB Para Politikası Kurulu, yüzde 16 olan politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 15 olarak belirlemişti. TCMB’nin karara ilişkin metninde faiz indiriminde “sınırlı alanın kullanımının tamamlanmasını” aralık ayında değerlendireceğini bildirmişti.

TCMB açıklamasında “Kurul, arz yönlü ve para politikası etki alanı dışındaki faktörlerin fiyat artışları üzerinde oluşturduğu geçici etkilerin 2022 yılının ilk yarısı boyunca da etkisini sürdürmesini beklemektedir” ifadesi yer almıştı.

Kararın yaklaşık 5 dakikalık bir gecikme ile açıklanması ise dikkat çekmişti. Faiz indirimi ile birlikte TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu dönemindeki faiz indirimlerinin toplamı 400 baz puana ulaşmıştı.

TCMB’nin faiz indirimlerine devam etmesinin beklenmesi, dolar/TL kurunda da yükselişin sürmesine neden oldu. Merkez’in kritik faiz kararı öncesi 10,48 seviyesine kadar inen dolar/TL, indirim sonrası yeniden yükselişe geçti. Kur, 10,97’yi görerek rekor yeniledi.

Yükselişini gün boyunca sürdüren dolar saat 16:00’da 11 liranın üstünden işlem görmeye başladı.

Dolar 20 lira olabilir

İsviçre merkezli Swissquote bankasından piyasa stratejisti İpek Özkardeşkaya ise “Para politikası kararları siyasi güçlerin gölgesinde kalıyor ve bu çok vahim bir durum. Kur 10, 12, 20 ve hatta daha da üzerine çıkabilir. Dolardaki yükselişin hızını, piyasanın güveninin tekrar ne zaman kazanılacağı belirleyecek” yorumunda bulundu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri