Ana SayfaTürkiyeYeşim Karadağ, bakan Ersoy'a bu sözlerle seslendi: Özür dilemeye ve istifaya davet...

Yeşim Karadağ, bakan Ersoy’a bu sözlerle seslendi: Özür dilemeye ve istifaya davet ediyoruz!

Gelecek Partisi Politika İzleme Kurulu (PİK) Kültür ve Turizm Politikaları Başkanı Yeşim Karadağ, kişisel sosyal medya hesaplarından bir açıklama yaparak, İstanbul’un fethini işgal olarak niteleyen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’u özür ve istifaya davet etti.

Gelecek Partili Karadağ, yayımladığı açıklamada “Bir çağ kapatıp, yeni bir çağ açan büyük fethi bir işgale benzetmek eğer istem dışı olarak söylenmediyse bu ifadeler başlı başına bir akıl tutulmasıdır. Bunu kendisini Fatih’in torunları olarak gören milletimizin hiçbir ferdinin kabul etmesi mümkün değildir.” ifadelerini kullandı. Yeşim Kardağ, ayrıca bakanın kullandığı benzetmeyi de akıl tutulması olarak niteledi.

İşte Yeşim Kardağ’ın yaptığı açıklama

Bugün katıldığı bir televizyon programında Istanbul’un Fatih Sultan Mehmet tarafından fethini bir işgale benzeten Kültür ve Turizm Bakanını kınayarak sözlerime başlamak istiyorum.

“İşgal etmek”;
Bir yerin bütün özelliklerini sömürmek, yakıp yıkmak ve yok etmek demektir.

Sayın Bakan’ın bu ifadelerinin istem dışı olarak söylendiğini umuyor ve diliyoruz.

Bir çağ kapatıp, yeni bir çağ açan büyük fethi bir işgale benzetmek eğer istem dışı olarak söylenmediyse bu ifadeler başlı başına bir akıl tutulmasıdır. Bunu kendisini Fatih’in torunları olarak gören milletimizin hiçbir ferdinin kabul etmesi mümkün değildir.

Peygamberimiz Hz.Muhammed’in “İstanbul bir gün feth olunacaktır. Onu fetheden asker ne güzel asker, onu fetheden komutan ne güzel komutandır.”
Hadisi ile İstanbul’un fethinin ne denli önemli olduğunu büyük fetihten yüz yıllar öncesinde vurgulamıştır ve bizleri bu fetih ile müjdelemiştir.

29 Mayıs 1453’te gemilerin karadan yürütülmesi ile gerçekleşen bu fetih, bizlere İstanbul’un ne kadar çetin şartlarda alındığını ne şartlar altında fethedildiğini göstermektedir. Fatih Sultan Mehmet Han’ın bu zaferi, tüm dünyaya Türkün gücünü ve zekâsını bir kez daha ispatlamıştır.
Fatih Sultan Mehmet, fetihten sonra gösterdiği adalet ve hoşgörünün yanında, ‘Biz toprakları değil, gönülleri fethetmeye geldik’ sözüyle de tarihteki eşsiz yerini almıştır. Nesilden nesile anlatılacak bu destansı fetih ecdadımızın bizlere bıraktığı yegâne mirastır. Bizler de atalarımızdan aldığımız bu mirası korumalıyız.

Beklenen fethi gerçekleştiren ve Hz. Muhammed’in övgüsüne mazhar olan başta Fatih Sultan Mehmet Han olmak üzere bu zaferin mimarı olan şanlı ordumuzu ve onların arkasında fethe gönül veren tüm ecdadımızı şükran, rahmet ve minnetle yâd ediyor; milletçe onların aziz hatıralarına daha fazla layık olabilmeyi temenni ediyorum.

Bütün milletimizin dil sürçmesi olduğunu beklediği bu cümleleri sarf eden Sayın Bakanı bu talihsiz açıklamasından dolayı milletimizden ÖZÜR DİLEMEYE ve İSTİFAYA davet ediyoruz.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri