Ana SayfaTürkiyeGelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Vahdettin İnce katledilen şeyh için konuştu: Bu...

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Vahdettin İnce katledilen şeyh için konuştu: Bu işte başka bir iş mi var?

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İnsan Hakları Başkanı Vahdettin İnce, bugün Bitlis Güroymak’ta uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Nakşibendi Şeyhi Abdülkerim Çevik hakkında önemli açıklamalar yaptı.

Abdülkerim Çevik’in Norşin medrese geleneğinin son halkası olduğuna dikkat çeken Vahdettin İnce, “Bölgede son derece sevilen ve sayılan biriydi. Bu üzüntü verici olay cehaletin de boyutlarını gözler önüne seriyor” diye konuştu.

İnce ayrıca olayın detaylı şekilde araştırılması gerektiğini belirtti.

Vahdettin İnce: Medrese geleneğinin son halkasıydı

“Norşin medrese geleneğinin son halkasıydı Abdülkerim Çevik. Yaşanan olay nedeniyle büyük bir üzüntü duyuyorum. Baş müderristi. Bölgede sevilen sayılan bir kanaat önderiydi.

Müfid Yüksel’in akrabasıydı

Abdülkerim Çevik’in Müfid Yüksel ile olan akrabalığına da dikkat çeken Vahdettin İnce, “Müfid Yüksel’in annesinin amcasının torunuydu. Müfid Yüksel de hayli üzüntülü. Ben kendisine başsağlığı dilerken olayı öğrendim” şeklinde konuştu.

Neden öldürüldü?

Müfid Yüksel’in anlattığına göre yakınlarda bir köydeki akrabalar arasında bir ihtilaf çıkıyor. İhtilafı çözmek için bölgede gelenektir. Bölgenin sevilen sayılan alimlerine, seyit ağalarına başvurulur. O da çözer. Bir tarafı haklı bir tarafı haksız görür doğal olarak. Bu haksız görülen taraf bunu sindirememiş gelmiş onlardan birisi Abdülkerim Çevik’i medresesinde öldürmüş. Bu büyük üzüntü verici bir olay. Cehaletin boyutlarını da gösteriyor.

Norşin medresesi çok köklü bir medresedir

Ben olayı öğrendiğimde çok üzüldüm. Norşin medresesi çok köklü bir medrese. Çok saygın bir medrese. O medresedeki bir baş müderrisin eftenpüften bir nedenden dolayı öldürülmesi insana ‘acaba bu işte bir iş mi var’ sorusunu düşündürüyor.

Bizim oralardaki insanların bazen basit nedenlerle birbirini öldürdüklerini biliyoruz. Ancak bu tür bir alime bu tür bir saldırı yapılmazdı. Çok büyük bir kayıp. O gelenek bölgeyi ayakta tutan bir gelenektir.

İnsanlar devlet erkanından önce onları görür ve sayar. Bir anlamda hakem rolü oynarlar. Çok acı verici bir olay. Bir yandan da insan sormadan edemiyor. Nereye varacak bu cehalet ve vurdum duymazlık. Değerlerimizin erimesine şahit oluyoruz. Köksüzleşiyoruz, kültürsüzleşiyoruz. Alimsizleşiyoruz. 

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,686TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz