Ana SayfaTürkiyeVe AK Parti'nin cumhurbaşkanı adayı Binali Yıldırım

Ve AK Parti’nin cumhurbaşkanı adayı Binali Yıldırım

AK Parti’de Erdoğan’ın yerine Cumhurbaşkanı adayı Binali Yıldırım olacak. İddianın sahibi Fehmi Koru.

Fehmi Koru, kendi bloğunda köşesini Taha Kıvanç’a bırakarak Ankara kulislerini aktardı. Kıvanç, siyasi gözlemci dostuyla Başkent kulislerinde konuşulanları aktardı. Koru’ya göre AK Parti’nin cumhurbaşkanı adayı Binali Yıldırım olacak.

“Herkeste bir arayış var” diyen Taha Kıvanç’ın siyasi gözlemci dostu, “Hayır, hararetle aday aranıyor. Abdülkadir Selvi’nin yansıttığının aksine, yapılacak ilk cumhurbaşkanlığı seçiminde Tayyip Erdoğan’ın aday olmama ihtimali giderek ağırlık kazanmış. AK Parti’nin öndegelen isimleri bir araya geldiklerinde “O olmayacaksa kim?” sorusuna cevap aramaktaymış.” dedi.

Taha Kıvanç, AK Parti’de rotaya uyum konusunda herkesin ağzına baktığı kişilerin tavırları onların da farklı aday konusunu ciddiye aldıklarını düşündürdüğünü yazarak “Bana bunları anlatan dostum grup halinde yapılan gayrı resmi müzakerelerde konuşulanları aktarırken isimler vererek kimin ne söylediğini de tespitlerine ekledi.” diye yazdı.

ERDOĞAN’IN YERİNE CUMHURBAŞKANI ADAYI O MU OLACAK?

“Cumhurbaşkanı Erdoğan‘la görüştüklerini, Kıbrıs çıkartmasında yanı başında yer aldığını biliyordum, ama yine de biraz tuhaf oldum.” diyerek ismini açıklamadığı dostuna “Yoksa, cumhurbaşkanı adayı o mu olacak?” şeklinde soran Kıvanç, şunları aktardı:

“Güldü ve başıyla olumsuz işareti yaptı. “Cumhur İttifakı içerisinde aday belirleme konusunda ismi en çok geçen kişi o” dedi dostum.”

Görüştükleri sırada Almanya’da Merkel’in koltuğu için hemen üç aday çıktığı haberi okuduklarını belirten Kıvanç, şöyle yazdı:

“Benim zihnim derhal 1989’a, Turgut Özal’ın kendisi cumhurbaşkanı adayı olunca partisini ve hükümeti emanet edeceği kişiyi belirleme sürecine gitti.

Muhalif basının “Büyük Türk Büyükleri” adını takmakta gecikmediği 18 kişilik bir liste açıklamıştı Özal.

ANAP başkanlığı ve başbakanlığa uygun görülen en az 18 kişi vardı ANAP’ta.
Şimdilerde partiler cumhurbaşkanlığına aday gösterecek isim bulmakta zorlanıyor.
O dönemi birlikte gelişmeleri gözleyerek ve sonunda 18 isim arasında anılmamış Yıldırım Akbulut’un başbakan olarak ilan edilmesine herkesle birlikte şaşırarak geçirmiştik dostumla.”

“İş o noktaya gelir ve olağan aday yerine yeni bir isim çıkarma ihtiyacı gerçekten belirirse, bir de bakmışız, Binali Yıldırım cumhurbaşkanı adayı oluvermiş…” diye yazısına devam eden Kıvanç, “Dostumun beklentisi bu yolda.” ifadesini kullandı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri