Ana SayfaTeknolojiUzmanlara göre Endonezya'da endüstri çağında 4.0 kullanılacak

Uzmanlara göre Endonezya’da endüstri çağında 4.0 kullanılacak


Bir süre önce 4.0 sanayi devrimi konusu, Endonezya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı için bir tartışma materyali olarak kullanılıyordu. Ancak bu sefer tartışma konusu hakkında tartışılmayacak. 

İş dünyasında hangi teknolojinin uygulanmasının önemli olduğu hakkında daha fazla araştırma yapılacak, böylece bin yıllık sanayi devrimi süresince Endonezya ülkesi, 4.0 döneminde rekabet edebilecek. Neden bin yıllık nesil? Evet, bin yıllık kuşağın, Endüstri Devrimi 4.0’ın aynı zamanda ‘yaşıyor’ olduğunu ve zaman içinde gelişmekte olduğunu göz önünde bulundurarak bu konuyu bilmeleri gerekir. Ve elbette, bu ülkenin diğer ülkelere rekabet edebilmesi veya hatta onu aşabilmesi için devam edecek bin yıllık nesil gerekli. Çünkü Endüstri Devrimi, teknolojik gelişme eğilimini değiştirdi. Bu sayede dijital teknoloji şirketleri dünyadaki ekonomik sisteme hükmedebildiler.

Endüstri Devrimi 4.0 ile Yüzleşmek İçin Sahip Olmanız Gereken Beceriler

Örneğin Facebook, Google ve daha önce küçümsenmiş diğer dijital mecralar gibi teknoloji tabanlı şirketler artık dünya ekonomisinin efendisi haline gelebiliyor. Ek olarak bir şirketin değeri sadece binalar veya arsa gibi fiziksel konularla ilgili değildir. Şimdi teknoloji şirketleri bu sayede bir veri veya bir şirket için çok değerli bir varlık haline geldi. Bu durum 4.0’ın hem teknolojinin sanayi dünyasında hem de iş dünyasında önemli bir rolü olduğunu kanıtlamaktadır. Endüstri dönemi 4.0’da uygulanacak önemli teknolojiler hakkındaki bilgileri, seçilen iki teknoloji uzmanı olan Suitmedia ve Sangkuriang paylaşmaktadır. 

Suitmedia Şirketi Hakkında

Suitmedia, entegre teknoloji danışmanlığı ve dijital pazarlama ile uğraşan bir şirkettir. Suitmedia’nın ticari faaliyetleri dijital strateji, site tasarımı ve geliştirme, mobil uygulama geliştirme, sosyal medya pazarlaması ve dijital reklamcılığı içerir. Suitmedia ayrıca araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde de etkindir ve e-ticaret alanında birkaç yeni İnternet şirketi üretmiştir. Örnekler BukaLapak.com ve HijUp.com’dur. 

Sangkuriang Şirketi Hakkında

Sangkuriang PT Sangkuriang Internasional, çeşitli organizasyon türlerinde uygulanmaya çok uygun olan ve herhangi bir kurumsal bilgi sistemi çerçevesine entegre edilebilen teknoloji ve bilgi çözümleri için bir ürün ve hizmet sağlayıcısıdır. Sangkuriang, uluslararası kalite standartlarına sahip ürün ve hizmetlerle müşteri memnuniyetini her zaman ön planda tutarak işletmelere yardımcı olmaktadır. 

Bu iki şirket, Endüstri 4.0’ı maddeler halinde dünyaya sundu ve nelerin yapılması, nelerin yapılmaması hakkında bir yazı paylaştı.

1- Endüstri 4.0’da ne tür teknolojilerin uygulanması önemlidir?

 Suitmedia Endüstri devrimi 4.0 sırasında uygulanacak bazı teknolojiler arasında büyük veriler, endüstriyel şeylerin interneti, artırılmış gerçeklik, bulut bilişim, yapay zeka ve diğerlerinin sayılabileceğini aktardılar. Bu teknolojilerin kullanılmasının yüksek kalite ve düşük maliyetle mal ve hizmet yapımında çeşitli endüstrilerin verimliliğini arttırması gerektiğini beklediklerini açıkladılar. Geçtiğimiz birkaç yıldan beri Suitmedia, bu teknolojileri uygulayan projelerde çeşitli hükümet ve özel kuruluşlarla işbirliğine başladı bildirdiler. 

Sangkuriang şirketi ise; bulut teknolojisi, nesnelerin interneti, dağıtık sistem entegrasyonu, büyük veri, makine öğrenmesi ve özerk robotlar gibi konuların bu kapsamda önem arz edeceğini söylediler. Gittikçe yaygın ve ucuz bir bulut teknolojisi ile Nesnelerin İnterneti, çeşitli amaçlar için kullanılabilir olduklarını ve hem dahili hem de harici olarak diğer sistemlerle entegre edilebilirliğini bildirdiler. Bu büyük veri teknolojisini uygulayarak, özellikle iş süreçlerinin etkinliği ve etkinliği için işi büyük ölçüde etkileyen bilgiler sağlayabilecek üssel olarak veri eklemenin etkisini vereceğini açıkladılar. İnovasyonun bir sonraki adımı, ileri otomasyon için yararlı olan makine öğrenmesini uygulamak, iş süreçlerini yürütmek için özel robotlar kullanmak için büyük veri teknolojisi olduğunu aktardılar.

2. Endüstri 4.0’ı karşılamak ve desteklemek için hangi zihniyet uygundur?

Suitmedia Endüstri devrimi 4.0’ı karşılamada önemli bir zihniyet, daha iyi bir yönde değişme ve yenilik yapma isteği olduğunu söylediler. Böyle bir zihniyetle insan kaynağının, hem zamanın zorlukları açısından hem de hayatta kalmak için daha iyi ve mümkün olacaklarını bildirdiler. Sangkuriang Şirketi ise; sorunları çözmek ve daha iyi performans aramak için hareket etmeye devam edilmesi gerektiğini, çünkü faturaların ‘para birimi’ olsun, sorunun çözümü veya performansın artması olsun daha iyi bir oluşum sergileneceğini açıkladılar. Desenli ve tekrarlayan konularda teknoloji çözümlerine odaklanmamızı ve İK’yi yaratıcılık ve insan dokunuşu gerektiren konulara odaklamamız gerektiğini aktardılar. 

3. Karşılama endüstrisi 4.0’da zihniyet değişikliği nasıl teşvik edilir? 

Suitmedia, eğitim müfredatını temel eğitim seviyesinden yüksek eğitime ayarlamamız gerektiğini, eğitim ve sanayi kuruluşları arasında bir sinerji olması gerektiğini, Suitmedia tarafından yapılan bir sinerji örneğinin ise, Endonezya’daki kampüslere serbest dersler veya bilgi paylaşımı sağlamak olduğunu aktardılar. Toplumsallaşmanın, toplumun tüm unsurlarına daha ayrıntılı ve daha derin bir endüstri 4.0 anlayışı ile yapılması gerektiğini bildirdiler. Sangkuriang, hem topluluk olarak hem de proaktif olarak meseleye odaklanmayan topluma (vatandaşlar, sanayi ve hatta ülke) fayda sağlamak için başlayacağını aktardılar. Hükümetten endüstriyel faydaların sağlanması, 4.0 ile tüm gruplar tarafından sağlanabileceğini söylediler. Endüstri ile birlikte gelişmek ve ilerlemek için daha geniş bir işbirliği içinde olunması gerektiğini bildirdiler. Eğitim ile sanayi 4.0 ilkelerini hem eğitim dünyasına hem de öğretim elemanlarına ve bununla birlikte eğitimli olanlara uygulamaya başlayarak uygulanabileceklerini açıkladılar.

Haber: Devrim AKTÜRK

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,700TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz