Ana SayfaTürkiyeYeni İzmir Demiryolu projesine 1000 TL ödenek ayrıldı

Yeni İzmir Demiryolu projesine 1000 TL ödenek ayrıldı

CHP'li Sındır, Yeni İzmir Demiryolu projesine 1000 TL ödenek ayrıldığını söyledi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, CHP Aliağa İlçe Başkanı Özlem Şan Oğuzhan, ilçe yöneticileri ve Aliağa Belediye Meclis Üyeleri, İzmir Aliağa CHP İlçe Başkanlığı’nda bir araya geldi. Aliağa’da yaşanan sıkıntılar, Aliağalı vatandaşların beklentileri ve talepleri masaya yatırıldı.

Sındır, burada yaptığı açıklamada 1 milyar 154 milyon 484 bin TL olan Aliağa – Çandarlı – Bergama Yeni İzmir Demiryolu projesine 2021 yılında iktidar tarafından sadece bin TL ödenek ayrıldığını aktardı.

Önergelerime yanıt verilmemesini kabul etmiyorum

Aliağa’yı ilgilendiren kamu yatırımlarını Meclis gündemine taşıdığını belirterek sözlerine başlayan Sındır, “Aliağa’mızla ilgili birçok konuyu Meclis gündemine taşıdım ama cevap alamadım. Aliağa – İzmir, Aliağa, Çanakkale yoluyla ilgili yapılan çalışmaların aksadığını ve ciddi anlamda ödenek sorunu olduğunu biliyorum. Bunların hepsi yaşamsal önemdeyken önergelerime yanıt verilmemesini kabul etmiyorum.

‘PROJEYE 2021 YILI İÇİN BİN TL ÖDENEK AYRILDI’

2015 yılında başlayan Aliağa – Çandarlı – Bergama Yeni İzmir Demiryolu Yapımı ve Çandarlı Limanı Demiryolu bağlantısı projesinin toplam bedeli 1 milyar 154 milyon 484 bin TL. Bu projeye bugüne kadar yapılan harcama ise sadece 96 bin TL. Bu 2021 kamu yatırım programındaki resmi rakam. Ve AK Parti iktidarı Aliağa – Bergama Demiryolu projesine 2021 yılı için sadece bin TL ödenek ayırdı. 1 milyar değil 1 milyon değil bin TL. Bunun anlamı ben Aliağa Çandarlı Demiryolu projesini yani İZBAN hattını 2021 yılında da yapmayacağım demektir” dedi.

Proje neden bir türlü başlatılamıyor

Aliağa, Bergama demiryolu projesinin İZBAN Hattı’nın uzatılmasıyla ilgili bir proje olduğunu söyleyen Sındır, “Aliağa, Bergama demiryolu projesi kent içi bir banliyödür. Yani İzmir’in, İzmir ilinin merkez ve bütün çevre ilçelerini birbirine bağlamasını beklediğimiz, vatandaşımıza daha hızlı daha ucuz daha çabuk daha konforlu bir ulaşım hizmeti verebilmenin bir projesi. Proje neden bir türlü başlatılmıyor?

Asbestli nükleer savaş uçak gemisini dile getirdim

Bunun hesabını sormak da bizim asli görevimiz. Aliağa’mızın yaşadığı sorunların, sıkıntıların takipçisiyiz; Biçerova Aliağa İltisak Hattı Projesi ile ilgili de sorunları ortaya koydum. Aliağa gemi söküm tesislerine getirilecek olan, asbestli nükleer savaş uçak gemisiyle ilgili yaşanacak sıkıntıları dile getirdim. Meslek hastalıkları hastanesi ile ilgili tamamen düzmece bir şekilde yapılan temel atma törenin seçim öncesi oy devşirme çabasıyla yapıldığını herkes biliyor. Bu konuyu da Meclis gündemine taşıdım” dedi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,705TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri