Ana SayfaTürkiyeMilletin ortak bir sorunu var AK Parti-yoksulluk

Milletin ortak bir sorunu var AK Parti-yoksulluk

Milletin neredeyse tamamı uzun yıllardır yoksulluktan şikayetçi. İstanbul Üniversitesi’nin son araştırması da bu sıkıntıları gözler önüne serdi.

İstanbul Üniversitesi’nin siyasi partilerden bağımsız olarak yapılan araştırmada, vatandaşlar ekonominin gidişatından, özelleştirmelerden ve ücretli eğitimden rahatsız.

İstanbul Üniversitesi Pazarlama Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Süphan Nasır’ın başında olduğu Türkiye’de Seçmenlerin Siyasi Kimlik Temelli Profil Analizi başlıklı araştırmada çıkan sonuçlar halkın ekonomiye bakış açısını ortaya koydu.

Araştırmada, ülke ekonomisinin gidişatından rahatsız olanların oranı yüzde 90.5 gibi rekor seviyede çıktı.
Prof. Dr. Nasır, Türkiye’deki seçmenlerin profil analizinin yapıldığını söyleyen Nasır, seçmenleri sağ, sol ve merkez olarak ele aldıklarını, merkez seçmenin seçimin kaderini belirleyeceğini ifade etti.

Sözcü’den Taylan Büyükşahin’e konuşan Nasır, “Araştırmamızda katılımcılara ülke ekonomisi ile ilgili olarak genel memnuniyet düzeyleri sorulduğunda, katılımcıların %90.5’i memnuniyet düzeylerini düşük ve çok düşük olarak belirttiler” dedi.

‘LİSE VE ÜNİVERSİTE EĞİTİMİNİ DEVLET VERSİN’

Araştırmaya katılanların %56.9’unun serbest piyasaya ve ekonomiye ne kadar az müdahale edilirse ülke ekonomisinin o kadar iyi olacağı görüşünde olduğunu anlatan Nasır, “Katılımcıların %81.3’ü lise ve üniversite eğitiminin devlet tarafından gerçekleşmesini, %82.4’ü ise kamu işletme ve iştiraklerinin özelleştirilmemesi gerektiğini ifade ediyorlar” diye konuştu.

Seçimleri z kuşağı belirleyecek

Araştırmada ideolojik bağlılığı daha çok jenerasyon X dedikleri ileri yaş gruplarında gördüklerini belirten Nasır, jenerasyon Y’nin büyük bir bölümü ile jenerasyon Z’de böyle kuvvetli bir ideolojik bağın olmadığını, bu jenerasyonların daha çok evrensel ilkelere önem verdiğini kaydetti. Nasır, şöyle konuştu: “Genç nüfus seçim sistemine dahil olmaya başladıkça, siyasi partilerin ideolojik bağla seçmenleri kendilerine bağlamaları giderek zorlaşacak. Seçimlerin kaderini merkez seçmen kadar seçim sistemine yeni dahil olan Z kuşağı belirleyecek.”

Türkiye’deki siyasi yelpazeyi büyük bir kitle olan merkez seçmenlerin net bir şekilde etkileyeceğini söyleyen Prof. Dr. Süphan Nasır, partilerin seçmen tabanlarının %20-60’ı arasının kendisini merkez seçmen olarak tanımladıklarını belirtti. Nasır, “Ülkemiz siyasetinin yeni partilerinden olan DEVA Partisi’nin seçmen profilinin %60.5’i, İYİ Parti seçmeninin %52.3’ü, AK Parti seçmeninin %34.3’ü, MHP’nin %22.9’u, CHP’nin %21.6’sı, HDP’nin %17.1’i kendisini merkez seçmen olarak ifade etmektedir” dedi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,706TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri