Ana Sayfa Türkiye Yeni istihdam paketi! Artık sigortasız işçi çalıştırmak serbest

Yeni istihdam paketi! Artık sigortasız işçi çalıştırmak serbest

Koronavirüs salgını nedeniyle zor günler yaşayan Türkiye'de yeni istihdam paketi kapsamında sigortasız işçi çalıştıran işverenler ceza ödemeyecek.

Koronavirüs salgını nedeniyle zor günler yaşayan Türkiye’de yeni istihdam paketi kapsamında sigortasız işçi çalıştıran işverenler ceza ödemeyecek.

Meclis Başkanlığı’na sunulan istihdam paketinde işten çıkarılan işçilerin yeniden işe başlatılmaları için yeni düzenlemeler yer alıyor. Teklifin bu hafta Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşülmesi öngörülüyor.

Habertürk’ün aktardığı haberine göre, 1 Ocak 2019 ile işten çıkarma yasağının başladığı 17 Nisan 2020 tarihine kadar işsiz kalan kişileri işe alan işverene destek sağlanacak.

Eski işyerine yeniden başlama kolaylığı

Bu desteğin, kayıt dışı çalışırken işsiz kalarak bugüne kadar işsizlik ödeneği, kısa çalışma ödeneği, nakdi ücret desteği gibi haklardan mahrum olan kişilerin mağduriyetini gidermek için verileceği belirtiliyor.  

Sigortalı olsun veya olmasın söz konusu tarihler arasında işsiz kalan kişiler, kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 30 gün içinde eski işyerlerine başvurarak işe alınmaları talebinde bulunabilecekler.

Yeni istihdam paketi! Artık sigortasız işçi çalıştırmak serbest 1 – compressed z5fr

Eski işverenleri bu kişileri işe alırsa, işten çıkarma yasağı süresince günlük 44.15 TL’den aylık 1324,50 TL destek alacaklar. Bu destek, işverenin diğer işçiler için ödeyeceği primlere mahsup edilecek. Destek ve ödeme tutarları, asgari ücrette yapılacak artışa bağlı olarak cumhurbaşkanı kararıyla artırılabilecek.

İşveren bu işçiyi işe başlattıktan sonra ücretsiz izne çıkarmak zorunda kalırsa, işçiye aylık 1168 TL nakdi ücret desteği verilecek.

Eski işyerine yeniden başlayamazsa yardım alabilecek

İşsiz kişinin en son çalıştığı işyerine yaptığı iş başvurusu kabul edilmezse, Türkiye İş Kurumu’na (İŞKUR) başvurarak işten çıkarma yasağı süresince aylık 1030,20 TL yardım alacak. İşsizlik fonundan ödenecek bu yardımı alabilmek için işsiz kişinin yaşadığı hanede emekli aylığı alan, kısa çalışma ödeneğinden ya da işsizlik ödeneğinden faydalanan, işçi, memur veya esnaf olarak sigortalı çalışan kimsenin bulunmaması ve devletten düzenli yardım almıyor olması gerekiyor. İşveren, işten çıkarma yasağı sonrasında, işe başlatmış olduğu söz konusu işçilerin en az yarısını, destek süresi kadar çalıştırmak zorunda olacak.

Sigortasız işçi çalıştırıyorsan ceza ödemeyeceksin

Teşvik kapsamında sigortasız işçisini sigortalı çalıştırmayı kabul eden işverenlere önemli bir avantaj sağlanacak. Mevcut veya 1 Ocak 2019-17 Nisan 2020 tarihleri arasında işten çıkardığı sigortasız işçisinin otuz günlük süre içinde sigortasını yapan işveren hakkında geriye dönük hiçbir para cezası uygulanmayacak. Sigortasız çalıştırdığı dönemler için işsizlik fonu primi de dahil hiçbir prim borcu çıkartılmayacak.

Sigortası yaptırılan işçiler ücret veya ücrete bağlı hakları hariç olmak üzere diğer haklarından feragat etmiş sayılacaklar. Sigortasız çalıştırılan işçi beş yıl içinde dava açıp kazanırsa, sigortasız çalıştırıldığı dönemin primleri işverenden gecikme zammı ve gecikme faiziyle birlikte tahsil ediliyor. Getirilen düzenleme işvereni, işçi davayı kazansa bile bu dönem için prim ödemekten kurtaracak.

Sigortasıza sigorta yaparsa teşvikler istenmeyecek

Devletten prim teşviki ve desteği alanların aynı dönemde sigortasız işçi çalıştırdığı tespit edilirse sağlanan prim teşviki geriye dönük faiziyle birlikte alınıyor, bir yıl süreyle de teşvik ve desteklerden yararlanması yasaklanıyor. Sigortasız çalıştırdığı işçisini işe almayı kabul eden işverene bu konuda da kolaylık sağlanacak ve yararlandığı teşvik ve destekler geri istenmeyecek, bir yıllık yasak uygulanmayacak.

Bu düzenlemeden, yabancılar, ev hizmetlerinde çalışanlar ile Türk müteahhitlerince yurt dışında çalıştırılan kişiler yararlanamayacak.

Covid-19 pandemisi dolayısıyla kısa çalışma ödeneğinden yararlanma koşullarında yapılan kolaylıklar ile normalleşme desteği 31 Aralık 2020 tarihinde sona eriyor. Teklif uyarınca cumhurbaşkanı kararıyla kısa çalışma ödeneği ve normalleşme desteği süreleri 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatılabilecek.

Takip Et

20,460BeğenenlerBeğen
17,675TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Perihan Toğay’dan 25 Kasım mesajı: Gül Gülüm ve diğerleri…

Gelecek Partisi İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı Perihan Toğay, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü'ne ilişkin bir açıklama yaptı. Gelecek Partisi'nin...

İşte Erdoğan ile Arınç arasındaki çok gizli o istifa konuşması

Kamuoyunu bilgilendirmek yerine algı yönetmek amacıyla yazılar yazan Abdulkadir Selvi bu kez Arınç - Erdoğan arasında geçen konuşmaya odaklandı. İşte Hürriyet yazarı Selvi'nin iddiasına...

Nimet Bolluk: Gelecek Partisi olarak kadına yönelik şiddeti engellemek için yapılacak her çalışmaya katkı vermeye hazırız!

Gelecek Partisi Ankara İl Kadın Kolları Başkanı Nimet Bolluk, 25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla kameralar karşısına geçerek bir...

Gelecek Partisi’nden kadına şiddete karşı anlamlı kampanya: Kadınlar önce yaşamak ister!

Gelecek Partisi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde ‘Kadınlar ne ister?’ sorusunun cevabının arandığı ‘KADINLAR ÖNCE YAŞAMAK’ ister çalışmasıyla...

Editörün Seçtikleri

MasterChef dokunulmazlık oyunu kim kazandı? 22 Kasım Pazar dokunulmazlık

MasterChef dokunulmazlık oyunu kim kazandı? 22 Kasım Pazar dokunulmazlık oyununa 3 isim kaldı. Barbaros, Emir ve Özgül MasterChef dokunulmazlık oyununda son üçe kalan ismiler...

Perihan Toğay’dan 25 Kasım mesajı: Gül Gülüm ve diğerleri…

Gelecek Partisi İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı Perihan Toğay, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü'ne ilişkin bir açıklama yaptı. Gelecek Partisi'nin...

İbrahim Karagül’den çok sert Bülent Arınç tweeti

İbrahim Karagül isim vermeden Bülent Arınç’ı hedef aldı. Demirtaş ve Osman Kavala’nın tahliye edilmesi gerektiği yönünde görüş beyan eden, AK Parti’nin normalleşme için yeni...

Özet ve goller! Karagümrük Sivasspor maç özeti izle

Karagümrük Sivasspor maç özeti izle. Milli aranın ardından Süper Lig'de 9. hafta heyecanında Karagümrük konuk ettiği Sivasspor ile 1-1 berabere kaldı. İşte Karagümrük Sivasspor...

1990’lı ve 2000’li yıllarda dağılan Yugoslavya’nın adı ne anlama gelmektedir?

1990'lı ve 2000'li yıllarda dağılan Yugoslavya'nın adı ne anlama gelmektedir? Kim Milyoner Olmak ister yarışmasında 60 bin liralık sorunun doğru cevabı ne? Milyoner'de Serdar Mete...