Ana SayfaTürkiyeVeriler açıklandı! 'Çarkları daha hızlı çevirelim' diyen Berat Albayrak'a İbrahim Turhan'dan jet...

Veriler açıklandı! ‘Çarkları daha hızlı çevirelim’ diyen Berat Albayrak’a İbrahim Turhan’dan jet yanıt

Gelecek Partisi’nin ekonomi kurmayı ve Ahmet Davutoğlu’nun danışmanı İbrahim Turhan, bugün açıklanan reel sektör güveni ve kapasite kullanım oranı verileri hakkında açıklamalarda bulundu.

Merkez Bankası’nın eski başkan yardımcısı İbrahim Turhan, Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın “Çarkları daha hızlı çevirelim” sözlerine de göndermede buludu.

Twitter’dan açıklama yapan İbrahim Turhan’ın değerlendirmeleri şu şekilde:

Bugün açıklanan verilerle ilgili ekonomi yönetiminin yaptığı ve basında yer alan değerlendirme, kendilerinin de bizzat kendi oluşturdukları illüzyonun etkisinde kaldıklarını ve gerçeklikten tamamen kopmuş olduklarını düşündürüyor.

Endişe verici bir durum.

Türkiye’nin görece çabuk toparlanmakta olduğu doğru. Yıl sonunda büyüme rakamının, birçok uluslararası kuruluşun Türkiye ile ilgili karamsar tahminlerinden nispeten iyi olacağını düşünüyorum. Bununla birlikte bu, “sorun yok” demek değil. Hâlâ geçen yılın bile çok gerisindeyiz.

Ekonomi yönetiminin “V çıkışının ilk sinyalini” gördüğü Mayıs ayındaki sanayi verisi yılın başıyla karşılaştırıldığında hâlâ yüzde 22 daralmaya karşılık geliyor.

Veya şöyle söyleyelim; sanayi üretiminin yılın ikinci çeyreğindeki seviyesi tam yedi yıl önceki düzeye gerilemiş!

Güzelim sinyalleri bozan bir başka veri; iktisadi faaliyet açısından kritik önem taşıyan ciro endeksi. Ekonomideki satışlar Mayıs ayında düzeyi, Türkiye’yi uçuracak Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçtiğimiz gündekinin bile gerisine düşmüş.

Kapasite kullanım oranı hâlâ geçen yılın aynı ayındakinin yüzde 7 ve 2018 Ağustos krizinden sonraki en düşük seviyesinin yüzde 4 altında.

Kısacası toparlanma var ama en iyi senaryoda bile ekonomi daralıyor, ekmeğimiz küçülüyor. Tüketici güveni de Temmuz’da yüzde 2,7 geriledi.

Öte yandan “çarkları daha hızlı çevirme” konusunda ihtiyatlı olmakta yarar var. Zira bu görece olumlu büyüme performansı bayağı yüksek bir maliyetle geliyor.

Enflasyon, gelişmiş ülkelerin 30 katı, gelişen piyasalar ve gelişmekte olan ülkelerdekinin ise 3 katından fazla

Geçen yılın sonuna göre kur yüzde 15 arttığı halde Merkez Bankasının dış varlıkları yüzde 2,5 azalmışken iç varlıklardaki büyüme yüzde 225

–yazıyla ifade edeyim iki yüz yirmi beş.

Tabii bir de ekonomi yönetiminin hâlâ duymazdan geldiği şu “rezerv gizemi” var…

Çarklar hızlı dönmesine dönecek de çarçıbaşı iş bilmezlik yüzünden motoru hepten yakmazsa iyi.

Meşhur kıssada; vezir olunca kendi haklılığını kanıtlamak için yaşlı babasını kolcu zoruyla derdest ettirip huzuruna getiren hayırsız evlada edilen söz ne kadar hikmetliymiş…

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,699TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri