Ana SayfaTürkiyeYabancı pilotların Türkiye’ye maliyeti yıllık 100 milyon dolar!

Yabancı pilotların Türkiye’ye maliyeti yıllık 100 milyon dolar!

HAVASEN Başkanı Seçkin Koçak, sayısı 1000’i bulan yabancı pilotların Türkiye’ye yıllık maliyetinin 100 milyon doları bulduğunu söyledi.

Salgın nedeniyle yüzlerce yerli pilot ya işsiz kaldı ya da işini kaybetme tehlikesi yaşıyor. Durum böyleyken, sayıları 1000’i bulan yabancı pilotların maliyeti bir kez daha gündeme geldi.

HAVASEN Başkanı Seçkin Koçak, “İyi bir planlamayla kendi pilotlarımızla yürüyebileceğimiz, hatta Almanya, Yunanistan gibi yurtdışına pilot ihraç ederek milyonlarca dolar gelir sağlayacağımız bir havacılık sistemi kurabiliriz” dedi.

Havayolu Çalışanları Sendikası (HAVASEN), sayısı 1000’i bulan yabancı pilotlar konusunda hazırladığı raporu başta Cumhurbaşkanlığı olmak üzere tüm ilgili kurumlara gönderdi.

HAVASEN Genel Başkanı Kaptan Pilot Seçkin Koçak, yaklaşık 1000 yabancı pilotun Türkiye’de çalıştığının tahmin edildiğini belirterek, “Bir yabancı pilotun yaklaşık 50 bin lira aylık aldığını düşünüldüğünde, yıllık 600 bin lira ediyor.

THY’nin yabancı pilotlara özel verdiği kira yardımları ve broker masrafları ile toplam tutar yaklaşık 100 bin doları buluyor. Yani 1000 yabancı pilotun Türkiye’ye yıllık maliyeti 100 milyon dolar civarında. Son dönemde yüzlerce pilotumuz işsiz kalmış ve pandemi nedeniyle işini kaybetme riskiyle karşı karşıyayken bu sistemin düzeltilmesi kaçınılmaz” dedi.

Yabancı pilotların, Türkiye için ciddi bir döviz kaybı olduğunu kaydeden Seçkin Koçak, “Bu durumu tam tersine çevirerek ihracat geliri haline getirecek potansiyelimiz var. Pandemi döneminde bizim artık yabancı pilota ihtiyacımız yok. Sözleşmesi bitenlere teşekkür etmeli ve güçlü bir planlamayla tüm pilot ihtiyacımızı bizim gençlerimizden karşılanmasını sağlayabiliriz” diye konuştu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,688TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri