Ana SayfaTürkiyeVatandaşa göre ekonomik krizin temel sorumlusu pandemi değil iktidar

Vatandaşa göre ekonomik krizin temel sorumlusu pandemi değil iktidar

Yüzde 50.3’lük kesim ekonomik sıkıntının temel sorumlusunun iktidar olduğunu söyledi.

Vatandaş, ekonomik krizin sorumlusu olarak iktidarı gösterdi. Toplumun yüzde 51.8’i ekonominin kötüye gittiğini düşünüyor. Her iki kişiden biri ise ekonomik zorlukların sorumlusunun iktidarın uyguladığı politikalar olduğuna inanıyor.

Araştırma sonuçlarına göre salgın, hayat pahalılığı ve işsizlik 2020’ye damgasını vurdu. Kur dalgalanmaları ile yükselen hayat pahalılığı dolayısıyla geçim sıkıntısı yaşayanların sayısında büyük artış yaşandı.

Kadir Has Üniversitesi’nin desteğiyle 2010’dan bu yana her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen “Türkiye Eğilimleri Araştırması” 2020 sonuçlarına göre vatandaşın corona virüsü salgınından sonraki en önemli sorunu 2019 yılında olduğu gibi yine hayat pahalılığı ve işsizlik oldu.

Toplumun yüzde 51.8’i ekonomik durumunun kötüye gittiğini belirtirken, her iki kişiden biri ise yaşanan ekonomik zorlukların temel nedenleri arasında hükümet ve Merkez Bankası politikaları ile yüksek faizleri sıraladı. Buna karşın salgın, yakın dönemde yaşanan ekonomik zorlukların nedenleri arasında yüzde 3 ile son sırada yer aldı.

‘İŞ VE AŞ’ EN ÖNEMLİ MESELE

11 Kasım-4 Aralık 2020 tarihleri arasında “Akademetre Araştırma” tarafından gerçekleştirilen “Türkiye Eğilimleri” araştırması Türkiye temsiliyetine sahip 26 kent merkezinde yaşayan 18 yaş üzeri bin kişiyle yapılan görüşmelere dayanıyor.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,694TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri