Ana SayfaTürkiyeYılbaşı çiçek üreticilerine kazandırdı!

Yılbaşı çiçek üreticilerine kazandırdı!

Yılbaşı en çok çiçek ve gül üreticilerine yaradı. İzmir’in Menderes ilçesinde çiçekçilik yapan çiftçiler yılbaşı kutlamaları dolaysıyla yüz binlerce çiçek ve gül sattı. Yılbaşı süslemelerinde kullanılacak çiçek ve güllerin fiyatı yüzde 40 arttı. Normal günlerde 10 TL’ye verilen çiçek demetleri yıl başında 40 TL’ye satılıyor.

Yılbaşı, çiçek üreticilerinin yüzünü güldürdü. Noel ve yılbaşı süslemeleri için kullanılan çiçek fiyatlarında artış yaşandı. İzmir’in Menderes ilçesinde çiçek üreticileri satışlarını ikiye katladı.

Yılbaşı En Çok Çiçek Üreticilerine Yaradı! Fiyatlar 4 Kat Arttı ile ilgili görsel sonucu

Sadece Sevgililer Günü ve bayramlarda değil yeni yılın da vazgeçilmezlerinden olan çiçek siparişleri sektördeki hareketliliği artırdı. Yeni yıla kısa süre kala Türkiye’nin kesme çiçek üretim merkezlerinden İzmir’in Menderes ilçesinde çiçek üreticileri de çalışmalarını hızlandırdı. Noel ve yılbaşı süslemeleri için çiçeklere talep artarken, üreticiler de yılbaşı hareketliliğinin mutluluğunu yaşadı. Yılbaşında toptancılara satışlarının bir demette 40 TL’yi bulduğunu belirten üreticiler, gece gündüz demeden hazırlandıklarını söyledi.

İlgili resim

YILBAŞI UMUTLARI ARTIRDI

Yeni yıl öncesi birçok sektörde olduğu gibi çiçek sektöründe de yoğunluk yaşandığını ifade eden üretici Zafer Ayırbaş, yılbaşının umutlarını artırdığını ifade ederek, “Yılbaşı olunca biz üreticilerin beklentisi yüksek oluyor. Bizim umudumuz. Çiçeklerimizi kesip toptancıya veriyoruz. Yılbaşı olduğundan çiçeklerimize talep artıyor” dedi.

“GECE UYKUSU YOK BİZE”

Üreticilerden Şadıman Ayırbaş ise kış sezonu olduğu için don olayının yaşanma ihtimaliyle çiçeklerin zarar görebildiğini ve zor şartlar altında hazırlık yaptıklarını belirterek, “Yılbaşı geliyor hazırlıklarımız başladı. İnşallah ümidimiz iyi bir gelirimiz olsun. Herkes için hayırlısı olsun. Bizim üretimimiz böyle oluyor. Çiçekleri bu aşamaya getirmek için baya zorluklarımız oluyor. Kış geldiyse gece uykusu yok biz de ve gündüzleri de haftada bir kere kesim yapıyoruz” diye konuştu.

Tek sıkıntılarının ithal çiçekler olduğunu dile getiren Ayırbaş, ithal karşısında kendi ürünlerinin ucuza gittiğini ve emeklerinin karşılığını alamadığını kaydetti.

İlgili resim

40 TL’YE SATIŞ YAPILIYOR

Bir başka üretici ise yılbaşında normal günlerde 10 TL’ye verilen çiçeklerin bir demetini 40 TL’ye verdiklerini vurgulayarak, “Yılbaşında fiyatlar artıyor, yılbaşı öncesi düşüktü. Yılbaşından sonra fiyatlar yine aşağıya düşer. Kış sezonu don oluyor. O yüzden mallarımız zarar görmesin diye gece sabaha kadar yatmıyoruz. Çiçekleri dondurmamız gerekiyor. Gece seraya gelip bakıyoruz, vatandaşlarımızı çiçeksiz bırakmamak için yılbaşına hazırlık yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz