Ana SayfaTürkiyeYavuz Değirmenci'den Erdoğan'a çağrı: Bağımsız bir denetim kuruluşu kamu bankalarını denetlesin! Kimlere...

Yavuz Değirmenci’den Erdoğan’a çağrı: Bağımsız bir denetim kuruluşu kamu bankalarını denetlesin! Kimlere ne krediler verilmiş tek tek dökümü yapılsın

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan, Mehmet Şimşek ve Feridun Bilgin’i hedef aldığı konuşma gündeme bomba gibi düştü. Erdoğan bu isimlere Halkbank nedeniyle dolandırıcılık imasında bulundu. Erdoğan’ın sözlerine sosyal medyada büyük tepki vardı. Kuruluşundan beri AK Parti’nin bütün kademelerinde önemli görevlerde bulunmuş olan Yavuz Değirmenci Erdoğan’a kamu bankaları aracılığıyla verilen kredileri hatırlattı.

Yavuz Değirmenci Erdoğan’ın sözlerine cevaben twitter’dan yayınladığı mesajında şu çağrıda bulundu:

O halde buyrun bir teklifim var:
Bağımsız/Tarafsız bir denetim kuruluşu kamu bankalarını denetlesin kimlere hangi şartlarda nasıl krediler verilmiş tek tek dökümünü yapsın.
Kamuoyu ile şeffaf bir şekilde paylaşılsın.

Erdoğan ne demişti?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Halkbank’ın bütün hesaplarına tedbir koyduğu Şehir Üniversitesi için eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ali BabacanMehmet Şimşek ile Feridun Bilgin’i hedef aldı ve bu isimleri Halkbank’ı dolandırmaya çalışmakla suçladı.

Erdoğan: Halkbank’ı dolandırmaya çalışıyorlar

“Bu arada istemezdim ama son dönemlerde bilmiyorum telefonlarınıza da girdi mi malum İstanbul’da bir Şehir Üniversitesi meselesi ortaya çıkardılar. Bu Şehir Üniversitesi meselesinin özellikle bir siyasi ayağında bizim olduğumuzu, bir siyasi ayağında da malum zatın olduğu söyleniyor. Açık ve net söylemek durumundayım her şeyden önce Şehir Üniversitesi’nin tahsisini başbakanlığım döneminde yapan benim. Tahsisini yapan ben olduğuma göre malum zat başbakan olunca bu tahsisi Şehir Üniversitesi’ne mülkiyet devrine dönüştürmüştür. Türkiye’de hiçbir üniversiteye tapu devri yoktur, olmamıştır. Bunlar dürüstlüğü kimseye bırakmıyor değil mi? Öksüz yetimin hakkının kalkıp kurdukları üniversiteye tapu devri yapmak suretiyle özelleştirme yüksek kurulunun başkanı sıfatıyla bunu sağlıyor. Peki bu nasıl doğruluk? Yanında kim var peki? Bir başka isim, Sayın Babacan. Bu işin altında onun da imzası var. Mehmet Şimşek, Feridun Bilgin var. Hani bunlar dürüsttü ya? Dürüstlüğü bunlar kimseye bırakmıyordu? Kimin ne olduğunu, yaptıklarıyla öğrenin diye anlatıyorum.

Bitmedi. Bunlar Halkbank’ı da dolandırmaya çalışıyorlar. Bunlar kredi talebinde bulunuyorlar. Halkbank bunlara ciddi bir kredi veriyor. Fakat ödeme planlarında maalesef bunlar Halkbank’a ödemelerini yapmıyorlar. Tabii bunlar ödemelerini yapmayınca Halkbank da bu defa kendilerini sürekli olarak uyarıyor. Şu anda Halkbank’a olan borçları aklımda kaldığı kadarıyla 417 milyon noktasında. Şimdi yapılandıralım diyorlar. Yapılandıralım derken bunu neyi, nasıl yapılandıracaksın? Neymiş? Yaptıkları kampanya şu: Spor kulüplerinin ki yapılandırılıyor da Şehir Üniversitesi’nin neden yapılandırılmıyor? Ya sen teminat bile vermedin. Futbol kulüplerinin bütün tribünlerindeki her şeyine el koyuyor banka. Senin neyine el koyacak? Yoksa Maltepe’de tekele ait olan yer yani zamanında benim tahsis ettiğim bu yeri bankaya teminat olarak göstermek suretiyle, bunu mu banka teminat olarak görecek? Bunu da geç, bir başka alavera dalavera daha yapıyorlar. Diyorlar ki; ‘Alacağımız öğrencilerin yapacakları ödemeye ipotek koyun.’ Yahu sen daha mevcut kotanı doldurmamışsın. Mevcut kotanı doldurmadan üstelik yeni alacağın öğrencilerle ilgili nasıl oluyor da teminat olarak veriyorsun? Tabii bizi halef selef olduğumuz cumhurbaşkanı aradı. ‘Siz bu işi arzu ederseniz halledersiniz’ dedi. Kendisine dedim ki ‘Temenni ederdim ki siz benim yerimde olun. Biz geçmişte bankaların nasıl iflas ettiğini biliyoruz, hamdolsun bizim dönemimizde bankaların hiçbirisi kasaları boşaltmadı. Biz de kasayı boşaltamayız.’

İşin başından itibaren Ülker Guru’bu buraya ciddi destekler verdi. Daha sonra Ülker Grubu da buradan çekildi. Ülker Grubu bizim verdiğimiz desteklerle ilgili de, bizim bu noktadaki desteğimizi açık ve net söyledi. Şunu çok açık ne net söyleyeyim: Buranın hamisi Marmara Üniversitesi’dir. Marmara Üniversitesi, Türkiye’nin en büyük üniversitelerinden biridir. Şimdi de ne diyorlar biliyor musunuz? ‘Marmara Üniversitesi borçları ödesin.’ Tabii YÖK de diyor ki; ‘Siz de mütevelliyi bırakın. Marmara Üniversitesi buraya yaptığı atamalarla burayı götürsün.’ Yok, mütevelliyi de bırakmayız diyorlar. Kardeşlerim tezgâh başka. Biz ne öğrencilerin ne de akademisyenlerin düşmanlarıyız. Böyle bir şey söz konusu değil. Hiçbir vakıf üniversitesinin de bunların yaptığı uygulama gibi bir uygulama yok. Ne yazık ki böyle bir durumla burada karşı karşıyayız. Size gönderilen elektronik postada detaylarını göreceksiniz. Burada Halkbank’ın adeta dolandırılması söz konusudur.

Bizim burayı tahsis etmemiz bunlara ne denli önem verdiğimizin ifadesiydi. Eğer şahsım bu zata muhalif olsaydı veya oradaki öğrencilere benim bir muhalefetim olsaydı Tekel’in bu kadar değerli arazisini neden bunlara tahsis edeyim. Yeter ki bu tür üniversitelerimiz kurulsun. Burası tabii Marmara’ya nazır çok güzel bir yerde. Değeri itibariyle de 2,5 milyar.

Bilabedel bunu üniversitesine tapu devrini yapmak suretiyle veriyor. Vicdan ya böyle bir şey yapılabilir mi? Nasıl bir iş bu? Hani dürüsttünüz. Sizin dürüstlüğünüz buysa bu ülke batmış, yanmış. Bir de bir bakıyorsunuz o dediğim arkadaşların da imzası var. Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun biri başkan diğerleri de üye olmak kaydıyla bu adımı attılar. Allah bizleri aynı duruma düşürmesin. Bu propagandayı bunlar belli bir süre daha yapabilirler. Her konuda da iflasa gidiyorlar, gidecekler. Ama dün MKYK’da da bu konuları görüştük. Bu konuyla ilgili adımlarımızı kararlı bir şekilde devam edeceğiz. Bir adım daha atıyoruz bu işin Danıştay’a müracaatını yapan kim? CHP’nin yanından ayrılmayan Mimar ve Mühendisler Odası. Hem bakıyor dava açıyor bakıyorsunuz CHP’liler bunlara ziyarette bulunuyor. Kimin eli kimin cebinde belli değil.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz