Ana SayfaTürkiyeVahdettin İnce yazdı: Tigris Diyalogları ve Davutoğlu Rüzgarı

Vahdettin İnce yazdı: Tigris Diyalogları ve Davutoğlu Rüzgarı

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Vahdettin İnce, Ankara Ekspresi için kaleme aldığı yazıda, Diyarbakır’da kurulan düşünce kuruluşu DİTAM toplantısında Ahmet Davutoğlu’nun yaptığı konuşmayı anlattı.

İnce’nin yazısının ilgili bölümü şu şekilde:

Bir gün önce Diyarbekir’in şehirli entelektüel derinliğinin bir yönüyle daha tanışma fırsatını buldum. Diyarbekir’de kurulmuş, başkanlığını Mehmet Vural’ın yaptığı ve kısa adı DİTAM (Dicle Toplumsal Araştırmalar Merkezi) olan derneğin “Tigris Diyalogları” toplantısına beni de lütfedip davet etmişlerdi. İnternet üzerinden düzenlenen toplantının konuşmacısı Gelecek Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu idi. Toplantıya özellikle bölgeden daha önce tanışma fırsatını bulduğum ve de daha önce tanımadığım için hayıflandığım birçok STK temsilcisi, akademisyen ve gazeteci davet edilmişti. Toplantının moderatörü eski parlamenter ve son yıllarda entelektüel kimliğiyle temayüz eden Sedat Yurttaş’tı. Teknik koordinasyonunu da gazeteci-yazar Mahmut Bozarslan yapıyordu. Başkanın yaptığı kısa bir değerlendirme konuşmasından sonra Davutoğlu yazdığı son kitabının ismi olan “Sistemik Deprem” kavramı üzerinden dünya ve Türkiye sistemine yönelik derin analizler içeren bir ufuk turu yaptı. Bir ara beş dakikalık bir izin istedi. O arada moderatör Sedat Yurttaş kısa bir değerlendirme yaparken “Bu akşam Davutoğlu rüzgarı esiyor” dedi. Sonra soru faslına geçildi. Özellikle Kürt sorunu ile ilgili hemen hemen akla gelebilecek her soru alabildiğine özgürce soruldu ve Davutoğlu da bu sorulara gayet net ve ikna edici cevaplar verdi. Ben medresede okurken seydalarımız “soru ilmin yarısıdır” derlerdi. Ben bu yüzden sorulara yoğunlaşmıştım. Hakikaten gereksiz, yersiz, derinliksiz ya da saçma diyebileceğim bir soru gelmedi diyebilirim. Bazı sorular alabildiğine sertti ama hiçbiri muhatabı rencide etme, sıkıştırma, zor durumda bırakma amacına yönelik değildi. Anlamak isteği belirgindi. Ve bu sorular Diyarbekir’in seküler sayılan kesiminin de entelektüel derinliğini ortaya koyacak nitelikteydi. Diyarbekir ve bölge entelektüelleri açık yüreklilikle soruyorlardı, Davutoğlu da onlara gönlünü açıyordu. “Kim bilir belki de Sayın Davutoğlu Kürt sorununu bugüne kadar bu netlikte dinlememiştir ve soru sahipleri de belki de Davutoğlu’nun bu çapta, bu yetkinlikte, bu etkinlikte ve bu samimiyette biri olduğunu düşünmemişlerdir” diye içimden geçirdim.

Toplantının başında henüz Davutoğlu katılmamışken katılımcıların birbirleriyle Kürtçe muhabbet etmelerinden hoşnut olmuş ve latife mahiyetinde “Diyarbekir ser xwe ye” (Diyarbekir dinamiktir) demiştim. Programın sonunda ise Diyarbekir yılların acılarından sonra dingin ve olgun bir derinliği yaşıyor gözlerden ırak, diye düşündüm.

Yazının tamamı için:

https://www.ankaraekspresi.com/makale-tigris-diyaloglari-ve-davutoglu-ruzgari-616

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,703TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri