Ana SayfaTürkiyeYine şaşkınlık yarattı! Erdoğan: Bizim değerlerimizde faize yer yok

Yine şaşkınlık yarattı! Erdoğan: Bizim değerlerimizde faize yer yok

ATV ve A Haber ortak yayınında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim inandığımız değerlerde faizin yeri yoktur” sözleriyle şaşkınlık yarattı.

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle;

“Öncelikle bu son gelişme, bütün vatandaşlarımızın Türk Lirası’na güvenmesi gerektiğini gösteriyor. Bir Trabzonlu vatandaşımızın Türk Lirası’na yönelik, ‘Kaybettim ama Türk Lirası’na değdi’ dedi. Bu güzel bir gelişme. Türk Lirası gücünü, finansal altyapımızın sağlamlığından alıyor. Anamuhalefet ve yavruları, TL’yi bir kenara koyup dolara ve avroya endekslenmek istiyorlar. Asgari ücrete varıncaya kadar doları baz alıyorlar. Bu çok ciddi bir yanlış. Merkez Bankası’nda başkanlık yapmış bir insanın ‘Buradan taviz vermeyin. TL yine değer kaybedecektir’ demesi çok yanlış. Geri adım atmaya kalktı ama onu bu millet yutmaz. Son dönemde özellikle yurt içi ve yurt dışı bu tür hareketler, rasyonel olmayan hareketlenmelerdir. Biz bu algıyı bozmuş olduk. Vatandaşımız da hızlı bir şekilde TL’ye geçti. Vatandaşımızın dolarını bozdurması parasına olan güvenin en önemli göstergesiydi. TL mevduatlar saat 15.00 itibarıyla 23,8 milyar liranın üstünde arttı.

Amacımız yatırımcı sanayici ve tasarruf sahibi vatandaşlarımız için kur oynaklığını azaltmak ve TL’ye itibar katmaktır. Kur seviyesi, olması gereken seviyeye kendisi gelecektir. Daha iyi olacak, acele etmiyoruz. Bir ara 10’un da altına düştü. Şu ara 11 civarında sanıyorum. Bu istikrarlı bir şekilde, gerekli dayanışmalar ve bizlerin de katkılarıyla bunu yerli yerine oturtacağız. Sabırla yola devam etmekte fayda var.

“KUR STABİL HALE GELECEK”

Bu anamuhalefetin, yavrularının bunların bugüne kadar gerçekçi bir yaklaşımı olmadı. Bundan sonra da olmaz. Birçok bu ara yalanlar dolanlar aldı başını yürüyor. Bay Kemal her alanda olduğu gibi ekonomi alanında da yalanlarına devam ediyor. Çünkü ekonomiden hiç anlamaz. Vatandaş şu anda iki garantiye sahip. Bir TCMB, iki hazine… Vatandaşımızın kaybı olmayacak. 3,6,9… Belirlenen tarihlerde neyse belirlenen döviz kuru, bunun üzerinden parasını bozdurduğu zaman karşılığını alacak.

Vatandaşta burada ‘Benim mağduriyetim yok. Devletim benim arkamda’ diyor. Bir şeye güveneceksin ‘Benim artık kaybım olmayacak.’ Uygulanan ekonomik program piyasalarda güveni artıracak. Kur stabil hale gelmiş olacak. Kurun stebilizasyonu burada önem arz ediyor. Bu adım uzun vadede bütçeye katkı da sağlayacak. Stabil bir kur olayı gerçekleşmiş olacak.

“TÜRK LİRASI KENDİ ASLİ GÜCÜNÜ BULACAK”

Bugün de söylediğim gibi bu matematiksel bir olay değil. Çok kısa bir sürede kurdaki stebilizasyon gerçekleşmiş olacak. Merkez Bankası aceleci davranmayacak. Kademeli bir şekilde geldiği yere doğru dönecek. TL’de kendi asli gücünü bulacak. Bu bir hafta mı, 10 gün mü sürer? Biz buradaki gerekli adımları atıyoruz ki herhangi bir oynaklığa neden olmasın.

KURDAKİ DÜŞÜŞ ETİKETLERE NE ZAMAN YANSIR?

Her şeyden önce gerek Hazine ve Maliye gerek Ticaret Bakanımıza, Tarım Bakanımıza talimatları verdik. Burada kontrollerimizi sıklaştıracağız ve asla taviz vermeyeceğiz. Vatandaşımızı spekülatif hareketlerle ezmeye kimsenin hakkı yok. Denetimlerin sıklaştırılmasıyla birlikte vicdan sahibi olan bütün market, süpermarket zincir marketler, inerken de şimdi aynı hızla bu etiketleri indirmeleri lazım. Aksi takdirde atılması gereken adımları atacağız. Burada vatandaşımız ezilmeyecek, buna fırsat vermeyeceğiz.

Fiyat indirimleri hızla yapılmazsa bakanlıklarımız elindeki tüm imkanlarla üzerlerine gidecektir. İnsanlarımızı rahatsız etmelerine izin vermeyeceğiz. Vatandaşımızı fahiş fiyat karşısında yalnız bırakmayacağız. Bu süreci devlet olarak yakından takip ediyoruz. Ticaret Bakanlığımız denetimlerini sıkı bir şekilde yapıyor. Özellikle sebze meyve fiyatlarına yönelik 9 büyük şehirde 10 toptancı haline denetim gerçekleştirildi. Tüm bu denetimlerimiz fahiş fiyat artışlarını tespit etmek için yapılıyor. Fırsatçılara göz açtırmayacağız. Bu noktada kararlıyız.

“VATANDAŞIMIZI MAĞDUR EDEN HİÇBİR FAALİYETE İZİN VERMEYECEĞİZ”

Ticaret Bakanlığınca bugüne kadar 100 bine yakın ürün denetlendi. Bu denetim sonuçları da Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’nda değerlendiriliyor. Denetim sonucunda stokçuluk yaptığı tespit edilen firmalara en ağır para cezaları veriliyor.

Stokçuluk yapanlara yönelik çalışmalar Meclis’te tamamlanmak üzere. Bu alanda da tedbirlerimizi artırmış olacağız. Vatandaşımız mağdur eden hiçbir faaliyete izin vermeyeceğiz.

“BİZ FAİZLE AYAĞA KALKAN ÜLKE OLMAYACAĞIZ”

Bizim inandığımız değerler silsilesi içinde faizin yeri yoktur. Biz faizle ayağa kalkan ülke olmayacağız. Faiz sebeptir enflasyon neticedir. Bunun uygulamasını gördük. Nerede? Başbakanlığım döneminde faiz 4,7 ya da 6’ya kadar düştü. Enflasyonda 6,7’ye kadar inmişti. Doğru orantılı olarak o da iniyor. Şu anda yine faizi indiriyoruz. MB’nin attığı adımlarla birlikte enflasyonun nasıl indiğini göreceğiz.

MERKEZ BANKASI ESKİ BAŞKANI DURMUŞ YILMAZ’A TEPKİ

Merkez Bankası’na zarar veren açıklamalar yapamazsınız. Bunun bedelini ödeyecekler. Şu an milletvekilliği sebebiyle yırtar ama tazminat noktasında bedelini öder.

AMACI DIŞINDA KULLANILAN KREDİLER

Amacı dışında kullanılan kredilerle ilgili araştırmalar yapılıyor. Bunda da kararlı bir şekilde davranacağız.

MERKEZ BANKASI’NIN YETKİSİ VAR

Bu dönemde G-20’de Çin’le beraber büyüyen iki ülkeden biri olduk. Diğer 18 ülke berbat durumdaydı. Salgının yarattığı arz talep enflasyonun yükselmesine neden oldu. ABD’de kasım ayında %6,8 ile son 39 yılın en yüksek enflasyonu.

IMF enflasyonunun 2022 yılının ikinci yarısından itibaren gerileyeceğini düşünüyor. Ama yukarı yönlü riskler bulunuyor. Merkez Bankası 5 müdahale yaptı. Hemen muhalefet saldırdı. Merkez Bankası’nın bu yetkisi var. Bu yetkisini gerekli gördüğü hallerde kullanır. Lafa geldiği zaman ‘Merkez Bankası bağımsız değil’ diyorsun. Bu bağımsızlığını sana sorarak mı yapacak?

HER TÜRLÜ DESTEĞE HAZIRIZ

Serbest piyasa ekonomisine tam bağımlılıktan vazgeçilmeyecek. Dengeli ve sürdürülebilir bir politika uygulanacak. Gerekli makro ekonomik tedbirler alınacak. Kamu bankaları olmak üzere reel sektöre her türlü proje bazlı desteği vermeye hazırız. Bu konuda sapma olmayacak. Proje bazlı derken yatırım, istihdam, ihracat. Büyümeye yönelik adımı atmak. Bunlarla beraber o beklediğimiz sıçramayı yapmak. Önümüzdeki günlerde politikalarımıza devam edeceğiz. Finansal istikrar makro ekonomik istikrarın önemli bir bileşenidir. Gıda fiyatlarını dengelemeye yönelik çalışmalarımıza devam ediyoruz. Tarımsal faaliyetlerde erken uyarı sistemini faaliyete geçirdik. Tarım konusunda bugüne kadar görülmüşün çok daha fevkinde adımlar atılıyor. Hedef tarımda ve hayvancılıkta görülmemiş adımı atmak. Bununla birlikte tarım ve hayvancılığın önemini vatandaşımız görecek.

KÖPRÜLERDEN GEÇEN TIR’LARA BAKIN

Osmangazi Köprüsü’nden geçen TIR’lara bakacaksınız. Birkaç ay içerisinde Çanakkale Köprüsünü açacağız. Dünyada bu kulelerin yüksekliği ile bir numara. Kore-Türk işbirliği ile yapıldı. Bütün köprülerden, Kuzey Marmara Otoyolundan, Marmaray’dan, Avrasya’dan geçen TIR’lara bakın. Bir şeyler taşıyorlar. Fakir fukara bir ülke olsa böyle olur mu? Yoğun bir şekilde TIR’lar gidip geliyor. Şu anda bizim lojistik muhteşem ve her geçen gün daha da ileri gidiyor. Serbest piyasa ekonomisinin kurallarından taviz vermeden istikrarlı bir ortamın tesisini sağlıyoruz. Üretim, istihdam ve ihracatı da artıracağız. Amacımız cari açığı ihracat artışı ile düşürmektir. Toplumsal refahımızı artırmayı hedefliyoruz.

DAHA SİZ CUMHURBAŞKANINIZI BELİRLEYEMEDİNİZ

Bay Kemal bu işlerden anlamıyor. Bakın, bu ara Şanlıurfa’ya gitti. Şanlıurfa’da istediği kalabalığı göremeyince ileri geri savruldu. ‘Buranın belediyesini bize verin, çiftçiye elektriği bedava vereceğiz’ dedi. Ben İBB’nin belediye başkanlığını yaptım. Elektriği kimin ürettiğini bilmiyorsun. Elektrik, Enerji ve Tabii ve Kaynaklar Bakanlığı’na aittir. Böyle bir imkanın ver, Adana sende. Çiftçisi bol olan bir memleket. Elektriği ver o zaman. Hep ata ata geldiniz buraya kadar. Aydın’a gideceksin şimdi. Orada neyi vaat edeceksin? Hayatı yalan, akşam yalan sabah yalan. Siyaset bu kadar yalanı kaldırmaz. Cumhurbaşkanı olarak tavsiyem şudur. Daha siz cumhurbaşkanınızı belirleyemediniz. Açıklayın da bilelim. Adı sanı belli olmayan bir cumhurbaşkanına tavsiyede bulunuyorum.

İŞSİZLİĞİ TEK HANELİ RAKAMLARA İNDİRECEĞİZ

İşsizliği daha da aşağı indireceğiz. Tek haneli rakamlara indireceğiz. Turizmden de büyük bir gelirimiz oldu. Turizmde 35 milyonu yakalamıştık turist olarak. Bu dönemde Rusya bizi yalnız bırakmadı. Aynı durum Avrupa’dan da olabilirdi. İstanbul turizmde iyi bir sıçrama yaptı. İnanıyorum ki 2022’de bu konuda iyi bir konuma geleceğiz. İşsizlikte hedefleri yavaş yavaş yakalayacağız.

PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ

HDP siyasi terörist onları söylemeye gerek yok. Siyasi ahlaktan uzak bir tutum sergileyenlerin temsilcileri ise Meral Hanım, Bay Kemal ve yanındakiler. Bu millet bunları daha fazla kaldıramaz. Kaldıramayacağına göre de 2023 seçimlerinde gereken dersi vermek suretiyle bunları geldikleri yere gönderecektir. Millete karşı kibirleri o kadar büyük ki; ahlak ve seviye bırakmadılar. Arkadaşlarıma hep söylüyorum, bunların terbiyesizliklerine uymayın, millete yaptığımız projelerden bahsedin. Bir genel başkana bu el hareketi yakışır mı? Bu ruh halini sağlıklı bulmuyorum. Bay Kemal şirazesini kaybetmiş. Elime değil, sözlerine bakmış demiş. Hadi senin sözlerine baktık, peki şehit yakınına küfür edeni ne yapacağız? O da senin ortağın. Şehit yakınına söveni yakından takip ediyoruz, bunun Gazi Meclis’te işi olamaz. Bunların milletin hayrına işi olmaz.

YERLİ AŞI ÇALIŞMALARI

Uzun süreden beri ülkemizde aşı çalışmalarını yürüttük. TURKOVAC laboratuvar çalışmalarında iyi bir sonuç aldı. Ancak bazı şartlar var. Biz bu şartları yerine getirdik. Aşımızın güvenilirliğini test ettik. Aşımız tüm insanların kullanımı için üretiliyor. Ülkemizde 2 ithal aşı vardı onların güvenilirliği ile ilgili bir şüphe yoktu. Ancak yerli aşı ile ilgili böyle bir şüphe var. Ancak gönül rahatlığı ile aşı olabilirler. Aşı koruyucu etkisini gösterdi. Aşımız başta vatandaşlarımıza sunulacak. Daha sonra diğer ülkelere göndereceğiz.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,707TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri