Ana SayfaTürkiyeYeni skandal! AK Partili belediye başkanının şehit yakınına hakaretleri kameraya takıldı

Yeni skandal! AK Partili belediye başkanının şehit yakınına hakaretleri kameraya takıldı

Lütfü Türkkan’ın şehit yakınına ettiği küfür kamuoyunda derin rahatsızlık yaratırken, AK Partili bir belediye başkanının da bir başka şehit yakınına hakaretler ettiği ortaya çıktı.

Gürgentepe Belediye Başkanı Yaşar Şahin’in, şehit yakını olan belediye işçisi Sevinç Karaca’yı, 2019 yılında sendika üyesi olduğu için hakaretlerde bulunup belediyeden kovduğu öğrenildi. Olay anının görüntüleri 2 senenin ardından ortaya çıktı.

İYİ Parti milletvekili Lütfü Türkkan’ın şehit abisine hakaret etmesi ve tartışmalar üzerine İYİ Parti Grup Başkanvekilliği görevinden istifa etmesi gündemden düşmezken, şehit yakınına bir hakaret de AK Partili belediye başkanı Yaşar Şahin’den geldi. Olayın 2019 yılında gerçekleşmesine ve yargıya taşınmasına rağmen, başkan hakkında hiçbir işlem yapılmaması dikkat çekti.

Aktarılana göre, Ordu’nun Gürgentepe ilçesinin AK Partili Belediye Başkanı Yaşar Şahin, belediye işçilerine sendikadan istifa etmeleri için baskı yaptı. Şahin, sendikadan istifa etmeyen şehit yakını ve belediye işçisi olan Sevinç Karaca’ya ise hakaret ederek belediyeden kovdu.

ODATV’den Fethi Yılmaz’ın haberine göre; Söz konusu hakaret olayı 2019 yılının Haziran ayında yaşandı. Gürgentepe’nin daha önceki belediye başkanı, işçileri Belediye-İş sendikasına üye yaptırmıştı. Ancak 2019 Mart seçimleri sonrasında ilçenin yeni belediye başkanı olan Yaşar Şahin, belediye çalışanlarının sendikadan ayrılmalarını istedi. Buna direnen belediyedeki temizlik işçisi Sevinç Karaca’nın da işine son verildi.

Sevinç Karaca’nın 1996 yılında Hakkari Şemdinli’de şehit olan Jandarma Er Sezgin Karaca’nın da yengesi olduğu belirtildi. Üstelik ilçede Şirinköy Şehit Sezgin Karaca İlkokulu olarak şehidin adına da bir okul bulunduğu öğrenildi.

Sevinç Karaca, 4 yıldır işçisi olduğu belediyeden Şahin tarafından kovulunca hukuki süreç başlattı. Başkan Şahin’in Sevinç Karaca’ya yaptığı hakaretlerin görüntüleri de mahkeme dosyasında yer aldı. Şahin, görüntülerde şehit yakını Karaca’ya, “Ben dediğimi yaptırmazsam yaşatmam”, “alçak”, “terbiyesiz”, “ulan” şeklinde hakaretlerde bulunuyor.

‘SENDİKADAN AYRILMAMIZ İÇİN BASKI YAPTI’

Karaca, belediye başkanının kendilerini işten kovduktan sonra işe iade davası açtıklarını ve kazandıklarını söyleyerek, başından geçenleri şu sözlerle anlattı:

“Belediye Başkanı göreve geldikten sonra aşağılayıcı, hakaret içeren konuşmaları başladı. Bana ‘ben 10 tane işçi çıkaracağım kendi ekibimi kuracağım’ şeklinde daha önce konuşmalar yaptı. 30 kişi Belediye İş’e üye idik. Sendikadan ayrılmamız için baskı yaptı. Ben istifa etmedim. Bu suç değil. Bizi sendikalı yapan önceki dönem belediye başkanı. O da AK Partili. ‘Ben sendikadan istifa etmeyeceğim’ dedim. Çünkü başıma ne geleceğimi biliyorum. İşten çıkaracaktı.

Ben 4 yıl belediyede çalıştım. İŞKUR aracılığıyla girdim ben belediye. İşe çok ihtiyacım vardı. Daha önceki belediye başkanına yalvardım hatta. Bir süre sonra da kadroya girdim ben. Ben AK Parti kadın kollarında 15 yıl çalıştım. Bu belediye başkanı gelince bizi AK Parti’den de istifa ettirdiler.

‘KUŞ KADAR AKLINLA BANA KARŞI MI GELİYORSUN’ DEDİ

2019 yılı Haziran ayında hepimizi topladı. 30-35 belediye çalışanı. ‘Hepiniz istifa edeceksiniz’ dedi. Ben ‘etmem’ dedim. O görüntüler dışında da bana çok hakaret etti. ‘Kuş kadar aklınla bana karşı mı geliyorsun’ dedi.

Şehit Sezgin Karaca eşimin ağabeyi. Ben yengesiyim. Hem de amcamın oğlu oluyor. Sezgin, 1996 yılında Hakkari Şemdinli’de PKK ile çatışmada şehit oldu. Ama biz hiç bir zaman şehit Sezgin’den söz etmedik.

Ben belediye başkanını mahkemeye verdim ve kazandım. Bu görüntülerde mahkemeye geldi zaten. Hatta avukatım bile şehit yakını olduğumu öğrenince şaşırdı.

Ben işe dönüş davasını kazandım, ama bize haber gönderiyor ‘ben burada olduğum sürece buraya giremezler’ diye. 1-2 ay önce mahkeme bitti.

‘BANA KİMSE İNANMADI’

Bu görüntüler olmasaydı ben mahkemeyi kazanamazdım. Bana kimse inanmadı, belediye başkanına inandılar. Vali’nin, kaymakamın, AK Partili milletvekillerinin, Ordu Büyükşehir Belediyesinin haberi var bu olaydan. Hepsine başvuru yaptım bunların ben. Hiçbir bana sahip çıkmadı, bana inanmadılar. Ben bu görüntüleri sendika avukatı aracılığıyla aldım. ‘Ben Ak Partiliyim, bu parti zarar görsün istemiyorum’ dedim. AK Partilili vekile söyledim, bana inanmadı.

İşe iade devasını kazandım. Şimdi onların itiraz süreçleri var. Onları bekliyoruz. Şimdi bize, ‘paralarını taksit taksit öderim ama onları işe almam’ diye haber gönderdi.”

DAHA ÖNCE DE GAZETECİYE TEHDİT VE HAKARETTE BULUNMUŞTU

Yaklaşık 35 yıl imamlık yapan Başkan Yaşar Şahin’in, daha önce de gazeteci Osman Şahin’e hakaret ettiği gerekçesi ile 5 bin TL tazminat ödemesi yönünde karar verilmişti.

Ordu 3. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde geçen ay görülen davada, Osman Şahin tarafından açılan 50 bin TL’lik manevi tazminat talebi karara bağlandı.

Mahkeme, Gürgentepe Belediye Başkanı Yaşar Şahin’i, telefon yoluyla küfür, tehdit ve hakaret ettiği gerekçesiyle 5 bin TL ödemeye mahkum etti.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,706TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri