Ana SayfaTürkiyeVe Berat Albayrak göreve dönüyor

Ve Berat Albayrak göreve dönüyor

Kamuoyu hala Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘şahlandık’ açıklamasını tartışırken kulislere bomba gibi bir haber düştü. Eski Hazine Bakanı Berat Albayrak görevine dönmeye hazırlanıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı, Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan istifa eden Berat Albayrak Trabzonspor- Galatasaray maçında locada göründü. Gazeteci Fehmi Koru, Albayrak’ın tekrar Hazine ve Maliye Bakanlığı’na dönebileceğini öne sürdü, kulislerde konuşulanları aktardı.

Trabzonspor, bu akşam sahasında Galatasaray ile karşılaştı. Maç 2-2 berabere bitti. Derbi maçında sürpriz bir isim kameralara takıldı. Hazine ve Maliye eski bakanı Berat Albayrak, locada maç izlerken görüntülendi. Albayrak’ın yanında babası Sadık Albayrak ile Berat Albayrak’ın oğlu Mehmet Akif de dikkatlerden kaçmadı.

Albayrak, geçtiğimiz kasım ayında Instagram hesabından yaptığı açıklama ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan istifa etmişti. Albayrak istifa nedeni olarak sağlık sebeplerini göstermişti. İstifanın ardından Albayrak sadece 2 kez görüntülenmişti. Biri Çamlıca’da bir cuma namazıydı. Diğeri de Süleymaniye’de bir kuru fasulyecideydi. Bu da Albayrak’ın 3. kez görüntülenmesi oldu.

Fehmi Koru, kişisel blogunda yazdığı bugünkü köşe yazısında futbol ile siyaseti karşılaştırdı.

Koru, dün akşam Trabzonspor – Galatasaray maçını izleyen Berat Albayrak ile ilgili “Belki kendisi de görevine iade edilir, neden olmasın?” diye yazdı. Sadece iki yıl önce süper ligde şampiyon Başakşehir’in taraftar kitlesi olmadığı halde ligde fırtına gibi esecek duruma gelmesini güçlü destekçi/leri/ne borçlu olduğunu söyleyen Koru, şöyle yazdı:

“Geçen yıl Başakşehir’in yaldızlarının dökülmeye başladığı fark edildi ve sezonu 12. olarak tamamlayabildi.

Bu yıl ise durum hiç açıcı değil. Teknik direktör Aykut Kocaman olduğu, takımın iskeleti büyük çapta iki yıl öncekinden az farklı olduğu halde, önüne gelen Başakşehir’i dövüyor.

En son, dün, ilk golü atarak üstünlük sağladığı halde, rakibi Göztepe, ne yaptı etti, Başakşehir’i İzmir’den puansız göndermeyi başardı (Göztepe 2 – Başakşehir 1).
Ligde ilk dört maçta tek puan alamadı Başakşehir.
Ne oldu da böyle oldu acaba?”

Başakşehir’in yaşadığı bu durumun birden fazla sebebi vardır da, ben en ciddi sebep olarak bunda da siyasetin belirleyici etkisi olduğunu söyleyen Koru, “Siyasetteki durum futbolu etkiliyor. Moral olarak…” diye yazdı.

“Acaba aynı moral bozukluğu kendisini ekonomide nasıl hissettiriyor?” diye soran Fehmi Koru, şöyle devam etti:

“Bu soruya cevap teşkil eder mi bilemem, ancak herhangi bir muhalif söyleme prim verdiğini şimdiye kadar görmediğimiz iş dünyası temsilcilerinden bazı aykırı sesler duyulmaya başladı. Ülkemizin en kalabalık iş insanlarını bünyesinde bulunduran bir odanın başkanı, dün, kamu kurumlarının ödemeleri 1,5 yıldır geciktirmesi yüzünden sağlık alanında faaliyet gösteren şirketlerin zor duruma düştüğünü açıkladı.
Açıklama için epey -1,5 yıl- beklenmiş.

Herhalde bu bir ilk.

Arkası gelecektir.

Paralı yollar ve köprülerin kullanım taahhüdü şirketlere aksatılmadan yerine getiriliyor; haberler bu yönde. Ülkeyi bir baştan diğerine küçüklü-büyüklü projelerle donatan az sayıda şirketin herhangi bir şikayeti şimdiye kadar duyulmadı.

Türkiye; bugüne kadar kime hangi taahhüt altına girmişse -yerli ve yabancı- bütün taahhütlerini ödemesiyle ünlü. Şimdi farklı davranacak değil.
Konuyu burada ele almamın sebebi geçen gün gazetelerde karşıma çıkan bir haber.
Haberin başlığı önce dikkatimi çekti: “Üçüncü köprüde satış bilmecesi sürüyor: Çinli grup çekildi.”

‘Üçüncü köprü’ denilen Yavuz Sultan Selim Köprüsü.

Okuyalım:

“İstanbul’daki üçüncü köprü projesinde ortak olmak için görüşmeler yürüten bir grup Çinli yatırımcı, konsorsiyumdan çekilmek istediğini belirtti. / Çinlilerin oluşturduğu konsorsiyum içinde yer alan şirketlerden biri olan Zhejiang Expressway, koşullarının karşılanmaması dolayısıyla anlaşmayı feshetmek istediğini açıkladı. / China Merchants Group iştiraki China Merchants Expressway Network & Technology Holdings beş farklı yatırımcıyla birlikte köprünün yüzde 51’ini yaklaşık 689 milyon dolara satın almak için 2019’dan bu yana görüşme yürütüyordu. / Açıklamada konsorsiyumun bu anlaşma kapsamında herhangi bir ödeme yapmadığı belirtildi.”

“Ne oluyor?” diye sormayayım mı?

Ekonomi yazarları bir süredir ısrarla “23 Eylül’e dikkat” uyarısında bulunup duruyorlar. Bekledikleri, Merkez Bankası’nın o tarihte yapacağı toplantısında şimdiye kadar sürdürdüğü çizgiden vazgeçmesi…”

BERAT ALBAYRAK BELKİ GÖREVİNE İADE EDİLİR NEDEN OLMASIN?

“Son zamanlarda benimsenen bazı yöntemlerin, görevinden aniden affını isteyen ve af talebi kabul edilen eski hazine ve maliye bakanının politikalarına dönüş olduğunu, 23 Eylül’de bekledikleri gibi bir karar Merkez Bankası’ndan çıkarsa, bunun yeniden ve bütünüyle eski politikalara dönüş olacağını yazıp söylüyorlar.” diye yazan Koru, “Zaten eski bakan da dün Trabzon’da oynanan Trabzonspor-Galatasaray maçını tribündeki özel locada çocuklarıyla izlemiş.

Aylar sonra halk içinde verdiği ilk görüntü bu.

Politikalarına tam anlamıyla yeniden dönülecekse belki kendisi de görevine iade edilir, neden olmasın?” ifadelerini kullandı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,712TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri