Ana SayfaTürkiyeYeni askerlik sistemi TBMM’de kabul edildi

Yeni askerlik sistemi TBMM’de kabul edildi

Merakla beklenen yeni askerlik sistemine ilişkin düzenleme Meclis Genel Kurulu’nda 335 oyla kabul edildi. Kabul edilen yeni yasa ile birlikte askerlik 6 aya düşerken, bedelli askerlik ise kalıcı hale getirildi. Yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte yaklaşık 120 bin askere erken terhis yolu gözüktü.

Tüm Türkiye’nin dört gözle beklediği yeni askerlik sistemi TBMM’de 335 oyla kabul edildi. Meclis Genel Kurulu’nda görüşülen yeni düzenleme ile askerlik 6 aya düşürüldü ve bedelli askerlik kalıcı hale getirildi. 65 yasadan oluşan yeni sistemde bedelli askerlik 31 bin TL oldu ve bu tutar peşin olarak ödenecek.

120 bin kişi erken terhis olacak

Kanunun yürürlüğe girmesi ile birlikte 6 ay zorunlu askerlik görevini tamamlamış olanlar erken terhis olacak. Erbaş ve erlerin terhis tarihi, bölgedeki ulaşım imkanları dikkate alınarak memleketlerine sevk edildikleri tarih olacak. Yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte 120 bin kişi erken terhis olacak ve yuvalarına dönecek.

Askerde kalanlar 2 bin TL maaş alacak

Yeni yasa ile birlikte 6 aya düşen zorunlu eğitimi 12 aya tamamlayacaklara 2 bin TL maaş verilecek. Bunun yanında Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Hakkari, Van, Ağrı ve Iğdır’da askerlik yapan ve askerliğini uzatanlara ilave olarak bin TL ekstradan maaş verilecek.

Yedek Subay süresi 12 ay!

Düzenlemeyle askerlik hizmeti yedek subay, yedek astsubay, erbaş ve er olarak yerine getirilecek. Hizmet süresi, erbaş ve erler için 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 ay olacak.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,711TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz