Ana SayfaTürkiyeYemekteyiz'de kuantum'u masaya yatırıp lime ilme doğradılar

Yemekteyiz’de kuantum’u masaya yatırıp lime ilme doğradılar

Bir çeşit parçacık fiziği olarak kabul edilen kuantum fiziği Yemekteyiz programında masaya yatırıldı. Herkes elindeki bıçakla kuantum fiziğini doğradı. Onur Büyüktopçu’nun sunumuyla ekrana gelen Yemekteyiz programı bu kez ‘kuantum’ tartışmasıyla gündemde.

Yemekteyiz’de şaşkınlık veren kuantum tartışması

TV8’de yayınlanan Yemekteyiz programının yarışmacılarından Fatma Hanım “Bakın kuantum ne biliyor musunuz? Kuantum’da her söz bir dilek bir dua yerine geçiyor’ deyince ortalık karıştı. Yemekteyiz’in diğer yarışmacısı Abdülkadir Bey bu sözlere “Kuantum nedir bir il ya da şehir mi” sözleriyle karşılık verdi.

Gerçeği bilen bilen tek kişi ise Yemekteyiz programının o günkü ev sahibi olan genç kadındı. “Neyse kuantum ve fizik tartışmalarını bir kenara bırakalım lütfen yemeğe odaklanalım” diyerek yaşanan trajikomediye son verdi.

Sosyal medyada Yemekteyiz programındaki kuantum tartışmaları es geçilmedi. Popüler bilim paylaşımlarıyla ünlü olan Can Gürses videoyu “En yakın acil servise serum bağlatmaya gidiyorum…” diyerek alaycı bir şekilde paylaştı. Onun bir takipçisi ise “Kuantum insanın kendine yakışanı giymesidir” diyerek kuantum muhabbetine katkıda bulundu.

Kuantum kısaca madde ve ışığın atom ve atom altındaki davranışların inceler. Çift yarık deneyi kuantum konusunda yapılmış en ünlü deneylerden biridir. Kuantum fiziğinde dalgalar aynı anda farklı yerlerde bulunabilirler. 

Öte yandan Richard Feynman isimli ünlü fizikçinin kuantum hakkında söylediği şu sözler “Şundan emin bir biçimde söyleyebilirim ki; kuantum mekaniğini hiç kimse anlamamıştır.” özellikle Yemekteyiz programındaki kuantum sohbetiyle bir kez daha kanıtlanmış oldu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,709TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz