Ana SayfaTürkiyeYıldıray Oğur: Bugün YouTube’da Türkiye’nin en çok izlenenler listesinde Cüneyt Özdemir’in Ahmet...

Yıldıray Oğur: Bugün YouTube’da Türkiye’nin en çok izlenenler listesinde Cüneyt Özdemir’in Ahmet Davutoğlu röportajı var

Karar’dan Yıldıray Oğur önceki gün kaleme aldığı “YouTube’dan alınan neticeler” başlıklı yazısında 90’lı yıllarda TRT’de sonrasında ATV’de yayınlanan siyasi tartışma programlarını hatırlatarak o günle bugünün bir karşılaşmasını yaptı.

Ahmet Türk ile Eşref Bitlis’in TRT ekranlarında Leman Sam’la birlikte ‘Memleketim’ şarkısını birlikte söylediğini hatırlatan Yıldıray Oğur, “Dillendirilen bazı fikirlerin bir kısmını bugün bir televizyonda söyleyecek olanın program çıkışından koluna bir polis girme ihtimali bir hayli yüksek” ifadelerini kullandı.

96 senesinde Metin Akpınar’ın anlattığı bir Atatürk fıkrasına Hasan Kaçan ile Gani Müjde’nin birlikte güldüğünü anımsatan Karar yazarı Yıldıray Oğur, şunu da eklemeden geçmedi: “Muhtemelen bugün anlatılsa Atatürk’e hakaretten tutuklama nedeni olacak bir fıkraydı.”

Günümüzde en önemli siyasi tartışmaların YouTube üzerinden yürüdüğüne dikkat çeken Yıldıray Oğur, “Bugün Youtube’de Türkiye’nin en çok izlenen videolar listesinde Cüneyt Özdemir’in Ahmet Davutoğlu ile yaptığı röportaj ve 140 Journos’un DEVA Partisi ve Ali Babacan belgeseli var” ifadelerini kullandı.

İşte Yıldıray Oğur’un o satırları…

Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan da Babacan’ın Karar TV’de yaptığı açıklamalara ve 140 Journos ekibinin yaptığı “Sakın Kader Deme” belgeselindeki sözlerine kayıtsız kalamayarak şöyle dedi; “Böyle kalkıp Youtube’larda topladığınız adımlarla netice almanız mümkün değil.”

Ama tam da ana akım kanallarda görünmeyen belgesellere, röportajlara gelen bu tepkiler Youtube’da netice alınabildiğinin delili.

Bugün Youtube’de Türkiye’nin en çok izlenen videolar listesinde Cüneyt Özdemir’in Ahmet Davutoğlu ile yaptığı röportaj ve 140 Journos’un DEVA Partisi ve Ali Babacan belgeseli var. Herhalde bu ilginin en önemli sebebi ne diyecekleri merak edilen bu iki isme ana akım kanallarda yer verilmemesi.

Hükümetin bu büyüyen Youtube tehlikesine karşı yasa tasarısı hazırlığı içinde olması boşuna değil.

1990’lardaki özel radyo ve televizyonların çok sesliliğinden ürken iktidar da yasaklama yolunu tercih etmişti ama dirençle karşılaşınca vazgeçmek zorunda kalmıştı. 

Türkiye gibi böyle zengin bir tartışma kültürü, çok renkli televizyon geçmişi olan bir ülkeyi de RTÜK sopası, onaylı konuşmacılar, yasaklı isimler ve asla girilmemesi gereken konu listeleriyle yeniden renksiz, tek sesli televizyonlara mahkum etmek mümkün değil.

Hele de bu çağda.

Televizyonlar tek kanallı, siyah beyaz yayına geçerse, insanlar da Youtube’dan renkli, çok kanallı televizyonları izlemeye başlıyor.

Doğa gibi, ifade hürriyeti de asla boşluk kabul etmiyor.

Yıldıray Oğur’un yazısını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,712TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri