Ana SayfaTürkiyeYeni araştırma! AK Parti'nin oyu yüzde 32'lere düşerken... Gelecek Partisi'ni en çok...

Yeni araştırma! AK Parti'nin oyu yüzde 32'lere düşerken… Gelecek Partisi'ni en çok AK Parti tabanı istiyor

MAK Danışmanlık’ın son araştırmasına göre yeni partiye ihtiyaç duyanların büyük bir bölümü AK Parti tabanından geliyor. Kararsızların dağıtılmadığı haliyle AK Parti’nin oyunun yüzde 32’ye kadar düştüğü görülüyor.

MAK Danışmanlık, 12 Aralık – 22 Aralık 2019 tarihleri arasında “Siyasi Tercihler, Toplumsal Gündem ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Araştırması” üst başlığı ile Türkiye genelinde birebir görüşmeler yaptı.

Araştırma, 30 büyükşehirin tamamında ve büyükşehir olmayan 30 ilde seçmenin on binde biri ile uygulamalı olarak 5 bin 700 kişi (57 milyon seçmenin on binde biri) gerçekleştirildi. 

Saha çalışmasında % 1.2 yanılma / hata payı ile değerlendirme yapıldı.

AK Parti’nin oyları düştü

Yapılan araştırmada sorulan “Yarın seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?” sorusuna Türkiye genelinde verilen cevaplar; kararsızların matematiksel dağılımı yapılmaksızın AKP 32.2, CHP 21.1, MHP 10.2, İYİ Parti 10.1, HDP 8.4 oldu.

Kararsız seçmen oranı ise yüzde 13 olarak tespit edildi.

AK Parti’nin yaşadığı en büyük sorun taban kayması

MAK Araştırma Şirketi’nin değerlendirmesine göre; 13 puanlık kararsız seçmen oranı, önemli oranda AKP’den kopup başka partilere gitmeyen kararsızda kalan seçmeni göstermektedir. Bu kararsız seçmen; yeni kurulacağı deklere edilen partilere mi, mevcut partilere mi kayar ya da seçime doğru AK Parti toparlar mı onu bilemiyoruz. Ama şu an için görülen AK Parti’de ciddi bir taban kayması var.

Bu araştırmada kararsızların ağırlıklı AK Partili seçmen olduğu dikkat çekicidir. Türkiye genelinde bu araştırmaya yansıyan yüzde13’lük kararsız seçmen oranı 24 Haziran Genel seçimleriyle mukayeseli incelendiğinde önemli oranda Ak Parti’den kopmuş ama halen bir başka partiye karar kılmamış seçmen olduğunu söyleyebiliriz.

AK Parti tabanı yeni partiye ihtiyaç duyuyor

Yapılan araştırmada sorulan “Size göre yeni bir partiye ihtiyaç var mı?” sorusuna verilen cevaplara göre bir artış göze çarpıyor.

Yeni parti arayışı normal şartlarda seçim öncesi dışında ortalama her dönemde % 30 civarında olur. Bu dönemde bu oran biraz daha yukarılara çıkmış görülmektedir. Her parti tabanının bir kısmı yeni parti arayışını zaman zaman ifade ederken bu dönem bu yöndeki talep Ak Parti tabanında yoğunlaşmıştır.

Anayasa değişikliği ile kabul edilen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin oylandığı 16 Nisan 2017’de yapılan referandumda evet oyu mu, hayır oyu mu vermiştiniz?

Bu soru günümüzün en çok tartışılan politik konuları arasında yer alan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne toplumsal desteği ölçmek adına uygulanan KOTA sorusudur. Bu sorunun 16 Nisan 2017 verilerine en yakın verilerden oluşması mukayese için önemlidir. Bu sorudan hemen sonra soracağımız soru ile aradaki fark toplumsal desteği çok anlaşılabilir bir veri ile ortaya koyacaktır.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini başarılı buluyor musunuz?

Her ne kadar her sistem değişikliğinin toplumsal içselleşme süreci sancılı olsa da genel kabul oranlarındaki düşüş % 1-2 oranından fazlaysa ya sistemde ya da sistemin toplum tarafından anlaşılmasında sorun var demektir. Bu noktada toplumun genelini ilgilendiren bir konuda politikacıların yaklaşımları zaman zemin entegrasyonuna bağlı olarak değişebilmelidir.

Size göre “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” şu anki uygulama biçimiyle devam mı etmeli bir revizyon / değişim / düzenleme yapılmalı mı?

Benzer soruları sorarak araştırmaya katılanların hem soruyu doğru anlayıp anlamadıklarını hem de farklı soru biçimlerine verdikleri cevaplarla aynı sonucun çıkıp çıkmayacağını anlamaya çalıştık. Katılımcılar çapraz sorularla yaptığımız ölçümlemelerde aşağı yukarı aynı cevaplarla kararlı bir duruş ortaya koydular.

Buradaki eleştiri asla mevcut konumlardaki yöneticilerin başarı / başarısızlık ölçümlemesi sonucuna yönelik değildir. Mesele toplumun “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”ni sistem ve işleyiş olarak değerlendirmesini ölçümleme amaçlıdır.

Toplum Bugünkü sistemde değişikliği söylerken eski sistemi değil “eski sistemdeki yanlışların giderildiği bir güçlendirilmiş parlamenter sistem” istemektedir. Bu noktada Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni başarılı bulan siyasiler bu sistem başarılı ise; bu sistemin başarısını topluma yeterince anlatamamışlar demektir.

Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ne halkın yaklaşımı nasıl?

Yarın yeniden referandum yapılsa; Parlamenter Sistemi mi, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini mi tercih edersiniz?

Bu soruya doğrudan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi mi? Parlamenter Sistem mi? şeklinde şıklar sunmak ya da evet / hayır tercihli butonlar koymamız mümkünken katılımcıların alternatiflerini çoğaltarak araştırmayı değerlendirecek olan abonelerimizin toplumsal beklentilerin ayrıntılarını görmesini sağlamaya çalıştık. 

Çıkan sonuç referandumda ortaya çıkan sonucun çok ötesinde yeni sistemin toplumsal algı aşınmasına işaret etmektedir. Bu noktada toplumsal algı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine yönelik lehte görüş belirtenlerin sistem değişikliği sonrası sistemin artılarını topluma yeterince anlatamadıklarını göstermesi bakımından da önemlidir.

Size göre ülkemizin en önemli ve öncelikli çözülmesi gereken sorunu nedir?

Toplum ülkemizin en önemli ve öncelikli sorunları başlığı altında ilk sırada ekonomik sorunları ifade ederken ekonomik sorunlar başlığı altında; işsizlik, hayat pahalılığı vb. alt başlıkları ifade etmektedirler.

Adalet başlığı altında da yargıya güven, çok artan dava sayısı, ceza davaları, icra davaları vb. nde yaşanan sorunsal sıralanmaktadır.

Sosyal ve ahlaki sorunlar başlığı altında; kadın cinayetleri, intiharlar, gelir dengesizliğine bağlı sorunlar vs. ifade edilmektedir.

Suriyeliler ve göçmenler konusu da toplumun ülke sorunları arasında öne çıkardığı başlıklar arasında yer almaktadır.

Ülkemizin sınır ötesi operasyonları ve bu yöndeki çalışmalar da vatandaşın büyük desteğine rağmen endişe konuları arasında dikkat çekmektedir.

Sevindirici bir sonuç olarak; geçmiş yıllarda hep ilk sıralarda sayılan terör konusu ise başta kolluk kuvvetlerimiz, istihbarat ve emniyet tedbirleri ve bu yöndeki siyasi iradenin net duruşu sayesinde şimdilerde gündemden düşmüş durumdadır.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz