Ana SayfaTürkiyeVefa Zat hayatını kaybetti! Meyhane kültürü anlatıcısı Vefat Zat kimdir?

Vefa Zat hayatını kaybetti! Meyhane kültürü anlatıcısı Vefat Zat kimdir?

Meyhane kültürü anlatıcısı ve rakı kültürü üstadı Vefa Zat bugün hayatını kaybetti. Meyhane kültürüne aşina olan ünlüler ve sevenleri Vefa Zat’ın ölüm haberini büyük üzüntüyle duyurdu.

Hürriyet yazarı Kanat Atkaya Vefa Zat’ın ölüm haberini ilk duyuran isim oldu. Meyhane kültürü, adabı anlatıcısı ve rakı uzmanı Zat’ın ölüm haberini Instagram’na şu notla duyurdu:

Vefa Zat’ı kaybetmişiz .Üstadın hayranıydım; hem kaleminin hem de kalender, zarif kişiliğinin. Rakı Ansiklopedisi ilk yayınlandığında, arada katıldığı kitap mezatlarından birine bizleri kırmayarak getirmiş, hepimiz için üşenmeden imzalamıştı. 
Meşhur “İçelim ab-ı hayat neşe versin bedene/
Allah rahmet eylesin rakıyı icat edene/
Artsın eksilmesin, taşsın dökülmesin/
Allah bizi meyhanesiz memlekete düşürmesin”i birlikte okuduktan sonra birer tek rakı atıp mezata öyle başlamıştık. Huzur içinde yatsın

Vefa Zat kimdir?

Vefa Zat 78 yaşında hayatını kaybetti. Uzun yıllar Beyoğlu’nda meyhane işleten Vefa Zat’ın mekanı ünlü isimlerin de uğrak yeri olmuştu.

Vefa Zat hayata gözlerini 1941 yılında İzmir’de açtı. Mesleğe henüz 15 yaşındayken ‘barboy’ olarak başladı. İstanbul Hilton Oteli’nden emekli oldu.

Vefa Zat’ın servis yaptığı ünlüler arasında İsmet İnönü, Celal Bayar, Kraliçe Elizabeth, De Gaulle ve Şah Rıza Pehlevi gibi pek çok ünlü isim var.

Vefa Zat’ın cenazesi ne zaman, nereden kalkacak?

Meyhane ve rakı kültürü üzerine yazan Zat’ın cenazesi yarın öğleyin Şişli Cami’nden kalkacak.

Meyhane kültürü ve rakı adabıyla ilgili kitaplar yazan, dersler veren anlatımlar yapan Vefa Zat’tan kısa bir video: Akşamdan kalma olmamak için ne yapmak gerekir?

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,682TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz