Ana SayfaTürkiyeYerel yönetimlerin kıyı kullanım hakkı elinden alındı

Yerel yönetimlerin kıyı kullanım hakkı elinden alındı

AK Partili vekiller tarafından TBMM Başkanlığına sunula teklif ile kıyıların kullanım hakkı yerel yönetimlerin elinden alındı

AK Partili milletvekilleri tarafından TBMM Başkanlığı’na sunulan ve “turizmi teşvik etmeyi” amaçladığı iddia edilen torba teklifin Bayındırlık İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu’ndaki ilk gün görüşmeleri tamamlandı. Yerel yönetimlerin kıyı kullanım hakkı elinden alındı, turizm yatırımlarına yeni istisnalar getirildi.

Kültür ve turizmi koruma ile turizm merkezlerinin tespit edilmesine yeni kriterler getiren kanun teklifinde, Cumhurbaşkanı’nın kararıyla belirlenen turizm bölgelerinde özel kuruluşlara yönelik KDV istisnası ve yeni teşvikler içeren düzenleme, muhalefetin itirazlarına rağmen kabul edildi. Ayrıca belediyelerin yönetimindeki kıyı bölgelerine Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından el konulacak ve bu bölgelerin yapılaşmasına neden olabilecek madde de komisyonda onaylandı.

Sınırız yabancı çalıştırılabilecek

Teklifteki bir diğer kabul edilen düzenleme ile de turizm işletmelerinin sınırsız yabancı personel çalıştırmasına olanak sağlandı. Bu maddenin onaylanmasının ardından muhalefet milletvekilleri, işsizliğin artacağı eleştirilerinde bulundu.

İktidar bir maddede geri adım attı

Otellere servisle havalimanı ve otogarlardan transfer hakkı tanıyan düzenleme ise muhalefetin itirazları üzerine geri çekildi. Böylece belediyelerin kontrolünde olmayan yeni ulaşım araçlarının kentlerde faaliyet yürütmesi engellendi.

Bakanın oteli için yatırım

CHP Milletvekili Mürsel Alban, komisyonda Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan’ın turizm bölgelerindeki altyapı yatırımları ile ilgili sunumunun ardından söz alarak, “Bakan’a kıyak yapılıyor” eleştirilerinde bulundu.

Geçtiğimiz aylarda Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un sahibi olduğu Ersoy Otelcilik’in Bodrum Türkbükü’ndeki Hilton Oteli’ni satın aldığını anımsatan Alban, bu bölgeye 250 milyon TL tutarında altyapı yatırımı yapıldığını bildirdi. Alban, bu yatırımın Bakan Ersoy’un oteli için yapıldığını iddia ederek, “İspatlarım bunu. Bakan’ın oteline özel yapılan bir altyapı. 250 milyon TL’nin 50 milyon TL’lik kısmı başlatılmıştır” dedi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,707TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri