Ana SayfaTürkiyeYaşayan en büyük Türk tarihçilerinden Mehmet Genç'in Şehir Üniversitesi isyanı

Yaşayan en büyük Türk tarihçilerinden Mehmet Genç’in Şehir Üniversitesi isyanı

2015 yılında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne layık görülen tarihçi Mehmet Genç’ten Şehir Üniversitesi’ni çalışamaz hale getirmeyi hedef alan saldırılara tepki geldi.

Halkbank’ın Şehir Üniversitesi’nin bütün bankalardaki varlıklarına el koymasına tepkiler büyürken, hocaların hocası ünlü tarihçi Mehmet Genç de yaşananlara yayınladığı videoyla tepki gösterdi.

Şehir Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Mehmet Genç, binlerce öğrencinin mağdur edildiği hukuksuz uygulamayla ilgili “Türkiye’de bilgi üreten üniversite sayısı yok denecek kadar az ve Şehir Üniversitesi bunu başaran nadir üniversitelerimizden. Dolayısıyla Şehir Üniversitesi bu suçu işlemiştir. Cezayı hak ediyor” şeklinde konuştu.

Halkbank’tan iki yıl önce üniversiteyi büyütmek için kredi çeken İstanbul Şehir Ünivirsitesi, bankanın milyarlarca liralık mal varlığına karşılık, 400 milyonluk borç için üniversitenin tüm hesaplarına el koydurdu. Hukuksuz uygulama nedeniyle üniversitede eğitim ve öğretim imkansız hale geldi. 

Yaşanan bu hukuksuzluğa pek çok çevreden tepkiler gelmeye devam ediyor. Üniversitenin haksız bir şekilde mağdur edilmesini sosyal medya üzerinden gündeme getiren “Bu Şehir Hepimizin” adlı Twitter hesabından üniversitede görevli Tarihçi Mehmet Genç’in bir videosu yayınlandı.

Mehmet Genç: Üniversite yeni bilgiler üretmek isteyerek haddini aştı

Genç yayınlanan videoda, Üniversitelerin iki önemli görevi olduğunu bunların bilgi üretmek ve bunları gençlere transfer etmek olduğunu söyledi. Türkiye’deki üniversitelerin ise bu çok pahalıya mal olan uğraşı yapamayarak, sadece Batı ülkelerinin ürettiği bilgileri tercüme edip, topluma aktarmaktan öteye geçemediklerini ifade eden Genç sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye’de bilgi üreten birkaç üniversitenin başında Şehir Üniversitesi geliyor. Şehir Üniversitesi bu suçu işlemiştir. Bu cezayı hak ediyor galiba. Bilgilerimize yenilerini katmak istiyordu ve bu haddini aşmak sayıldı. Onun için kapatmaya yöneldiler” 

İşte ünlü tarihçi Mehmet Genç’in o sözleri:

“Üniversitelerin başlıca iki fonksiyonu var, birinci fonksiyon mevcut bilgilerin alanını genişletmek, yeni bilgiler elde etmek. İkincisi oluşan bilgi stokunu topluma özellikle gençlere transfer etmek. Birinci fonksiyon araştırma, ikinci fonksiyon ise öğretim. Araştırma pahalı bir şeydir. Hem çok para ister, enerji ister, fedakarlık ister ve sonucunu kestiremezsiniz. Uzun zaman, çok para harcarsınız ve bir sonuca ulaşamayabilirsiniz. Onun için bu lüksü, hala Batı dünyası kendi tekeline almış bulunuyor. Batı dışı dünya ise Batı’nın elde etmiş olduğu bilgileri öğretmekle vaktini geçiriyor. Bu daha ucuz ve daha kolay.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,687TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz