Ana SayfaDünyaWashington Post: Çin Uygurların yaşam tarzını silmeye çalışıyor

Washington Post: Çin Uygurların yaşam tarzını silmeye çalışıyor

Dünyaca ünlü gazete, Çin’in Uygurlara zulmünü yazdı.

Dünyaca ünlü Washington Post gazetesi, Çin’in Uygur Türklerine yönelik uyguladığı zulüm politikalarını yayımladığı makale ile gündeme getirdi.

“Çin, Batı Çin’deki Müslümanlara yönelik cezai savaşında yeni bir cephe açtı” başlıklı makalede, yüz binlerce Uygur Türkünün pamuk tarlalarında zorla çalıştırılması ele alındı.

Makalede, “Pamuk hasadı, Çin’in, Uygurların geleneksel zihniyetini ve yaşam tarzlarını silme çabalarının bir başka penceresidir” değerlendirmesi yapıldı.

Uygur Türklerinin, pamuk tarlalarında çalışmayı reddetmesi halinde “eğitim kampı” denilen toplama kamplarına götürülmekle tehdit edildiği kaydedilen makalede, “Çin hükümeti, Uygurların dillerini ve geleneklerini ortadan kaldırarak sosyal olarak yeniden yapılandırmak için çalışma ekiplerini kullanıyor” ifadelerine yer verildi.

Makalede, Çin’e yönelik uygulanan pamuk ürünleri ithalatı yasağının genişletilmesi gerektiği belirtilerek, “Ayrıca Çin’e, Uygurları toplama kamplarına koyduğu ve onları zorla çalıştırmaya mahkum ettiği sürece, dünyanın en prestijli spor organizasyonu olan 2022 Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapamayacağını söylemenin de zamanı geldi” ifadeleri kaydedildi.

DÜNYACA ÜNLÜ GİYSİ FİRMALARI PAMUK ALMAYI DURDURDU 

İsveç merkezli giyim firması H&M, ekimde, etnik azınlıkların “zorunlu çalıştırılması” nedeniyle Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nden pamuk tedarik etmeyeceğini duyurmuştu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri