Ana SayfaTürkiyeVarlık Fonu'nun İstanbul Finans Merkezi için milyarlık yatırımı tartışma yarattı

Varlık Fonu’nun İstanbul Finans Merkezi için milyarlık yatırımı tartışma yarattı

Türkiye Varlık Fonu tarafından yapılan son açıklamada İstanbul Finans Merkezi projesinde yer alan yüklenici firmaların yaptığı masrafların karşılanacağı ve bunun için 1.67 milyar lira harcanacağı duyuruldu.

Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez’e göre projenin 1.67 milyar lira karşılığında devralınması stratejik bir yatırım. 

Gerçekten de 2008 yılında duyurulan, sonra sırasıyla 2018, 2020 ve 2022 yıllarına ertelenen İstanbul Finans Merkezi projesi bir stratejik yatırım hamlesi mi?

Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“TVF olarak 1.3 milyon metrekarelik kullanılabilir alanı olan projenin yaklaşık 465 bin metrekarelik kısmını proje, hafriyat, arsa bedelleri ve bugüne kadar tamamlanan inşaat maliyetleri dahil olmak üzere 1.67 milyar TL karşılığında devralacağız. Ofis ve çarşı alanlarını içeren bu kısımlardaki 3 yüklenici firma ile anlaşmaları imzalıyoruz. İnşaatların bir an önce başlaması için Emlak Konut GYO ile birlikte ihale düzenleyeceğiz. En geç kasım ayında vinçlerin çalışmaya başlayacağının müjdesini şimdiden verebiliriz. İstanbul Finans Merkezi, Türkiye’nin vizyoner projelerine katkıda bulunma ve yatırım yapma stratejimiz kapsamında değerlendirdiğimiz bir proje. İstanbul’un, 3 saatlik uçuş mesafesindeki bölgenin finans merkezi olarak konumlanmasında çok büyük öneme sahip olduğuna inanıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın vizyonu doğrultusunda Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın desteği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi, TOKİ ve Emlak Konut GYO’nun iş birliğiyle proje ilerliyor.”

İtiraz 1: Stratejik yatırımın başka bir anlamı da var

Twitter’dan itirazda bulunan ekonomi profesörü Veysel Ulusoy şunları söyledi:

“Varlık Fonu, İstanbul Finans Merkezi’nde tamamlanmayan bina grularına yatırım yapmayı “stratejik yatırım” olarak adlandırmış.

Ama stratejik yatırımın literatürde başka bir anlamı var…

Stratejik yatırımlar, cari açığın azaltılması amacıyla ithalat bağımlılığı yüksek ürünlerin üretimine yönelik, uluslararası rekabet gücümüzü artırma potansiyeline sahip stratejik önemi haiz yatırımlardır.”

İtiraz 2: Sıkıntı yaşayan firmalar destekleniyor

Söz konusu yatırıma bir itiraz da Davutoğlu’na yakınlığıyla bilinen Merkez Bankası eski başkan yardımcısı İbrahim Turhan’dan geldi. Konuya ilişkin 3 tweet atan İbrahim Turhan, şunları söyledi:

1. Varlık Fonu aracılığıyla yapılan bu işin İstanbul Finans Merkezi (İFM) ile hiçbir ilgisi yok. Sıkıntı yaşayan şirketler destekleniyor. İFM’nin başarısı, gayrimenkul projelerine, binalara bağlı değil. Kurumları taşımakla da İFM’ne katkı sağlanamaz.

2. İnşaat sektörü önemli bir sektör ve özellikle kullandığı krediler dolayısıyla ve varlık fiyatları kanalıyla sistemik etkiye sahip. Dolayısıyla gerektiğinde ekonominin genelini ve büyük kitleleri olumsuz etkileyebilecek sistemik riskleri önlemek için müdahale edilebilir.

3. Ancak çok temel bir ilke gözetilmeli: Kamu kaynağı kullanılarak yapılacak özel şirket kurtarma operasyonları zorunlu durumlarda ve maliyet mutlaka sermayedarla paylaşılarak, nesnel koşullarla ve genel uygulamalarla, adil ve şeffaf olmak zorundadır.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,712TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz