Ana SayfaTürkiyeYanan gemilerde bulunan Türkler... Dışişleri'nde flaş açıklama

Yanan gemilerde bulunan Türkler… Dışişleri’nde flaş açıklama

Önceki gün Rusya açıklarındaki Kerç Boğazı’nda yakıt transfer sırasında yanan iki gemide Türk mürettebatın da bulunduğu ortaya çıkmıştı. Bugün Rus kaynaklardan gelen haberlerde Türk vatandaşı olan 8 mürettebatı kurtarıldı belirtilmişti. Dışişleri Bakanlığı az önce Kerç Boğazı’nda yanan gemiler ile ilgili açıklama yaptı. Bakanlık 8 Türk vatandaşının kurtarıldı haberi doğrularken 4 Türk mürettebatın kaybolduğunu bildirdi. Ayrıca gemideki 7 Türk vatandaşının hayatını kaybettiği öğrenildi.

Önceki gün Rusya açıklarındaki Kerç Boğazı’nda, içinde çok sayıda mürettebatın olduğu iki gemi yanmış, ajanslar bu olayı dünyaya son dakika başlığıyla duyurmuştu.

8 Türk mürettebat kurtarıldı 4 Türk kayıp

Yanan iki gemide 14 kişi hayatını kaybederken akıllardaki en önemli sorulardan biri gemilerde bulunan Türk mürettebat sağlık durumuydu. Bugün gelen bilgiler gösterdi ki 8 Türk denizci kurtarıldı. Dışişleri Bakanlığı akşam saatlerinde yaptığı açıklamada yanan gemilerde hayatını kaybeden 14 kişiden 4’ünün Türk olduğunu belirtti. Bakanlık ayrıca 4 Türk mürettebatın kaybolduğunu belirtti.

Yanan gemilerde bulunan Türkler... Dışişleri'nde flaş açıklaması

Kaza 21 Ocak 2019 tarihinde Tanzanya bayraklı Maestro ve Candy isimli gemilerde yaşanmıştı. Her iki gemide toplam Türk mürettebat sayısı 16’ydı.

Dışişleri yaptığı son dakika açıklamasında şöyle denildi:

Kerç Boğazı yakınlarında 21 Ocak 2019 tarihinde, Maestro ve Candy adlı Tanzanya bayraklı iki gemide meydana gelen yangın felaketinde, aralarında vatandaşlarımızın da bulunduğu her iki gemi mürettebatından hayatını kaybedenler olduğu üzüntüyle öğrenilmiştir.

Kazanın haber alındığı ilk andan itibaren, yakından takip edilen olayda, ilk belirlemelere göre toplam 16 Türk mürettebattan 8’i kurtarılmış, 4’ü ise vefat etmiştir. Kayıp olan 4 vatandaşımız için ise arama-kurtarma çalışmaları devam etmektedir.

Bu elim kazada vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, kederli ailelerine ve yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyoruz.

Diğer taraftan, müteveffaların cenazelerinin en kısa sürede ülkemize getirilmesi için gerekli çalışmaları sürdürüyoruz.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,706TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz