Ana SayfaTürkiyeYılın kahkahalarla güldüren ilk siyasi şakası AK Parti'den: Süleyman Soylu'nun uçağı Atatürk...

Yılın kahkahalarla güldüren ilk siyasi şakası AK Parti’den: Süleyman Soylu’nun uçağı Atatürk Havalimanı’na indi

İstanbul’un yeni bir havalimanına ihtiyacı olmadığı aylarca tartışılsa da sonunda İstanbul Havalimanı yapılmış, Atatürk Havalimanı’da atıl durumda bırakılmıştı. Ancak Süleyman Soylu’nun uçağı hava şartları nedeniyle yeni havalimanına değil emektar Atatürk Havalimanı’na inmek zoruda kaldı. Durum böyle olunca o eski tartışma yeniden kendini güncelledi.

Bakan Soylu ve Bakan Karaismailoğlu’nun yoğun kar yağışı altındaki İstanbul’a gelirken iktidarın ‘büyük projesi’ İstanbul Havalimanı’na değil, tarifeli uçuşlara kapatılan Atatürk Havalimanı’na inmesi gündem oldu. Bu gelişme, İstanbul Havalimanı’na gelen eleştirileri de tekrar gündeme getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla, Ankara’dan, yoğun kar yağışı yaşanan İstanbul’a gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile AFAD Başkanı Yunus Sezer, tarifeli uçuşlara kapatılan Atatürk Havalimanı’na iniş yaptı.

Bu durum, mevcut gündemde pek tabii çok dikkat çekti. Çünkü iktidar kanadından ‘çok büyük bir proje olarak’ sunulan, ‘dünyanın en büyük havalimanlarından biri’ olarak övgüyle bahsedilen İstanbul Havalimanı, yoğun kar yağışı başladığı andan itibaren yolculara muazzam bir mağduriyet yaşattı. Görüş mesafesi olmadığı için uçaklar kalkamadı, yolcular uçaklarda, havalimanında mahsur kaldı.

UZMANLAR İSTANBUL HAVALİMANI’YLA İLGİLİ UYARMIŞTI

Bakanların, bu ekstrem hava koşullarında iktidarın ‘mega projesi’ İstanbul Havalimanı’na değil, Atatürk Havalimanı’na inmeyi tercih etmesi de geçmiş tartışmaları tekrar gündeme getirdi.

İstanbul Havalimanı 2018 yılında açılmış, Atatürk Havalimanı da tarifeli uçuşlara kapatılmıştı. O dönem yeni havalimanı, meteoroloji uzmanlarının eleştirileriyle karşılaşmış; uzmanlar, havalimanının konumu itibarıyla Atatürk Havalimanı’ndan çok daha elverişsiz olduğunu, bilhassa kış aylarında kaza ihtimalinin daha yüksek olduğunu vurgulamıştı. ÇED raporu ise yeni havalimanının ekolojik dengeye ciddi zarar vereceğini belirtmişti. Fakat tüm bu tepki ve eleştirilere rağmen iktidar, İstanbul Havalimanı’nın açılmasını diretmiş ve İstanbulluları, alanı kullanmaya mecbur bırakmıştı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,711TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri